REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE – wskazanie osób przez zmarłego

Dziedziczenie środków z OFE. /Fot. Fotolia
Dziedziczenie środków z OFE. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych zmarłego ubezpieczonego bądź przez osoby wskazane w dyspozycji. Na jakich zasadach dochodzi do dziedziczenia przez wskazane uprawnione osoby?

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE

Środki zgromadzone w OFE mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych oraz osoby wskazane przez członka OFE. Członek OFE może dokonać takiego wskazania już przy przystępowaniu do funduszu bądź w trakcie gromadzenia w nim oszczędności (wzór dyspozycji jest częścią umowy z OFE). Co istotne, zawsze może dokonywać zmian wskazanych osób bądź zupełnie zrezygnować z ich wskazywania.

Autopromocja

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Spadkobiercy prawni to:

 • mąż lub żona bądź były mąż lub była żona
 • osoby wskazane w dyspozycji dla OFE
 • spadkobiercy prawni (brak wskazania innych osób)
 • najbliższa rodzina (małżonek i dziecko – w przypadku braku – rodzice i wnuki – gdy członek OFE zmarł przed dniem 17 lutego 2001 r. i nie ma osób uprawnionych).

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Warto zaznaczyć, że zarówno spadkobiercy prawni jak i wskazane przez członka OFE inne osoby będą dziedziczyły środki zgromadzone w funduszu jedynie wówczas, gdy członek OFE umrze jeszcze przed przyznaniem mu świadczenia emerytalnego. Oznacza to, że w przypadku przejścia osoby uprawnionej na emeryturę jej śmierć nie uprawnia wskazanych osób do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

OFE czy ZUS - masz wybór do 31 lipca 2014 r.

Powiadomienie o śmierci ubezpieczonego

Aby doszło do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE przez wskazane w specjalnym oświadczeniu osoby, należy powiadomić o śmierci osoby ubezpieczonej Powszechne Towarzystwo Emerytalne zarządzające funduszem emerytalnym zmarłego. Dostarcza się również w tym celu skrócony akt zgonu bądź jego poświadczoną kopię.

Przypadek dziedziczenia przez małżonka i byłego małżonka zmarłego członka funduszu emerytalnego został opisany w odrębnym artykule (Czytaj: Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka). Istnieje jeszcze inna grupa podmiotów, które dziedziczą na innych zasadach. Jak do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE dochodzi w przypadku wskazania przez zmarłego członka funduszu uprawnionych osób?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Dziedziczenie środków przez osoby wskazane przez zmarłego

Zmarły wskazując osoby uprawnione do dziedziczenia, zaznacza udziały procentowe każdej z wymienionych osób. Po jego śmierci uprawnieni otrzymają środki pieniężne w formie wypłaty bezpośredniej (przekaz pocztowy lub przelew). W odróżnieniu od sytuacji dziedziczenia przez małżonka, inne osoby, które zostały wskazane przez zmarłego członka OFE, mają więcej obowiązków informacyjnych. Oprócz przedstawienia Powszechnemu Towarzystwu Emerytalnemu zarządzającemu funduszem emerytalnym zmarłego skróconego aktu zgonu w oryginale lub poświadczonej kopii, należy przedłożyć:

 1. potwierdzoną kopię dokumentu tożsamości osoby wskazanej przez zmarłego (dowód osobisty albo paszport)
 2. dyspozycję wypłaty bezpośredniej.

Warto zwrócić uwagę na szczególne przypadki wskazania osób uprawnionych do dziedziczenia. Otóż może zdarzyć się, że osoba zmarła wskazała wcześniej do dziedziczenia swojego małżonka. Wówczas środki z wypłaty bezpośredniej jako wypłata transferowa mogą zostać przekazane na rachunek funduszu emerytalnego małżonka. Kolejna sytuacja dotyczy wskazania osoby małoletniej (osoba, która nie ukończyła 18 lat i nie zawarła sakramentu małżeństwa). Uprawniona osoba otrzyma środki w postaci pieniężnej w określonym przez zmarłego w dyspozycji udziale procentowym w formie wypłaty bezpośredniej (przekaz pocztowy bądź przelew). W tym szczególnym przypadku obowiązków informacyjnych za małoletniego dokonuje jego przedstawiciel ustawowy. Musi przedstawić Powszechnemu Towarzystwu Emerytalnemu zarządzającemu funduszem emerytalnym zmarłego:

 1. skrócony akt zgonu (oryginał bądź poświadczona kopia
 2. odpis skrócony aktu urodzenia małoletniego (oryginał bądź poświadczona kopia)
 3. potwierdzoną kopię dokumentu tożsamości przedstawiciela ustawowego małoletniego (dowód osobisty bądź paszport)
 4. dyspozycję wypłaty bezpośredniej (podpisana przez przedstawiciela ustawowego bądź inną osobę, która reprezentuje małoletniego)
 5. dokument potwierdzający prawo do reprezentowania (dotyczy sytuacji reprezentowania małoletniego przez opiekuna prawnego, kuratora, rodzica zastępczego).

Emerytury 2014 - zmiany od 1 lutego

Brak wskazania osób przez zmarłego do dziedziczenia

Prawo przewiduje również sytuacje braku wskazania osób przez zmarłego członka OFE, które, dzięki temu wskazaniu, byłyby uprawnione do dziedziczenia środków zgromadzonych w funduszu emerytalnym. Jeżeli ubezpieczony nie wskazał osób uprawnionych, do dziedziczenia dochodzi na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku przez spadkobierców lub zarejestrowanego Aktu Poświadczenia Dziedziczenia. Środki pieniężne wypłacane są wówczas również w formie wypłaty bezpośredniej (przekaz pocztowy bądź przelew).

Polecamy dział: ZUS czy OFE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uciążliwy obowiązek pracodawcy - comiesięczne wpłaty na PFRON

  Od 1 marca 2024 r. zwiększyła się comiesięczna wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wpłata wynosi 3065,16 zł za etat. Czy każdy pracodawca musi dokonywać wpłat na PFRON?

  4-dniowy tydzień pracy [WYWIAD]

  4-dniowy tydzień w pracy w Polsce? Czy to możliwe na gruncie przepisów Kodeksu pracy? Czy 4 dni pracy to mniejsza liczba godzin pracy i niższe wynagrodzenie? Jak krótszy tydzień pracy wpływa na zaangażowanie i wydajność pracowników?

  Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru

  Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy w 2024 roku zależy od formy opodatkowania - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej w tych przypadkach?

  Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

  Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  REKLAMA

  Podwyżki w CBA. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego zarobi maksymalnie 18780 zł, agent specjalny – 10140 zł, agent – 8220 zł. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

  Centralne Biuro Antykorupcyjne również dostanie podwyżki. Chociaż aktualne stawki uposażenia w CBA obowiązują od 1 marca 2023 r., podwyżki nastąpią także w 2024 r. Uposażenia wzrosną z poziomu 4800–15650 zł do poziomu 5760–18780 zł. Funkcjonariusze CBW otrzymają podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Emeryt może dorobić do emerytury 5278,30 zł bez zmniejszenia świadczenia. Zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 9802,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 marca 2024 r.

  Próg przychodowy, po przekroczeniu którego następuje zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych wzrósł 1 marca 2024 r. z 5036,50 zł do 5278,30 zł. Zawieszenie wypłaty świadczeń następu po przekroczeniu progu 9802,50 zł. Poprzednio było to 9353,50 zł.

  Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

  Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  REKLAMA

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  REKLAMA