REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
ZUS czy OFE? /Fot. Fotolia
ZUS czy OFE? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Decyzję o pozostaniu w OFE należy podjąć do końca lipca tego roku. W tym celu wypełnia się specjalny formularz, który następnie składa się w ZUS. Jak będzie wyglądał podział składki w przypadku przekazania ich do OFE, a jak w sytuacji przekazania do ZUS?

Wybór - ZUS czy OFE

Przed tym wyborem stanęli obecni członkowie OFE, którym pozostało ponad 10 lat do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. Osoby te w dniach od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. mogą podjąć decyzję w kwestii, czy część ich składki emerytalnej ma trafić do OFE, czy też powinna zostać przekazana na indywidualne subkonto w ZUS. Nie jest to jednak ostatnia chwila na podjęcie powyższego wyboru. Ubezpieczeni ponownie uzyskają możliwość o decydowaniu w kwestii przekazania części składki emerytalnej do OFE w 2016 r., a następnie decyzja ta będzie podlegała odnowieniu co 4 kolejne lata.

REKLAMA

Autopromocja

Wybór między ZUS a OFE jest swoistym novum w polskim systemie prawnym. Dotychczas część składki emerytalnej podlegała obligatoryjnemu przekazaniu do OFE, a ubezpieczonemu przysługiwał wybór konkretnego OFE, do którego miały trafić jego pieniądze. W przypadku braku wyboru OFE w określonym terminie, OFE było wybierane w drodze losowania.

Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE

Co zrobić, aby część składki trafiła do OFE?

W tym celu należy złożyć w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS (osobiście, listownie lub drogą elektroniczną) oświadczenie o przekazaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego. Ponadto (na tym samym druku) zostaje złożone oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o powszechnym systemie emerytalnym oraz z informacją o otwartych funduszach emerytalnych. Natomiast przekazanie składki do ZUS i jej ewidencjonowanie na indywidualnym subkoncie nie wymaga wypełnienia powyższego formularza.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podział składki w ZUS, a podział składki w OFE

W przypadku przekazania składki emerytalnej do ZUS, jej podział będzie następujący:

  •  12,22% zostanie przekazane na indywidualne konto ubezpieczonego;
  •  7,3% zostanie przekazane na indywidualne subkonto ubezpieczonego.

Natomiast w przypadku wyboru OFE, podział składki emerytalnej będzie wyglądał następująco:

  •  12,22% zostanie przekazane na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS;
  •  4,38% zostanie przekazane na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS;
  •  2,92% zostanie przekazane do OFE.

W obydwu przypadkach składka emerytalna jest odprowadzana w jednakowej wysokości, stanowiącej 19,52% podstawy wymiaru składki. Jednak przy wariancie wyboru OFE, 85% składki emerytalnej zostanie przekazane do ZUS, a 15% składki emerytalnej trafi do OFE. Środki przekazane do OFE, podobnie jak środki zgromadzone na indywidualnym subkoncie w ZUS, podlegają dziedziczeniu. Ponadto obecnie OFE zostały objęte zakazem inwestowania w obligacje skarbowe, a maksymalny pułap, jaki mogą pobrać jako opłatę wynosi 1,75% przekazywanej składki.

Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA