REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE – wskazanie osób przez zmarłego

Dziedziczenie środków z OFE. /Fot. Fotolia
Dziedziczenie środków z OFE. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych zmarłego ubezpieczonego bądź przez osoby wskazane w dyspozycji. Na jakich zasadach dochodzi do dziedziczenia przez wskazane uprawnione osoby?

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE

Środki zgromadzone w OFE mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych oraz osoby wskazane przez członka OFE. Członek OFE może dokonać takiego wskazania już przy przystępowaniu do funduszu bądź w trakcie gromadzenia w nim oszczędności (wzór dyspozycji jest częścią umowy z OFE). Co istotne, zawsze może dokonywać zmian wskazanych osób bądź zupełnie zrezygnować z ich wskazywania.

REKLAMA

Autopromocja

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Spadkobiercy prawni to:

 • mąż lub żona bądź były mąż lub była żona
 • osoby wskazane w dyspozycji dla OFE
 • spadkobiercy prawni (brak wskazania innych osób)
 • najbliższa rodzina (małżonek i dziecko – w przypadku braku – rodzice i wnuki – gdy członek OFE zmarł przed dniem 17 lutego 2001 r. i nie ma osób uprawnionych).

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Warto zaznaczyć, że zarówno spadkobiercy prawni jak i wskazane przez członka OFE inne osoby będą dziedziczyły środki zgromadzone w funduszu jedynie wówczas, gdy członek OFE umrze jeszcze przed przyznaniem mu świadczenia emerytalnego. Oznacza to, że w przypadku przejścia osoby uprawnionej na emeryturę jej śmierć nie uprawnia wskazanych osób do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

OFE czy ZUS - masz wybór do 31 lipca 2014 r.

Powiadomienie o śmierci ubezpieczonego

Aby doszło do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE przez wskazane w specjalnym oświadczeniu osoby, należy powiadomić o śmierci osoby ubezpieczonej Powszechne Towarzystwo Emerytalne zarządzające funduszem emerytalnym zmarłego. Dostarcza się również w tym celu skrócony akt zgonu bądź jego poświadczoną kopię.

Przypadek dziedziczenia przez małżonka i byłego małżonka zmarłego członka funduszu emerytalnego został opisany w odrębnym artykule (Czytaj: Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka). Istnieje jeszcze inna grupa podmiotów, które dziedziczą na innych zasadach. Jak do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE dochodzi w przypadku wskazania przez zmarłego członka funduszu uprawnionych osób?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Dziedziczenie środków przez osoby wskazane przez zmarłego

Zmarły wskazując osoby uprawnione do dziedziczenia, zaznacza udziały procentowe każdej z wymienionych osób. Po jego śmierci uprawnieni otrzymają środki pieniężne w formie wypłaty bezpośredniej (przekaz pocztowy lub przelew). W odróżnieniu od sytuacji dziedziczenia przez małżonka, inne osoby, które zostały wskazane przez zmarłego członka OFE, mają więcej obowiązków informacyjnych. Oprócz przedstawienia Powszechnemu Towarzystwu Emerytalnemu zarządzającemu funduszem emerytalnym zmarłego skróconego aktu zgonu w oryginale lub poświadczonej kopii, należy przedłożyć:

 1. potwierdzoną kopię dokumentu tożsamości osoby wskazanej przez zmarłego (dowód osobisty albo paszport)
 2. dyspozycję wypłaty bezpośredniej.

Warto zwrócić uwagę na szczególne przypadki wskazania osób uprawnionych do dziedziczenia. Otóż może zdarzyć się, że osoba zmarła wskazała wcześniej do dziedziczenia swojego małżonka. Wówczas środki z wypłaty bezpośredniej jako wypłata transferowa mogą zostać przekazane na rachunek funduszu emerytalnego małżonka. Kolejna sytuacja dotyczy wskazania osoby małoletniej (osoba, która nie ukończyła 18 lat i nie zawarła sakramentu małżeństwa). Uprawniona osoba otrzyma środki w postaci pieniężnej w określonym przez zmarłego w dyspozycji udziale procentowym w formie wypłaty bezpośredniej (przekaz pocztowy bądź przelew). W tym szczególnym przypadku obowiązków informacyjnych za małoletniego dokonuje jego przedstawiciel ustawowy. Musi przedstawić Powszechnemu Towarzystwu Emerytalnemu zarządzającemu funduszem emerytalnym zmarłego:

 1. skrócony akt zgonu (oryginał bądź poświadczona kopia
 2. odpis skrócony aktu urodzenia małoletniego (oryginał bądź poświadczona kopia)
 3. potwierdzoną kopię dokumentu tożsamości przedstawiciela ustawowego małoletniego (dowód osobisty bądź paszport)
 4. dyspozycję wypłaty bezpośredniej (podpisana przez przedstawiciela ustawowego bądź inną osobę, która reprezentuje małoletniego)
 5. dokument potwierdzający prawo do reprezentowania (dotyczy sytuacji reprezentowania małoletniego przez opiekuna prawnego, kuratora, rodzica zastępczego).

Emerytury 2014 - zmiany od 1 lutego

Brak wskazania osób przez zmarłego do dziedziczenia

Prawo przewiduje również sytuacje braku wskazania osób przez zmarłego członka OFE, które, dzięki temu wskazaniu, byłyby uprawnione do dziedziczenia środków zgromadzonych w funduszu emerytalnym. Jeżeli ubezpieczony nie wskazał osób uprawnionych, do dziedziczenia dochodzi na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku przez spadkobierców lub zarejestrowanego Aktu Poświadczenia Dziedziczenia. Środki pieniężne wypłacane są wówczas również w formie wypłaty bezpośredniej (przekaz pocztowy bądź przelew).

Polecamy dział: ZUS czy OFE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA