REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
BHP pracownika z Ukrainy - obowiązki pracodawcy
BHP pracownika z Ukrainy - obowiązki pracodawcy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zadbać o bhp pracownika z Ukrainy? Zapewnienie bezpieczeństwa pracy to podstawowy obowiązek pracodawcy. Należy o tym pamiętać także w przypadku pospiesznego zatrudniania Ukraińców.

Bezpieczna praca pracowników z Ukrainy

Od początku agresji Rosji na Ukrainę, granicę z Polską przekroczyło już prawie 2,5 miliona uchodźców z Ukrainy – podaje Straż Graniczna. O ile dla części z nich nasz kraj jest tylko przystankiem przed dalszą podróżą, to jednak większość uchodźców w wieku produkcyjnym będzie chciała podjąć pracę właśnie w Polsce. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Wyzwaniem jest m.in. bariera językowa.

Autopromocja

Należy zwrócić uwagę, że przed wybuchem wojny na terenie Polski już pracowało wiele osób z Ukrainy. Zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w samym 2021 roku wydano Ukraińcom 325 tys. zezwoleń o pracę. Była to największa grupa wśród ogółu obcokrajowców ubiegająca się o legalną pracę w Polsce w zeszłym roku. Od końca lutego w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy do Polski przyjechało już prawie 2,5 miliona osób, a ta liczba wciąż rośnie. Podstawa przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasady zatrudniania tych osób są uregulowane w Ustawie z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zakłada ona szybką ścieżkę uzyskiwania legalnego prawa pobytu i pracy obywatelom Ukrainy. I choć przepisy dotyczące pobytu i pracy zostały uproszczone, to obowiązek pracodawcy zapewnienia wszystkim pracownikom bez względu na obywatelstwo bezpiecznych i higienicznych warunków pracy – nie uległ zmianie.

Znajomość bhp i praw pracowniczych

W 2018 roku Koalicja Bezpieczni w Pracy zbadała stan bezpieczeństwa Ukraińców pracujących w Polsce. Chociaż wyników nie możemy odnosić bezpośrednio do obecnej sytuacji, to wyniki badania dają nam dobry punkt wyjścia do rozważań nad aktualną sytuacją i wskazują dobre praktyki, które powinni wprowadzić pracodawcy. I tak, zgodnie z raportem, 18 proc. respondentów uległo wypadkowi przy pracy w ciągu dwóch lat przed przeprowadzeniem badania, co jest dość wysokim wskaźnikiem. Jednocześnie 71 proc. Ukraińców uznało, że zna zasady bezpieczeństwa na stanowisku pracy, a zaledwie 45 proc. – prawa pracowników w Polsce. Nie ulega zatem wątpliwości, że pracodawcy powinni zwrócić uwagę na edukację swoich pracowników z Ukrainy, poprzez udostępnienie im odpowiednich materiałów, ale również praktyczne i zrozumiałe szkolenia.

Szkolenie bhp pracownika z Ukrainy

Warto wziąć pod uwagę to, że ze względu na powszechną mobilizację w Ukrainie, wśród uchodźców są głównie kobiety i dzieci. Z punktu widzenia pracowniczego oznacza to, że możemy się spodziewać wzrostu zatrudnienia w takich branżach jak gastronomia i hotelarstwo, handel, usługi sprzątające czy „beauty”. Oczywiście w każdej z nich wymagane jest odpowiednie przeszkolenie bhp pracownika, przed jego przystąpieniem do pracy. O ile mogłoby się to wydawać oczywistą kwestią – to raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2018” pokazał, że tylko 44 proc. pracowników z Ukrainy odbyło szkolenie bhp, w tym zaledwie 54 proc. omówiło podczas niego postępowanie w razie wypadku. Wśród osób, które takiego szkolenia nie odbyły, najczęściej wskazywali jako powód niezorganizowane go przez pracodawcę (67 proc.) oraz barierę językową (27 proc.).

Dokumenty, szkolenia, ocena ryzyka w języku ukraińskim

Jednym z największych wyzwań w zakresie bhp, jakie stoją przed pracodawcą zatrudniającym obcojęzycznych pracowników, zawsze jest język. Szkolenia bhp, ocena ryzyka zawodowego oraz wszystkie dokumenty, z którymi zapoznawany jest pracownik obcojęzyczny muszą być prowadzone, dostępne w języku zrozumiałym dla tego pracownika. I choć przepisy nie precyzują wprost, w jakim języku mają być prowadzone szkolenia dla obcokrajowców to logiczne jest, że aby szkolenie bhp było skuteczne, to język musi być zrozumiały dla uczestników. Rynek szkoleń bhp szybko dostosowuje się do zapotrzebowania w związku z obecną sytuacją wzrosła liczba ofert szkoleń bhp prowadzonych w języku ukraińskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez wątpienia pracodawcy, którzy chcą zatrudniać osoby z Ukrainy powinni przetłumaczyć na język ukraiński instrukcje bhp, ocenę ryzyka zawodowego i inne dokumenty z zakresu bhp, z którymi są zapoznawani pracownicy. I choć tak jak w przypadku szkoleń bhp przepisy nie określają wprost, że dokumenty te muszą być przetłumaczone, to jest to szczególnie istotne, gdyż są to dokumenty z których pracownik korzysta nie tylko na początku zatrudnienia, ale przez cały czas pracy. Sądzę, że o ile pracodawcy wiedzą, że muszą zapewnić odpowiednie warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osobom z Ukrainy, to w kwestii języka w jakim powinno być prowadzone szkolenie bhp oraz tłumaczenia dokumentów bhp wciąż jest ogromne pole do poprawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    REKLAMA