REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

oprac. Rafał Krzemiński
Dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe. /Fot. Fotolia
Dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe. /Fot. Fotolia

REKLAMA

Osoby, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, mogą do niego przystąpić dobrowolnie. Co należy zrobić, aby zostać objętym dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym?

Dobrowolne ubezpieczenie

Dobrowolne przystąpienie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego jest możliwe w dwóch przypadkach:
• dobrowolne przystąpienie do ubezpieczenia na podstawie artykułu 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dla osób, które nie spełniają warunków do objęcia ubezpieczeniem obowiązkowo
• w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczenia – gdy jedna osoba wykonuje kilka rodzajów działalności objętych ubezpieczeniem, jeden podlega ubezpieczeniu obowiązkowo, pozostałe dobrowolnie

Zobacz też: Kto podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu?

Dobrowolne wstąpienie do ubezpieczenia nie daje pewności, że w przyszłości uzyskamy potrzebne świadczenie. Jeżeli ubezpieczony nie wpłaci na konto wystarczająco dużo środków, nie uzyska gwarancji wypłaty minimalnego świadczenia, nawet jeżeli dobrowolne ubezpieczenie trwało ponad 10 lat.

Osoby wykonujące umowę o pracę lub umowy cywilnoprawne podlegające ubezpieczeniu społecznemu – umowę zlecenia, umowę agencyjna lub inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy o zleceniu – mogą po ustaniu obowiązku ubezpieczenia przystąpić do niego dobrowolnie.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

W celu objęcia ochroną ubezpieczeniową należy złożyć stosowny wniosek ze wskazaniem daty, od której zainteresowany chce przystąpić do ubezpieczenia. Najwcześniejszą datą, którą można wskazać we wniosku, jest dzień jego złożenia. Zgłoszenia dokonuje się na druku ZUS ZUA w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub korespondencyjnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby wystąpić z dobrowolnego ubezpieczenia, należy złożyć wniosek o wyłączenie z ubezpieczenia ZUS ZWUA. Ustaje ono również w sytuacji, gdy przestaje się opłacać składki lub gdy powstanie tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online


Składki

Ubezpieczony jest jednocześnie płatnikiem składek. Decyduje o ich wysokości deklarując kwotę, od której będzie obliczał i opłacał składki. Kwota nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę, które w 2014 roku zostało ustalone na 1680zł. Ubezpieczenie emerytalne stanowi 19,52% podstawy wymiaru, ubezpieczenie rentowe 8%.

Składki na dobrowolne ubezpieczenie należy opłacać do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. W tym terminie należy również składać deklarację rozliczeniową ZUS DRA. 

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Podobnie jak w obowiązkowym ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym, została określona maksymalna wysokość rocznej podstawy wymiaru składki. Wynosi ona trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. Po przekroczeniu tego limitu do końca roku kalendarzowego nie odprowadza się już składek.

Porozmawiaj o tym na naszym Forum

Osoba zgłasza się do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych od 1 kwietnia 2014 r. Jako podstawę wymiaru składek deklaruje kwotę minimalnego wynagrodzenia.  Składki na ubezpieczenia społeczne wynoszą:

Adam Nowak po zakończeniu w dniu 31 grudnia 2012 r. umowy o pracę w zakładzie A, zawarł z zakładem B umowę o dzieło. W związku z tym, że umowa o dzieło nie jest tytułem do objęcia ubezpieczeniami, zainteresowany postanowił od 1 marca 2013 r. samodzielnie opłacać składki na własne ubezpieczenia. Ponadto udał się on również do Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, również od 1 marca 2013 r.
Pan Adam Nowak powinien złożyć formularz ZUS ZUA z kodem tytułu do ubezpieczeń 19 00 xy oraz formularz ZUS ZZA, z kodem 24 10 xy, a następnie deklarację rozliczeniową ZUS DRA, z kodem 19 00 xy w której wykaże składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz deklarację rozliczeniową z kodem 24 10 xy, gdzie wykaże podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie stanowiła zadeklarowana kwota, nie niższa jednak od minimalnego wynagrodzenia.
Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie stanowiła kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa od kwoty odpowiadającej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału w łącznie z wypłatami z zysku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

    84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

    Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

    Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

    Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

    Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

    Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

    Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

    REKLAMA

    Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

    Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

    Czy za studenta płaci się składki na ZUS

    Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

    Polacy nie boją się utraty pracy?

    Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

    SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

    Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

    REKLAMA

    Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

    Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

    Płaca godziwa

    Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

    REKLAMA