REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy diety w podróży służbowej będą wyższe?

Zmiana wysokości diet w podróży służbowej ze względu na wyższe koszty życia i inflację?
Zmiana wysokości diet w podróży służbowej ze względu na wyższe koszty życia i inflację?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy w związku z rosnącym kosztem życia i wysoką inflacją diety w podróży służbowej będą wyższe? Czy trwają pracę nad zmianą diety krajowej?

Wyższe kwoty diet w podróży służbowej?

Poseł Aleksander Miszalski dnia 14 maja 2022 r. zgłosił skierowaną do ministra rodziny i polityki społecznej interpelację nr 32254 w sprawie urealnienia stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej.

Autopromocja

Zgodnie z art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, minister właściwy do spraw pracy za pomocą rozporządzenia ustala wysokość oraz warunki określania należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej. Poseł Aleksander Miszalski podkreśla, że rosnący koszt życia (żywności, paliw, energii) oraz wysoka inflacja stanowią poważne trudności dla wielu gospodarstw domowych. Tymczasem stawki aktualnych diet odbiegają od rzeczywistej sytuacji rynkowej.

W związku z powyższym problemem zwraca się do Minister Rodziny i Polityki Społecznej z następującymi pytaniami:

  1. Czy zdaniem ministerstwa zasadne jest urealnienie stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej w związku z rosnącymi kosztami życia w Polsce?
  2. Jak ministerstwo ustosunkuje się do postulatu urealnienia stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej w związku z rosnącymi kosztami życia w Polsce?
  3. Czy ministerstwo przewiduje urealnienie stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej w związku z rosnącymi kosztami życia w Polsce?
  4. Czy ministerstwo prowadzi prace nad urealnieniem stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej w związku z rosnącymi kosztami życia w Polsce?

Wysokość diety w podróży służbowej - trwają prace nad zmianą

Minister Marlena Maląg dnia 23 marca 2022 r. wystosowała odpowiedź na powyższą interpelację. Podkreśla, że w ministerstwie trwają prace nad opracowaniem projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167) w zakresie, w jakim dotyczy ono zmiany diety przysługującej pracownikowi w czasie podróży krajowej. Warto zaznaczyć również, że rozporządzenie to dotyczy wysokości i warunków ustalania diet za podróże służbowe dla pracowników zatrudnionych w sferze budżetowej.

Pracodawca spoza sfery budżetowej może ustalić wyższe diety

W przypadku podmiotów spoza sfery budżetowej pracodawcy mogą ustalać własne warunki wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju i poza jego granicami. Robią to w drodze postanowień układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę (art. 775 § 3 Kodeksu pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne, przepisy wewnątrzzakładowe mogą przewidywać inne warunki zwrotu należności za podróże służbowe, niż wynikające z rozporządzenia. Podstawowym warunkiem prawa pracy jest jednak zasada niepogarszania sytuacji pracownika względem przepisów ponadzakładowych. Pracodawcy mogą więc ustalać diety wyższe, ale nie dopuszcza się, aby obniżali diety względem kwot określonych dla pracownika sfery budżetowej. Obecnie jest to 30 zł za dobę podróży służbowej (art. 775 § 4 k.p).

Minister Marlena Maląg tłumaczy, że nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pracodawca spoza sfery budżetowej zgodnie z art. 775 § 3 Kodeksu pracy ustalił we własnym zakresie warunki wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju i poza jego granicami. Może określić dietę za dzień w podróży służbowej w wysokości wyższej niż 30 zł. Natomiast jeśli w danym zakładzie pracy ani układ zbiorowy pracy, ani regulamin wynagradzania czy nawet umowa nie posiada tego typu postanowień, dopiero wówczas pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej według przepisów rozporządzenia.

Dieta krajowa pokrywa zwiększone koszty wyżywienia

Na koniec minister Marlena Maląg w odniesieniu do problemu poruszonego w interpelacji wyjaśnia, że ustalona w § 7 ust. 1 rozporządzenia dieta krajowa przeznaczona jest na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia, a nie całkowitych. Jej celem nie jest więc zaspokojenie pełnych, całodobowych potrzeb finansowych pracownika w zakresie posiłków w czasie delegacji. Dieta krajowa ma zrekompensować wydatki podwyższone z tego tytułu, że pracownik nie dokonuje konsumpcji w domu. Zwykle wiąże się to z wyższymi wydatkami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sejm RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA