REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BHP pracownika z Ukrainy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
BHP pracownika z Ukrainy - obowiązki pracodawcy
BHP pracownika z Ukrainy - obowiązki pracodawcy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zadbać o bhp pracownika z Ukrainy? Zapewnienie bezpieczeństwa pracy to podstawowy obowiązek pracodawcy. Należy o tym pamiętać także w przypadku pospiesznego zatrudniania Ukraińców.

Bezpieczna praca pracowników z Ukrainy

Od początku agresji Rosji na Ukrainę, granicę z Polską przekroczyło już prawie 2,5 miliona uchodźców z Ukrainy – podaje Straż Graniczna. O ile dla części z nich nasz kraj jest tylko przystankiem przed dalszą podróżą, to jednak większość uchodźców w wieku produkcyjnym będzie chciała podjąć pracę właśnie w Polsce. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Wyzwaniem jest m.in. bariera językowa.

REKLAMA

Autopromocja

Należy zwrócić uwagę, że przed wybuchem wojny na terenie Polski już pracowało wiele osób z Ukrainy. Zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w samym 2021 roku wydano Ukraińcom 325 tys. zezwoleń o pracę. Była to największa grupa wśród ogółu obcokrajowców ubiegająca się o legalną pracę w Polsce w zeszłym roku. Od końca lutego w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy do Polski przyjechało już prawie 2,5 miliona osób, a ta liczba wciąż rośnie. Podstawa przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasady zatrudniania tych osób są uregulowane w Ustawie z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zakłada ona szybką ścieżkę uzyskiwania legalnego prawa pobytu i pracy obywatelom Ukrainy. I choć przepisy dotyczące pobytu i pracy zostały uproszczone, to obowiązek pracodawcy zapewnienia wszystkim pracownikom bez względu na obywatelstwo bezpiecznych i higienicznych warunków pracy – nie uległ zmianie.

Znajomość bhp i praw pracowniczych

W 2018 roku Koalicja Bezpieczni w Pracy zbadała stan bezpieczeństwa Ukraińców pracujących w Polsce. Chociaż wyników nie możemy odnosić bezpośrednio do obecnej sytuacji, to wyniki badania dają nam dobry punkt wyjścia do rozważań nad aktualną sytuacją i wskazują dobre praktyki, które powinni wprowadzić pracodawcy. I tak, zgodnie z raportem, 18 proc. respondentów uległo wypadkowi przy pracy w ciągu dwóch lat przed przeprowadzeniem badania, co jest dość wysokim wskaźnikiem. Jednocześnie 71 proc. Ukraińców uznało, że zna zasady bezpieczeństwa na stanowisku pracy, a zaledwie 45 proc. – prawa pracowników w Polsce. Nie ulega zatem wątpliwości, że pracodawcy powinni zwrócić uwagę na edukację swoich pracowników z Ukrainy, poprzez udostępnienie im odpowiednich materiałów, ale również praktyczne i zrozumiałe szkolenia.

Szkolenie bhp pracownika z Ukrainy

Warto wziąć pod uwagę to, że ze względu na powszechną mobilizację w Ukrainie, wśród uchodźców są głównie kobiety i dzieci. Z punktu widzenia pracowniczego oznacza to, że możemy się spodziewać wzrostu zatrudnienia w takich branżach jak gastronomia i hotelarstwo, handel, usługi sprzątające czy „beauty”. Oczywiście w każdej z nich wymagane jest odpowiednie przeszkolenie bhp pracownika, przed jego przystąpieniem do pracy. O ile mogłoby się to wydawać oczywistą kwestią – to raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2018” pokazał, że tylko 44 proc. pracowników z Ukrainy odbyło szkolenie bhp, w tym zaledwie 54 proc. omówiło podczas niego postępowanie w razie wypadku. Wśród osób, które takiego szkolenia nie odbyły, najczęściej wskazywali jako powód niezorganizowane go przez pracodawcę (67 proc.) oraz barierę językową (27 proc.).

Dokumenty, szkolenia, ocena ryzyka w języku ukraińskim

REKLAMA

Jednym z największych wyzwań w zakresie bhp, jakie stoją przed pracodawcą zatrudniającym obcojęzycznych pracowników, zawsze jest język. Szkolenia bhp, ocena ryzyka zawodowego oraz wszystkie dokumenty, z którymi zapoznawany jest pracownik obcojęzyczny muszą być prowadzone, dostępne w języku zrozumiałym dla tego pracownika. I choć przepisy nie precyzują wprost, w jakim języku mają być prowadzone szkolenia dla obcokrajowców to logiczne jest, że aby szkolenie bhp było skuteczne, to język musi być zrozumiały dla uczestników. Rynek szkoleń bhp szybko dostosowuje się do zapotrzebowania w związku z obecną sytuacją wzrosła liczba ofert szkoleń bhp prowadzonych w języku ukraińskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez wątpienia pracodawcy, którzy chcą zatrudniać osoby z Ukrainy powinni przetłumaczyć na język ukraiński instrukcje bhp, ocenę ryzyka zawodowego i inne dokumenty z zakresu bhp, z którymi są zapoznawani pracownicy. I choć tak jak w przypadku szkoleń bhp przepisy nie określają wprost, że dokumenty te muszą być przetłumaczone, to jest to szczególnie istotne, gdyż są to dokumenty z których pracownik korzysta nie tylko na początku zatrudnienia, ale przez cały czas pracy. Sądzę, że o ile pracodawcy wiedzą, że muszą zapewnić odpowiednie warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osobom z Ukrainy, to w kwestii języka w jakim powinno być prowadzone szkolenie bhp oraz tłumaczenia dokumentów bhp wciąż jest ogromne pole do poprawy.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

Zatrudniasz Ukraińców w 2025? Sprawdź nowe obowiązki, kary do 30 tys. zł i możliwe dofinansowania

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.

REKLAMA

Autyzm lub ADHD przemilczany w rekrutacji. Dlaczego kandydaci o tym nie mówią

Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.

Working and living in Poland: nowa platforma dla cudzoziemców i pracodawców

„Working and living in Poland” to miejsce, w którym cudzoziemcy z całego świata będą mogli znaleźć sprawdzone i kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce. Ponadto możliwe będzie zadawanie pytań konsultantom w trakcie rozmowy telefonicznej lub rozmowy na czacie. Można będzie również napisać mail z pytaniem.

Dodatkowy urlop pracownika z niepełnosprawnością do zmiany

Czy pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogli korzystać z dodatkowego urlopu już w pierwszym roku, w którym wydano orzeczenie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza wprowadzenia zmian. Chce jednak, by taki dodatkowy urlop był przyznawany proporcjonalnie, na podobnych zasadach jak „zwykły” urlop wypoczynkowy.

Czerwiec 2025: dni wolne, godziny pracy

Czerwiec w 2025 roku – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

REKLAMA

Controlling personalny a prawo – gdzie kończy się analiza, a zaczyna odpowiedzialność

W epoce cyfrowej, gdzie dane pracownicze są coraz bardziej dostępne i kuszące do analizy, controlling personalny staje przed zadaniem nie tylko liczenia, ale także… rozumienia granic, których nie wolno przekroczyć. Odpowiednie systemy controllingowe (BI i EPM/CPM) mogą tu być nie tylko narzędziem, ale też gwarantem zgodności z prawem – o ile są mądrze skonfigurowane i używane.

Wyrok NSA: e-mail pracodawcy o zakończeniu pracy przez pracownika - czy to dozwolone?

Czy pracodawca może powiadomić o zakończeniu współpracy przez pracownika, czy nie narusza to jego danych osobowych? Czy jest to zgodne z RODO, z Kodeksem Pracy oraz z ustawą o ochronie danych osobowych? Sprawa trafiła na tle niniejszego zagadnienia aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

REKLAMA