REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
ZUS czy OFE? /Fot. Fotolia
ZUS czy OFE? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Decyzję o pozostaniu w OFE należy podjąć do końca lipca tego roku. W tym celu wypełnia się specjalny formularz, który następnie składa się w ZUS. Jak będzie wyglądał podział składki w przypadku przekazania ich do OFE, a jak w sytuacji przekazania do ZUS?

Wybór - ZUS czy OFE

Przed tym wyborem stanęli obecni członkowie OFE, którym pozostało ponad 10 lat do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. Osoby te w dniach od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. mogą podjąć decyzję w kwestii, czy część ich składki emerytalnej ma trafić do OFE, czy też powinna zostać przekazana na indywidualne subkonto w ZUS. Nie jest to jednak ostatnia chwila na podjęcie powyższego wyboru. Ubezpieczeni ponownie uzyskają możliwość o decydowaniu w kwestii przekazania części składki emerytalnej do OFE w 2016 r., a następnie decyzja ta będzie podlegała odnowieniu co 4 kolejne lata.

Autopromocja

Wybór między ZUS a OFE jest swoistym novum w polskim systemie prawnym. Dotychczas część składki emerytalnej podlegała obligatoryjnemu przekazaniu do OFE, a ubezpieczonemu przysługiwał wybór konkretnego OFE, do którego miały trafić jego pieniądze. W przypadku braku wyboru OFE w określonym terminie, OFE było wybierane w drodze losowania.

Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE

Co zrobić, aby część składki trafiła do OFE?

W tym celu należy złożyć w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS (osobiście, listownie lub drogą elektroniczną) oświadczenie o przekazaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego. Ponadto (na tym samym druku) zostaje złożone oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o powszechnym systemie emerytalnym oraz z informacją o otwartych funduszach emerytalnych. Natomiast przekazanie składki do ZUS i jej ewidencjonowanie na indywidualnym subkoncie nie wymaga wypełnienia powyższego formularza.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podział składki w ZUS, a podział składki w OFE

W przypadku przekazania składki emerytalnej do ZUS, jej podział będzie następujący:

 •  12,22% zostanie przekazane na indywidualne konto ubezpieczonego;
 •  7,3% zostanie przekazane na indywidualne subkonto ubezpieczonego.

Natomiast w przypadku wyboru OFE, podział składki emerytalnej będzie wyglądał następująco:

 •  12,22% zostanie przekazane na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS;
 •  4,38% zostanie przekazane na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS;
 •  2,92% zostanie przekazane do OFE.

W obydwu przypadkach składka emerytalna jest odprowadzana w jednakowej wysokości, stanowiącej 19,52% podstawy wymiaru składki. Jednak przy wariancie wyboru OFE, 85% składki emerytalnej zostanie przekazane do ZUS, a 15% składki emerytalnej trafi do OFE. Środki przekazane do OFE, podobnie jak środki zgromadzone na indywidualnym subkoncie w ZUS, podlegają dziedziczeniu. Ponadto obecnie OFE zostały objęte zakazem inwestowania w obligacje skarbowe, a maksymalny pułap, jaki mogą pobrać jako opłatę wynosi 1,75% przekazywanej składki.

Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Ważne: dzisiaj protest rolników w Warszawie

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  REKLAMA

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  REKLAMA

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  REKLAMA