REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skutki niewykorzystania urlopu w terminie

Urlop powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlop niewykorzystany w tym czasie staje się urlopem zaległym. Jakie skutki rodzi niewykorzystanie urlopu w terminie?

Prawo do urlopu – najważniejsze informacje o urlopach wypoczynkowych

Prawo do urlopu jest jednym z kluczowych uprawnień pracownika zagwarantowanych przez prawo pracy. Wiedza o tym, jakie prawa przysługują pracownikowi w związku z urlopem, może nam pomóc w pełni wykorzystać czas odpoczynku. Jakie są najważniejsze cechy urlopu wypoczynkowego?

Zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej przyjęte przez sejm

Zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej zostały 22 lipca 2014 r. przyjęte przez sejm. Zgodnie z nową regulacją pielęgniarki i położne będą mogły samodzielnie udzielać niektórych świadczeń diagnostycznych i laboratoryjnych.

Urlop ojcowski - wniosek

Każdy ojciec spełniający wszystkie wymagane formalności ma prawo do 14-dniowego urlopu ojcowskiego. Aby uzyskać prawo do urlopu, należy swojemu pracodawcy złożyć pisemny wniosek o urlop ojcowski. Co taki wniosek powinien zawierać i w jakim terminie należy go złożyć?

REKLAMA

Łączenie pobierania renty rodzinnej z emeryturą

Łączenie pobierania renty rodzinnej z emeryturą, inną rentą, zasiłkiem albo świadczeniem przedemerytalnym w wymiarze: jedno pełne świadczenie oraz 25% drugiego jest negatywnie oceniane przez Konfederację Lewiatan. Dlaczego wprowadzenie w życie tych przepisów jest nieuzasadnione i wpłynie negatywnie na FUS?

Słaby wzrost liczby nowych miejsc pracy

Wzrost liczby nowych miejsc pracy wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. Tymczasem od 6 miesięcy spada bezrobocie. Dlaczego pracodawcy nie tworzą nowych miejsc pracy?

Urlop ojcowski - dokumenty

Prawo do wykorzystania urlopu umożliwia świeżo upieczonym ojcom cieszyć się czasem, który mogą spędzić z nowo narodzonym dzieckiem. Każdemu tacie pozostającemu w stosunku pracy przysługuje w ramach urlopu ojcowskiego 14 dni wolnych od pracy. Jakie dokumenty należy złożyć i jakich formalności dopełnić, aby móc skorzystać z tego urlopu?

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla niepełnosprawnego pracownika

Czy pracownikom niepełnosprawnym należy się taki sam wymiar urlopu wypoczynkowego co innym pracownikom? Osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje oprócz podstawowego wymiaru urlopu wypoczynkowego, dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni.

REKLAMA

Konkurs "Pracodawca jutra" rozstrzygnięty

Konkurs "Pracodawca jutra" zorganizowany przez PARP i PSZK został rozstrzygnięty. Kto otrzymał nagrodę główną?

Przywrócenie do pracy członka zarządu

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w przypadku rozwiązania z naruszeniem prawa umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej odwołany pracownik ma prawo wystąpić z roszczeniem o przywrócenie do pracy. Co w sytuacji, gdy przywrócenie do pracy dotyczy członka zarządu, który już nie może pełnić swojej dotychczasowej funkcji? Czy wówczas, zamiast przywrócenia do pracy, pracownik może otrzymać odszkodowanie?

Odpracowywanie wyjścia prywatnego

Od zeszłego roku pracownicy, którzy chcą w czasie pracy załatwić prywatne sprawy muszą odpracować swoją absencję. Co musi zrobić podwładny, aby dostać pozwolenie na wyjście prywatne i w jaki sposób rozliczyć czas pracy pracownika, który zwolnił się w celu załatwienia prywatnych spraw?

CV i list motywacyjny - rola w procesie rekrutacji

Dokumenty aplikacyjne w postaci CV i listu motywacyjnego mogą przesądzić o przyjęciu kandydata do pracy bądź odrzuceniu jego aplikacji. Czy Polacy mają problem ze stworzeniem CV i listu motywacyjnego?

Zasady ewakuacji

Jakie zasady obowiązują przy ewakuacji i czy polscy pracownicy są ich świadomi? Choć wiedza ta w wykonywaniu codziennych pracowniczych obowiązków jest właściwie zbędna, nie może zostać zignorowana zarówno przez pracowników jak i pracodawców.

Kwotowa waloryzacja emerytur i rent?

Kwotowa waloryzacja emerytur i rent proponowana jest przez PSL. Partia motywuje wprowadzenie waloryzacji kwotowej potrzebą ochrony dochodów osób najmniej zamożnych i solidarnością społeczną. Wprowadzenie nowego sposobu waloryzacji świadczeń wymaga zmiany Konstytucji.

Problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników

Aż 1/3 młodych Polaków nie może znaleźć pracy. Tymczasem 80% pracodawców ma problem z pozyskaniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Czy taka sytuacja występuje tylko w Polsce? Jak jej zaradzić?

Konsekwencje udziału w nielegalnym strajku

Strajk stanowi jeden ze sposobów rozstrzygania sporów zbiorowych powstałych w zakładzie pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Tylko strajk spełniający określone w przepisach prawa pracy warunki jest legalny. Kiedy strajk nie jest legalny i jaką odpowiedzialność ponoszą pracownicy uczestniczący w nielegalnym strajku?

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Osoby, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, mogą do niego przystąpić dobrowolnie. Co należy zrobić, aby zostać objętym dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym?

Zasiłek dla bezrobotnych 2015

Zasiłek dla bezrobotnych do końca maja 2015 r. będzie wynosił tyle samo, ile wynosi aktualnie – 831,10 zł za okres pierwszych 3 miesięcy prawa do zasiłku. Waloryzacji wysokości zasiłku dla bezrobotnych dokonuje się bowiem raz w roku w terminie 1 czerwca. Jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych w kolejnych miesiącach prawa do zasiłku?

Ekwiwalent za Internet dla telepracownika

Telepraca jest charakterystyczną formą pracy, dopuszczoną przez Kodeks pracy. Telepracownik może do wykonywania telepracy używać własnego sprzętu. Co z wykorzystywanym łączem internetowym pracownika. Czy pracownik taki może uzyskać od pracodawcy ekwiwalent za Internet?

Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od umów cywilnoprawnych

Od umów cywilnoprawnych w niektórych przypadkach należy odprowadzać składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kiedy powstaje ten obowiązek i w jaki sposób trzeba go realizować?

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE – wskazanie osób przez zmarłego

Środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych zmarłego ubezpieczonego bądź przez osoby wskazane w dyspozycji. Na jakich zasadach dochodzi do dziedziczenia przez wskazane uprawnione osoby?

ZUS czy OFE - mała liczba wniosków o wyborze OFE

Na dokonanie wyboru pomiędzy ZUS i OFE ubezpieczeni mają czas do końca lipca 2014 r. Zostały więc ostatnie 2 tygodnie na podjęcie decyzji. Wnioski o wyborze OFE złożyło tylko 3% uprawnionych.

Zmiany w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Konfederacja Lewiatan proponuje wprowadzenie możliwości finansowania lub współfinansowania opieki medycznej pracowników.

Letni dress code

Pora letnia i związane z tym upalne dni często stwarzają problemem w co powinniśmy ubrać się do pracy. Czy wysoka temperatura może być usprawiedliwieniem dla dowolnego stroju w miejscu pracy i czy pracodawca może nam narzucić reguły ubioru? W wielu firmach obowiązuje dress code tzn. zasady jakimi muszą kierować się pracownicy przy wyborze stroju.

Lojalnośc pracowników sukcesem pracodawcy cz. 2

Wpływ pracowników na powodzenie pracodawcy jest nieoceniony i niekwestionowany. Jak zatem pozyskać pracownika lojalnego i utrzymać go w firmie?

Lojalność pracowników sukcesem pracodawcy cz. 1

Lojalny pracownik jest niekiedy gwarantem sukcesu pracodawcy. Jak zatem pozyskać lojalnego pracownika i utrzymać go w firmie?

Składki na Fundusz Pracy z umów cywilnoprawnych

Od umów cywilnoprawnych w niektórych przypadkach należy odprowadzać składki na Fundusz Pracy. Kiedy powstaje ten obowiązek i w jaki sposób trzeba go realizować?

Czy pracodawca może zapłacić za wczasy pracownika?

Zgodnie z obowiązującym prawem, w szczególnej sytuacji pracodawca jest zobowiązany zapłacić za wczasy, które zaplanował podwładny. Kiedy taka sytuacja ma miejsce i od czego zależy?

Jak napisać CV?

Wiele osób szukając pracy i wysyłając swoją aplikacje na konkretne stanowisko nie wie jak napisać CV, żeby zaciekawić pracodawcę. Poniższy artykuł wyjaśnia na co warto zwrócić szczególną uwagę tworząc swoje CV i co w nim zawrzeć, aby pracodawca zwrócił uwagę na Twoje CV.

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Osoby wykonujące umowy cywilnoprawne poza ubezpieczeniem społecznym mogą podlegać także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym, aby prawidłowo zgłosić i opłacić składki?

Potrzeba zwiększenia zatrudnienia wśród ludzi młodych

Bezrobocie wśród ludzi młodych w Europie wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata o potrzebie zwiększenia zatrudnienia wśród młodych. Jakie działania podejmowane są w Polsce?

Trójstronna umowa szkoleniowa

Pracodawca może otrzymać specyficzną pomoc od powiatowego urzędu pracy. Urząd pracy na wniosek pracodawcy może dostosować do jego potrzeb szkolenie, na które zostanie wysłana osoba bezrobotna. Pracodawca musi zobowiązać się do zatrudnienia takiej osoby po odbytym szkoleniu.

Akordowy system wynagradzania pracowników

Stosowanie akordowego systemu wynagradzania pracowników wiąże się z koniecznością wprowadzenia norm pracy. W tym systemie rozliczenia odnoszą się do konkretnie wykonanej pracy, czyli liczby wykonanych produktów czy usług w określonej jednostce czasu.

Zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium

Za czas pobytu w sanatorium przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. W jaki sposób obliczyć zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium?

Zamrożone wynagrodzenia mundurowych powodem pozwu zbiorowego

Od 5 lat wynagrodzenia mundurowych utrzymują się na tym samym poziomie. Brak waloryzacji płac funkcjonariuszy stał się powodem podjęcia decyzji o wystąpieniu z pozwem zbiorowym.

Wzrost wynagrodzenia i zatrudnienia w czerwcu 2014 r.

GUS podał, że w czerwcu 2014 r. wynagrodzenie wzrosło o 3,5 %, a zatrudnienie o 0,7%. Warto zaznaczyć, że to pozytywna zmiana, gdyż od marca zatrudnienie utrzymywało się praktycznie na tym samym poziomie.

Elastyczny czas pracy rozwiązaniem na wakacje

Niektórzy pracodawcy w okresie wakacyjnym mają mniejsze zapotrzebowanie na pracę. Natomiast pracownicy, zamiast stawiania się w zakładzie pracy, mogliby w tym czasie wzmocnić relacje z dziećmi, wypocząć bądź zajmować się rozwijaniem swoich pasji. Stosując elastyczny czas pracy, jedna i druga strona może zostać usatysfakcjonowana.

Zasady rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne z umów cywilnoprawnych

Część umów cywilnoprawnych objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Jakie są zasady prawidłowego rozliczania składek z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych?

Umowy cywilnoprawne - podstawa wymiaru i wysokość składki na ubezpieczenie społeczne

Niektóre z umów cywilnoprawnych objęte są ubezpieczeniem społecznym. Aby prawidłowo rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, trzeba znać podstawę wymiaru i obliczyć wysokość składek na ubezpieczenie społeczne.

Weszły w życie zmiany w czasie pracy osób niepełnosprawnych

W dniu dzisiejszym, 16 lipca, wchodzą w życie zmiany dotyczące czasu pracy osób niepełnosprawnych. Na mocy znowelizowanych przepisów, czas pracy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym, nie będzie mógł przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Zgłaszanie umów cywilnoprawnych do ubezpieczeń społecznych

Każda osoba, która wykonuje umowę cywilnoprawną podlegającą ubezpieczeniu społecznemu, musi zostać zgłoszona do ubezpieczyciela. Jak należy prawidłowo zgłaszać osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Podsumowanie reformy urzędów pracy

Podczas posiedzenia Naczelnej Rady Zatrudnienia, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Jacek Męcina podsumował pierwszy etap wdrożenia nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Praca tymczasowa w okresie letnim zmiejsza bezrobocie

Z danych ministerstwa pracy wynika, że bezrobocie w czerwcu spadło do 12,1 proc. Wpływ na obniżenie bezrobocia w okresie letnim ma między innymi pojawienie się wielu ofert pracy tymczasowej. Dodatkowym plusem są przepisy prawne, które dokładnie regulują kwestie zatrudniania na okres wakacyjny. Są one korzystne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.

Kiedy pracodawca musi zapewnić pracownikom chłodne napoje?

Upalne dni w lecie i związana z tym wysoka temperatura w miejscu pracy powodują, że wielu pracowników nie jest w stanie normalnie pracować. Uciążliwe warunki pracy narzucają pracodawcom obowiązek zapewnienia swoim pracownikom chłodnych napojów. Jaka temperatura powoduje powstanie tego obowiązku?

Ubezpieczenie zdrowotne na urlopie wychowawczym

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie posiadają żadnego innego tytułu do tego ubezpieczenia. Jaka jest podstawa wymiaru oraz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński

Jaki wymiar składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przysługuje osobom przebywającym na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński? Poniższy artykuł wyjaśnia kto i w jakiej wysokości finansuje składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na tych urlopach.

Jak wyliczyć wynagrodzenie urlopowe?

W trakcie urlopu wypoczynkowego pracownik nie wykonuje pracy, ale pomimo tego otrzymuje wynagrodzenie. Jak wylicza się wynagrodzenie urlopowe? Które składniki wynagrodzenia należy uwzględnić przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego?

ZUS czy OFE - formularz

Decyzję o pozostaniu w OFE należy podjąć do końca lipca tego roku. W tym celu wypełnia się specjalny formularz, który następnie składa się w ZUS. Jak będzie wyglądał podział składki w przypadku przekazania ich do OFE, a jak w sytuacji przekazania do ZUS?

Zwrot kosztów odwołania z urlopu

W wyjątkowych sytuacjach pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Czy pracownik może domagać się zwrotu kosztów poniesionych w związku z odwołaniem go z urlopu?

Polacy chętnie zmieniają pracę

Według przeprowadzonego sondażu, Polacy są jednym z najbardziej otwartych na zmianę pracy narowem w Unii Europejskiej. Do zmiany pracy skłania nas przede wszystkim chęć zyskania lepszych warunków zatrudnienia.

REKLAMA