reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > ZUS czy OFE - formularz

ZUS czy OFE - formularz

Decyzję o pozostaniu w OFE należy podjąć do końca lipca tego roku. W tym celu wypełnia się specjalny formularz, który następnie składa się w ZUS. Jak będzie wyglądał podział składki w przypadku przekazania ich do OFE, a jak w sytuacji przekazania do ZUS?

Wybór - ZUS czy OFE

Przed tym wyborem stanęli obecni członkowie OFE, którym pozostało ponad 10 lat do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. Osoby te w dniach od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. mogą podjąć decyzję w kwestii, czy część ich składki emerytalnej ma trafić do OFE, czy też powinna zostać przekazana na indywidualne subkonto w ZUS. Nie jest to jednak ostatnia chwila na podjęcie powyższego wyboru. Ubezpieczeni ponownie uzyskają możliwość o decydowaniu w kwestii przekazania części składki emerytalnej do OFE w 2016 r., a następnie decyzja ta będzie podlegała odnowieniu co 4 kolejne lata.

Wybór między ZUS a OFE jest swoistym novum w polskim systemie prawnym. Dotychczas część składki emerytalnej podlegała obligatoryjnemu przekazaniu do OFE, a ubezpieczonemu przysługiwał wybór konkretnego OFE, do którego miały trafić jego pieniądze. W przypadku braku wyboru OFE w określonym terminie, OFE było wybierane w drodze losowania.

Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE

Co zrobić, aby część składki trafiła do OFE?

W tym celu należy złożyć w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS (osobiście, listownie lub drogą elektroniczną) oświadczenie o przekazaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego. Ponadto (na tym samym druku) zostaje złożone oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o powszechnym systemie emerytalnym oraz z informacją o otwartych funduszach emerytalnych. Natomiast przekazanie składki do ZUS i jej ewidencjonowanie na indywidualnym subkoncie nie wymaga wypełnienia powyższego formularza.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Podział składki w ZUS, a podział składki w OFE

W przypadku przekazania składki emerytalnej do ZUS, jej podział będzie następujący:

  •  12,22% zostanie przekazane na indywidualne konto ubezpieczonego;
  •  7,3% zostanie przekazane na indywidualne subkonto ubezpieczonego.

Natomiast w przypadku wyboru OFE, podział składki emerytalnej będzie wyglądał następująco:

  •  12,22% zostanie przekazane na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS;
  •  4,38% zostanie przekazane na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS;
  •  2,92% zostanie przekazane do OFE.

W obydwu przypadkach składka emerytalna jest odprowadzana w jednakowej wysokości, stanowiącej 19,52% podstawy wymiaru składki. Jednak przy wariancie wyboru OFE, 85% składki emerytalnej zostanie przekazane do ZUS, a 15% składki emerytalnej trafi do OFE. Środki przekazane do OFE, podobnie jak środki zgromadzone na indywidualnym subkoncie w ZUS, podlegają dziedziczeniu. Ponadto obecnie OFE zostały objęte zakazem inwestowania w obligacje skarbowe, a maksymalny pułap, jaki mogą pobrać jako opłatę wynosi 1,75% przekazywanej składki.

Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama