REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy diety w podróży służbowej będą wyższe?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zmiana wysokości diet w podróży służbowej ze względu na wyższe koszty życia i inflację?
Zmiana wysokości diet w podróży służbowej ze względu na wyższe koszty życia i inflację?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy w związku z rosnącym kosztem życia i wysoką inflacją diety w podróży służbowej będą wyższe? Czy trwają pracę nad zmianą diety krajowej?

Wyższe kwoty diet w podróży służbowej?

Poseł Aleksander Miszalski dnia 14 maja 2022 r. zgłosił skierowaną do ministra rodziny i polityki społecznej interpelację nr 32254 w sprawie urealnienia stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej.

REKLAMA

Zgodnie z art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, minister właściwy do spraw pracy za pomocą rozporządzenia ustala wysokość oraz warunki określania należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej. Poseł Aleksander Miszalski podkreśla, że rosnący koszt życia (żywności, paliw, energii) oraz wysoka inflacja stanowią poważne trudności dla wielu gospodarstw domowych. Tymczasem stawki aktualnych diet odbiegają od rzeczywistej sytuacji rynkowej.

W związku z powyższym problemem zwraca się do Minister Rodziny i Polityki Społecznej z następującymi pytaniami:

  1. Czy zdaniem ministerstwa zasadne jest urealnienie stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej w związku z rosnącymi kosztami życia w Polsce?
  2. Jak ministerstwo ustosunkuje się do postulatu urealnienia stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej w związku z rosnącymi kosztami życia w Polsce?
  3. Czy ministerstwo przewiduje urealnienie stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej w związku z rosnącymi kosztami życia w Polsce?
  4. Czy ministerstwo prowadzi prace nad urealnieniem stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej w związku z rosnącymi kosztami życia w Polsce?

Wysokość diety w podróży służbowej - trwają prace nad zmianą

Minister Marlena Maląg dnia 23 marca 2022 r. wystosowała odpowiedź na powyższą interpelację. Podkreśla, że w ministerstwie trwają prace nad opracowaniem projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167) w zakresie, w jakim dotyczy ono zmiany diety przysługującej pracownikowi w czasie podróży krajowej. Warto zaznaczyć również, że rozporządzenie to dotyczy wysokości i warunków ustalania diet za podróże służbowe dla pracowników zatrudnionych w sferze budżetowej.

Pracodawca spoza sfery budżetowej może ustalić wyższe diety

REKLAMA

W przypadku podmiotów spoza sfery budżetowej pracodawcy mogą ustalać własne warunki wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju i poza jego granicami. Robią to w drodze postanowień układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę (art. 775 § 3 Kodeksu pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne, przepisy wewnątrzzakładowe mogą przewidywać inne warunki zwrotu należności za podróże służbowe, niż wynikające z rozporządzenia. Podstawowym warunkiem prawa pracy jest jednak zasada niepogarszania sytuacji pracownika względem przepisów ponadzakładowych. Pracodawcy mogą więc ustalać diety wyższe, ale nie dopuszcza się, aby obniżali diety względem kwot określonych dla pracownika sfery budżetowej. Obecnie jest to 30 zł za dobę podróży służbowej (art. 775 § 4 k.p).

Minister Marlena Maląg tłumaczy, że nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pracodawca spoza sfery budżetowej zgodnie z art. 775 § 3 Kodeksu pracy ustalił we własnym zakresie warunki wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju i poza jego granicami. Może określić dietę za dzień w podróży służbowej w wysokości wyższej niż 30 zł. Natomiast jeśli w danym zakładzie pracy ani układ zbiorowy pracy, ani regulamin wynagradzania czy nawet umowa nie posiada tego typu postanowień, dopiero wówczas pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej według przepisów rozporządzenia.

Dieta krajowa pokrywa zwiększone koszty wyżywienia

Na koniec minister Marlena Maląg w odniesieniu do problemu poruszonego w interpelacji wyjaśnia, że ustalona w § 7 ust. 1 rozporządzenia dieta krajowa przeznaczona jest na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia, a nie całkowitych. Jej celem nie jest więc zaspokojenie pełnych, całodobowych potrzeb finansowych pracownika w zakresie posiłków w czasie delegacji. Dieta krajowa ma zrekompensować wydatki podwyższone z tego tytułu, że pracownik nie dokonuje konsumpcji w domu. Zwykle wiąże się to z wyższymi wydatkami.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Sejm RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA