REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Podstawa wymiaru ekwiwalentu za urlop a dodatkowy składnik

Podstawa wymiaru ekwiwalentu za urlop - czy wlicza się dodatkowy składnik wynagrodzenia dla osób zatrudnionych w projekcie badawczym na innym kontynencie?

Klasyfikacja zawodów i specjalności - zmiany 2022

Klasyfikacja zawodów i specjalności wymaga zmian. Projekt MRPiT wprowadza od 2022 r. modyfikacje w zakresie zawodów rynkowych i zawodów szkolnictwa branżowego oraz zmiany porządkowe. Co się zmieni?

Urlop bezpłatny dla niezaszczepionych pracowników

Urlop bezpłatny dla niezaszczepionych pracowników - taki przepis proponuje Ministerstwo Zdrowia. Co więcej, możliwe byłoby również oddelegowanie pracownika do innych zadań.

REKLAMA

Przeliczenie czerwcowych emerytur bez wniosku

Przeliczenie czerwcowych emerytur odbywa się bez składania wniosku. Dotyczy to osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu 2021 r.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - kiedy wypłacić?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop przysługuje w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Kiedy należy go wypłacić? W jakim dokładnie terminie?

Finansista 2021- rekrutacja, zarobki

Finansista w 2021 r. to jeden z najbardziej poszukiwanych pracowników. Jakich kompetencji szukają rekruterzy? Jakich zarobków oczekują finansiści?

Ułatwienia w zezwoleniach na pobyt czasowy i pracę - projekt

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę będzie można uzyskać na uproszczonych zasadach. Jakie ułatwienia przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw?

REKLAMA

Relacje pracowników z przełożonymi [BADANIE]

Relacje pracowników z przełożonymi przedstawia badanie Hays Poland. Jak pracownicy oceniają działania menadżerów w czasie pandemii? Czego oczekują od swoich szefów?

Compliance a sygnaliści – skuteczne procedury zgłaszania nieprawidłowości

Compliance a sygnaliści. Compliance jest bardzo pojemnym terminem, którym określa się działania mające chronić przedsiębiorstwa przed ryzykami występującymi w trakcie prowadzenia działalności. Sprawnie funkcjonujący system compliance zapewnia, że firma funkcjonuje zgodnie z przepisami prawa oraz ewentualnie innymi normami przyjętymi dobrowolnie. Dowodem na korzyści płynące ze stosowania odpowiednio zaprojektowanych procedur jest ich rosnąca popularność w najprężniej rozwijających się przedsiębiorstwach. W kontekście compliance szczególnie istotne są skuteczne narzędzia ujawniania nieprawidłowości. Wiąże się to z problematyką ochrony osób zgłaszających nadużycia, popularnie nazywanych sygnalistami (ang. whistleblower).

Cyfryzacja HR – konieczność w 2021 roku?

Cyfryzacja HR - czy to konieczność w 2021 r.? Z pewnością tak. Digitalizacja procesów w HR pozwala na sprawne zarządzanie obszarem kadrowo-płacowym. Jakie konkretnie przynosi korzyści?

Wniosek o urlop

Wniosek o urlop wypoczynkowy – pobierz wzór i przeczytaj omówienie. Kiedy jest wymagany? Jakie są elementy wniosku? Czy możliwa jest odmowa udzielenia urlopu?

Inflacja powodem podwyżek pracowników

Podwyżki pracowników będą nieuniknione. Wymusi je inflacja. Jaka będzie dynamika płac w 2022 r.?

Status uchodźcy a praca w Polsce

Status uchodźcy zapewnia możliwość podjęcia pracy w Polsce. Jakie prawa ma uchodźca? Ile jest uchodźców? Gdzie można znaleźć legalną pracę?

Praca za granicą bez języka

Praca za granicą bez znajomości języka - czy jest możliwa? Gdzie można pracować za granicą, nie znając języka obcego?

Powrót pracowników do biur - wskazówki dla pracodawców

Powrót pracowników do biur planuje 70% firm. Pracodawcy powinni przygotować się na cofnięcie pracy zdalnej i zapewnienie zasad bezpieczeństwa w biurze. Oto kilka wskazówek.

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje pracownikowi?

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje pracownikowi w ciągu roku kalendarzowego? Kodeks pracy reguluje tę kwestię.

"Praca nigdy nie może stać wyżej niż człowiek"

"Praca nigdy nie może stać wyżej niż człowiek, ona ma służyć ludzkiej osobie" - w nawiązaniu do Porozumień Sierpniowych z 1980 r. słowa te wypowiedział metropolita gdański.

Zbieg tytułów ubezpieczenia z ZUS i KRUS - projekt

Ubezpieczenia z ZUS i KRUS - powstał projekt regulujący zbieg tytułów ubezpieczenia. Głównym celem zmian jest wyeliminowanie błędów w ubezpieczeniu społecznym rolników.

Plan działania PIP na lata 2022-2024 - propozycje RPO

Plan działania PIP na lata 2022-2024 - RPO przedstawia swoje propozycje. Priorytetem powinny być działania kontrolne związane z epidemią COVID-19 i kontrole naruszenia art. 22 § 1 Kodeksu pracy.

Wpłaty do PPK stanowią koszty uzyskania przychodów

Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej, w części sfinansowanej przez pracodawcę, stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne - pod warunkiem, że zostały przekazane w terminie.

Jaka pomoc z Tarczy Antykryzysowej była najlepsza?

Pomoc z Tarczy Antykryzysowej była wykorzystywana przez 86% badanych przedsiębiorców. Jaka forma wsparcia była przez nich najlepiej oceniana? Oto wyniki raportu "Tarcza Antykryzysowa. Koło ratunkowe dla firm".

Dyskryminacja płacowa - proponowane nowe środki zwalczania

Dyskryminacja płacowa jest niekorzystnym dla kobiet zjawiskiem. Chodzi o niższe wynagrodzenia kobiet w stosunku do zarobków mężczyzn na porównywalnych stanowiskach. Projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadza nowe środki zwalczania dyskryminacji płacowej. Jak oceniają je eksperci?

2 wolne niedziele w miesiącu zamiast zakazu handlu

2 wolne niedziele w miesiącu dla pracowników handlu miałyby zastąpić zakaz handlu w niedziele. Wymagana byłaby w tym celu zmiana Kodeksu pracy. To propozycja BCC.

Kadry i płace - planner na wrzesień 2021

Kadry i płace - planner na wrzesień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki. Jaki jest wymiar czasu pracy we wrześniu? Ile wynosi dodatek nocny?

Niezaszczepieni pracownicy - czy można różnicować ich sytuację?

Niezaszczepieni pracownicy - czy prawo dopuszcza ich dyskryminację? Proponowane nowe przepisy umożliwiają pracodawcy uzyskanie informacji na temat zaszczepienia się pracowników oraz różnicowania ich warunków pracy.

Niskie bezrobocie i wysoki popyt na pracowników

Popyt na pracowników wciąż rośnie. Nie widać już negatywnych konsekwencji pandemii. Jakie są teraz największe wyzwania pracodawców?

Ubezpieczenie społeczne i zasiłki 2022 - jakie zmiany?

Ubezpieczenie społeczne i zasiłki w 2022 r. czekają zmiany. Będzie wyższy zasiłek za czas pobytu w szpitalu. Co jeszcze się zmieni?

Ile może dorobić emeryt od września 2021 r.?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 września do 30 listopada 2021 r.? Jakie są limity dorabiania do emerytury i renty z ZUS?

Wyższe oczekiwania finansowe pracowników po pandemii

Wyższe oczekiwania finansowe pracowników - dlaczego po pandemii zatrudnieni chcą zarabiać więcej? Jakie zawody są najbardziej poszukiwane?

Czy nadchodzi fala odejść pracowników?

Fala odejść pracowników zbliża się wielkimi krokami. Zaangażowanie osób zatrudnionych spada, nastroje również. Aż 41% pracowników chce odejść z pracy. Jak ich zatrzymać?

Zadowolony pracownik najlepszym ambasadorem firmy

Pracownik może być najlepszym ambasadorem firmy. Jak dbać o employer branding małej firmy? Co zrobić, aby zatrudnieni byli zadowoleni i przyciągali nowe talenty?

Notoryczne nieobecności pracownika a rozmowa poabsencyjna

Rozmowa poabsencyjna - czy przeprowadzać ją w przypadku notorycznych nieobecności pracownika? Jak to robić, aby przyniosła oczekiwany skutek?

Rozliczenie środków z tarczy antykryzysowej - ważny termin!

Rozliczenie środków na ochronę miejsc pracy z tarczy antykryzysowej jest konieczne. Kiedy mija termin rozliczenia? Urząd pracy ostrzega przed konsekwencjami braku rozliczenia.

Urlop bezpłatny i delegacja dla niezaszczepionych pracowników

Niezaszczepiony pracownik będzie mógł zostać wysłany na urlop bezpłatny lub oddelegowany do innych zadań. Pracodawca dowie się, kto się zaszczepił, a kto nie.

Niedziela handlowa - 29 sierpień 2021

Niedziela handlowa - czy 29 sierpień 2021 (właściwie 29 sierpnia) to niedziela z otwartymi sklepami?

Czym jest fast reset skills?

Fast reset skills - czym jest? Naucz się, wykorzystaj i zapomnij czyli szybkie resetowanie umiejętności przez pracowników. Cenią to pracodawcy.

Praca na morzu - zmiany od września 2021 r.

Praca na morzu - jakie zmiany od września 2021 r. przewiduje nowelizacja ustawy?

Rezygnacja z wpłat do PPK nie powoduje wycofania środków

Rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK nie oznacza, że osoba, która ją złożyła, przestaje być uczestnikiem tego programu. Złożenie takiej deklaracji nie powoduje także zwrotu środków z rachunku PPK. Wycofanie środków wymaga dyspozycji skierowanej do instytucji finansowej.

Uchodźcy - rejestracja w polskim urzędzie pracy

Uchodźcy mogą pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę. Muszą w tym celu dokonać rejestracji w urzędzie pracy. Jakie warunki należy spełnić?

Wysokość składek ZUS a przeciętna i minimalna płaca

Wysokość składek ZUS zależy od przeciętnej i minimalnej płacy w danym roku kalendarzowym. O ile wzrośnie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2022 r.?

Niedziela handlowa – wrzesień 2021

Niedziela handlowa - wrzesień 2021 ma 4 niedziele. Czy 5 września, 12 września, 19 września lub 26 września to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

Kompetencje miękkie - które są najbardziej pożądane?

Kompetencje miękkie coraz bardziej zyskują na znaczeniu. Niełatwo znaleźć pracownika rzetelnego, odpowiedzialnego i zdyscyplinowanego. Jakie są najtrudniejsze do pozyskania kompetencje miękkie?

6 typów osobowości pracowników a ich potrzeby technologiczne

Typy osobowości pracowników można podzielić na 6 grup. Pracodawca znając osobowość pracownika, może odpowiednio dostosować do niego miejsce pracy. Sprawdź, jakie mają potrzeby technologiczne.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych - co na to Polacy?

Kobiety na stanowiskach kierowniczych często świetnie sobie radzą. Dlaczego niektórzy są temu przeciwni? Co Polacy uważają o kobietach liderkach?

Praca w Szwecji: Polacy wykorzystywani przy sadzeniu lasów

Praca w Szwecji to sposób na zarobek wielu Polaków. Niektórzy pracują przy sadzeniu lasów. Niestety są wykorzystywani przez szwedzkich pracodawców.

Obowiązkowe maseczki w pracy dla niezaszczepionych

Maseczki w pracy obowiązkowe dla niezaszczepionych - czy to jest dyskryminacja? Na pytanie odpowiada ekspertka Monika Smulewicz.

Ustawa o KZP - co reguluje?

Ustawa o KZP czyli kasach zapomogowo-pożyczkowych zawiera regulacje z rozporządzenia RM w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy oraz dodatkowe przepisy. Kiedy wejdzie w życie?

Ubezpieczenia społeczne - zmiany od września 2021 r.

Ubezpieczenia społeczne - jakie zmiany wchodzą w życie od września 2021 r.? Oto lista najnowszych zmian w ubezpieczeniach.

Protest pracowników sądów i prokuratur

Protest pracowników sądów i prokuratur odbędzie się w Warszawie w dniu 10 września 2021 r. Pracownicy wymiaru sprawiedliwości żądają odmrożenia wynagrodzeń.

Jak dbać o kręgosłup w pracy? [FILM]

Kręgosłup w pracy - czy wiesz jak o niego zadbać? Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy przygotowała humorystyczne filmy uświadamiające pracowników w temacie zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

REKLAMA