reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Kwotowa waloryzacja emerytur i rent?

Kwotowa waloryzacja emerytur i rent?

Kwotowa waloryzacja emerytur i rent proponowana jest przez PSL. Partia motywuje wprowadzenie waloryzacji kwotowej potrzebą ochrony dochodów osób najmniej zamożnych i solidarnością społeczną. Wprowadzenie nowego sposobu waloryzacji świadczeń wymaga zmiany Konstytucji.

PSL podczas wczorajszego wieczornego spotkania z liderami PO proponowało między innymi kwotową waloryzację emerytur i rent. Zapowiedział to dzisiaj w radiowej Jedynce prezes ludowców Janusz Piechociński. Jak zaznaczył, wchodzimy w okres bardzo niskiej inflacji i być może jeszcze w tym roku będziemy w deflacji. Dodał, że trzeba chronić dochody tych najmniej zamożnych i że potrzebna jest solidarność społeczna. Tymczasem wprowadzona w 2012 roku waloryzacja kwotowa zamiast procentowej była zgodna z Konstytucją tylko dlatego, gdyż była jednorazowa. Aby wprowadzić taki sposób waloryzowania świadczeń na stałe, potrzebna jest zmiana Konstytucji. PSL przygotował odpowiedni projekt w tej sprawie.

Zobacz serwis: Emerytury i renty

Eksperci od ubezpieczeń uważają, że pomysł jest niedorzeczny i niesprawiedliwy. Jak mówi IAR specjalistka od ubezpieczeń społecznych Wiesława Taranowska z OPZZ, trudno sobie wyobrazić waloryzację kwotową w sytuacji, kiedy wysokość emerytury Polaków zależy między innymi od tego, ile pieniędzy zgromadzili na swoich indywidualnych kontach emerytalnych.

Jeśli ktoś uzna, że na jego konto będzie wpływać dużo pieniędzy a z czasem jego emerytura będzie coraz niższa, gdyż będzie musiał się dzielić z tymi, którzy mniej pracowali, to postara się, by do systemu wpływało jak najmniej. Będzie pracował na kontrakcie albo wypłata będzie "pod stołem" - mówi Taranowska. Odłoży sobie w banku i nikt nie będzie mu zabierał pieniędzy - dodaje. Podkreśla, że to państwo powinno dokładać do biedniejszych emerytów a nie bogatszy Polak, który wypracował sobie wyższą emeryturę długo i ciężko pracując.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Podobnego zdania jest Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Jak powiedział IAR, jeśli mamy zachować system, w którym nasza emerytura zależy od tego ile zgromadziliśmy składek i jak długo będziemy jeszcze żyć pobierając świadczenie, to waloryzacja kwotowa nie wchodzi w grę. Musi być proporcjonalna - zaznaczył Jeremi Mordasewicz.

Obecnie emerytury i renty są waloryzowane o wskaźnik inflacji i 20 procent realnego wzrostu płac. Wśród osób o najniższych emeryturach znajdują się między innymi rolnicy. Wicepremier Piechociński mówił w radiowej Jedynce, że teraz jest najlepszy moment na planowanie, jakie projekty trafią do Sejmu po wakacyjnej przerwie. Od jesieni bowiem rozpocznie się kampania wyborcza.

Kwotowa waloryzacja emerytury?

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama