Ubezpiecznenie społeczne w dwóch krajach
REKLAMA
Prowadzę działalność gospodarczą we Francji (opłacam tam składki i mieszkam), chcę założyć firmę w Polsce. Czy będę musiał odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce?
REKLAMA
Nie będzie Pan musiał odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce, jeżeli będzie Pan podlegał ubezpieczeniom społecznym we Francji. Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, będzie podlegała zabezpieczeniu społecznemu w danym państwie członkowskim, jeżeli znaczną część działalności będzie prowadziła w tym kraju.
Osoba, która prowadzi działalność na własny rachunek na terytorium dwóch lub więcej państw, podlega ustawodawstwu tego państwa, w którym mieszka, jeśli prowadzi tam znaczną część swojej działalności.
Przy ustalaniu, czy znaczna część działalności jest prowadzona w państwie zamieszkania, bierze się pod uwagę obrót, czas pracy, liczbę świadczonych usług oraz dochód.
Jeśli z ogólnej oceny wynika, że udział wszystkich wymienionych kryteriów w państwie zamieszkania jest mniejszy niż 25%, uznaje się, że znaczna część działalności nie jest wykonywana w tym państwie.
W sytuacji gdy będą spełnione powyższe warunki, będzie Pan podlegał ubezpieczeniom społecznym we Francji i nie będzie Pan podlegał ubezpieczeniom w Polsce. Chcąc rozpocząć prowadzenie działalności w Polsce, musi Pan uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Ewidencję prowadzi gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. W przypadku osoby zagranicznej, która chce w Polsce jedynie prowadzić działalność gospodarczą zachowując miejsce stałego pobytu w kraju macierzystym, właściwość miejscową gminy do celów ewidencyjnych określa się według głównego miejsca wykonywania tej działalności na terytorium Polski.
Podstawa prawna:
- art. 11, ust. 3, lit. e, art. 13, ust 2, lit. a rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego (WE) Nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego – Dz.U. UE L z 2004 r. Nr 166, poz. 1; ost.zm. Dz.U. UE L z 2014 r. Nr 346, poz. 27
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA