| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > ZUS czy OFE - formularz

ZUS czy OFE - formularz

Decyzję o pozostaniu w OFE należy podjąć do końca lipca tego roku. W tym celu wypełnia się specjalny formularz, który następnie składa się w ZUS. Jak będzie wyglądał podział składki w przypadku przekazania ich do OFE, a jak w sytuacji przekazania do ZUS?

Wybór - ZUS czy OFE

Przed tym wyborem stanęli obecni członkowie OFE, którym pozostało ponad 10 lat do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. Osoby te w dniach od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. mogą podjąć decyzję w kwestii, czy część ich składki emerytalnej ma trafić do OFE, czy też powinna zostać przekazana na indywidualne subkonto w ZUS. Nie jest to jednak ostatnia chwila na podjęcie powyższego wyboru. Ubezpieczeni ponownie uzyskają możliwość o decydowaniu w kwestii przekazania części składki emerytalnej do OFE w 2016 r., a następnie decyzja ta będzie podlegała odnowieniu co 4 kolejne lata.

Wybór między ZUS a OFE jest swoistym novum w polskim systemie prawnym. Dotychczas część składki emerytalnej podlegała obligatoryjnemu przekazaniu do OFE, a ubezpieczonemu przysługiwał wybór konkretnego OFE, do którego miały trafić jego pieniądze. W przypadku braku wyboru OFE w określonym terminie, OFE było wybierane w drodze losowania.

Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE

Co zrobić, aby część składki trafiła do OFE?

W tym celu należy złożyć w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS (osobiście, listownie lub drogą elektroniczną) oświadczenie o przekazaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego. Ponadto (na tym samym druku) zostaje złożone oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o powszechnym systemie emerytalnym oraz z informacją o otwartych funduszach emerytalnych. Natomiast przekazanie składki do ZUS i jej ewidencjonowanie na indywidualnym subkoncie nie wymaga wypełnienia powyższego formularza.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Podział składki w ZUS, a podział składki w OFE

W przypadku przekazania składki emerytalnej do ZUS, jej podział będzie następujący:

  •  12,22% zostanie przekazane na indywidualne konto ubezpieczonego;
  •  7,3% zostanie przekazane na indywidualne subkonto ubezpieczonego.

Natomiast w przypadku wyboru OFE, podział składki emerytalnej będzie wyglądał następująco:

  •  12,22% zostanie przekazane na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS;
  •  4,38% zostanie przekazane na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS;
  •  2,92% zostanie przekazane do OFE.

W obydwu przypadkach składka emerytalna jest odprowadzana w jednakowej wysokości, stanowiącej 19,52% podstawy wymiaru składki. Jednak przy wariancie wyboru OFE, 85% składki emerytalnej zostanie przekazane do ZUS, a 15% składki emerytalnej trafi do OFE. Środki przekazane do OFE, podobnie jak środki zgromadzone na indywidualnym subkoncie w ZUS, podlegają dziedziczeniu. Ponadto obecnie OFE zostały objęte zakazem inwestowania w obligacje skarbowe, a maksymalny pułap, jaki mogą pobrać jako opłatę wynosi 1,75% przekazywanej składki.

Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »