| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium

Zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium

Za czas pobytu w sanatorium przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. W jaki sposób obliczyć zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium?

Za czas pobytu w sanatorium w ramach prewencji rentowej ZUS pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Dokumentowanie prawa do zasiłku chorobowego

Ubezpieczony, który jest niezdolny do pracy z powodu choroby, ma prawo do zasiłku chorobowego przez okres trwania niezdolności do pracy, ale nie dłużej niż przez 182 dni. Jeżeli choroba jest spowodowana gruźlicą (kod D w ZUS ZLA) albo przypada na okres ciąży (kod B w ZUS ZLA), wówczas zasiłek przysługuje do 270 dni (art. 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; dalej: ustawa zasiłkowa). W celu szybszego przywrócenia ubezpieczonym zdolności do pracy, dla osób, które są zagrożone trwałą lub długotrwałą niesprawnością spowodowaną urazami lub chorobami, ZUS realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Aby osoba została objęta programem rehabilitacyjnym, koniecznie musi rokować odzyskanie zdolności do pracy po zastosowaniu odpowiedniej procedury diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjnej i psychologicznej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Księgowość i Kadry cały artykuł: Jak obliczyć zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium

Artykuł opisuje w jaki sposób obliczyć zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »