REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy diety w podróży służbowej będą wyższe?

Zmiana wysokości diet w podróży służbowej ze względu na wyższe koszty życia i inflację?
Zmiana wysokości diet w podróży służbowej ze względu na wyższe koszty życia i inflację?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy w związku z rosnącym kosztem życia i wysoką inflacją diety w podróży służbowej będą wyższe? Czy trwają pracę nad zmianą diety krajowej?

Wyższe kwoty diet w podróży służbowej?

Poseł Aleksander Miszalski dnia 14 maja 2022 r. zgłosił skierowaną do ministra rodziny i polityki społecznej interpelację nr 32254 w sprawie urealnienia stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej.

Autopromocja

Zgodnie z art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, minister właściwy do spraw pracy za pomocą rozporządzenia ustala wysokość oraz warunki określania należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej. Poseł Aleksander Miszalski podkreśla, że rosnący koszt życia (żywności, paliw, energii) oraz wysoka inflacja stanowią poważne trudności dla wielu gospodarstw domowych. Tymczasem stawki aktualnych diet odbiegają od rzeczywistej sytuacji rynkowej.

W związku z powyższym problemem zwraca się do Minister Rodziny i Polityki Społecznej z następującymi pytaniami:

 1. Czy zdaniem ministerstwa zasadne jest urealnienie stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej w związku z rosnącymi kosztami życia w Polsce?
 2. Jak ministerstwo ustosunkuje się do postulatu urealnienia stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej w związku z rosnącymi kosztami życia w Polsce?
 3. Czy ministerstwo przewiduje urealnienie stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej w związku z rosnącymi kosztami życia w Polsce?
 4. Czy ministerstwo prowadzi prace nad urealnieniem stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej w związku z rosnącymi kosztami życia w Polsce?

Wysokość diety w podróży służbowej - trwają prace nad zmianą

Minister Marlena Maląg dnia 23 marca 2022 r. wystosowała odpowiedź na powyższą interpelację. Podkreśla, że w ministerstwie trwają prace nad opracowaniem projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167) w zakresie, w jakim dotyczy ono zmiany diety przysługującej pracownikowi w czasie podróży krajowej. Warto zaznaczyć również, że rozporządzenie to dotyczy wysokości i warunków ustalania diet za podróże służbowe dla pracowników zatrudnionych w sferze budżetowej.

Pracodawca spoza sfery budżetowej może ustalić wyższe diety

W przypadku podmiotów spoza sfery budżetowej pracodawcy mogą ustalać własne warunki wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju i poza jego granicami. Robią to w drodze postanowień układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę (art. 775 § 3 Kodeksu pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne, przepisy wewnątrzzakładowe mogą przewidywać inne warunki zwrotu należności za podróże służbowe, niż wynikające z rozporządzenia. Podstawowym warunkiem prawa pracy jest jednak zasada niepogarszania sytuacji pracownika względem przepisów ponadzakładowych. Pracodawcy mogą więc ustalać diety wyższe, ale nie dopuszcza się, aby obniżali diety względem kwot określonych dla pracownika sfery budżetowej. Obecnie jest to 30 zł za dobę podróży służbowej (art. 775 § 4 k.p).

Minister Marlena Maląg tłumaczy, że nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pracodawca spoza sfery budżetowej zgodnie z art. 775 § 3 Kodeksu pracy ustalił we własnym zakresie warunki wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju i poza jego granicami. Może określić dietę za dzień w podróży służbowej w wysokości wyższej niż 30 zł. Natomiast jeśli w danym zakładzie pracy ani układ zbiorowy pracy, ani regulamin wynagradzania czy nawet umowa nie posiada tego typu postanowień, dopiero wówczas pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej według przepisów rozporządzenia.

Dieta krajowa pokrywa zwiększone koszty wyżywienia

Na koniec minister Marlena Maląg w odniesieniu do problemu poruszonego w interpelacji wyjaśnia, że ustalona w § 7 ust. 1 rozporządzenia dieta krajowa przeznaczona jest na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia, a nie całkowitych. Jej celem nie jest więc zaspokojenie pełnych, całodobowych potrzeb finansowych pracownika w zakresie posiłków w czasie delegacji. Dieta krajowa ma zrekompensować wydatki podwyższone z tego tytułu, że pracownik nie dokonuje konsumpcji w domu. Zwykle wiąże się to z wyższymi wydatkami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sejm RP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • k
  2022-04-07 17:39:49
  "Poseł Aleksander Miszalski dnia 14 maja 2022 r. zgłosił skierowaną do ministra rodziny i polityki społecznej interpelację nr 32254 w sprawie urealnienia stawek należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej." błąd - 14 maja?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • maciek
  2022-05-06 09:34:22
  Dodanie odnośników (linków) do źródeł (interpelacja + odpowiedź na nią) byłoby bardzo mile widziane
  0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

Stawka godzinowa netto 2024

Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

„Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

REKLAMA

Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

REKLAMA

Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

REKLAMA