REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady doliczania pracy cywilnej do emerytury wojskowej i mundurowej

Emerytury mundurowe na nowych zasadach
Emerytury mundurowe na nowych zasadach
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji tzw. ustawy zaopatrzeniowej poparty przez sejmowe komisje. Celem tego projektu jest uregulowanie zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury mundurowej i wojskowej. Sprawdź kogo obejmą nowe przepisy.

Nowe przepisy obejmą żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej.

Autopromocja

Najważniejsze zmiany w ustawie zaopatrzeniowej

Projektowane przepisy pozwolą funkcjonariuszom i żołnierzom - przyjętym do służby po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 października 2003 r., i posiadającym co najmniej 25 lat służby - uwzględnić w wysłudze emerytalnej tzw. okresy pracy cywilnej. Obecnie emerytura mundurowa dla tej grupy funkcjonariuszy obliczana jest tylko za okresy służby. Różnica w sytuacji tej grupy funkcjonariuszy wynika z reform dotyczących emerytur mundurowych i wojskowych z tych lat (1998-2003).

Zmiany w ustawie zaopatrzeniowej – od kiedy

Zmiany przewidziano w porozumieniu między MSWiA a związkami zawodowymi w służbach mundurowych z listopada 2018 roku. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przypomniał na posiedzeniu komisji, że stanowiska wobec kwestii art. 15a, regulującego obliczanie emerytury przyjętym do służby po 1999 roku, pozostawały rozbieżne. "W końcu we wrześniu zeszłego roku podpisaliśmy porozumienie w tym zakresie, że na wiosnę tego roku ta zmiana zostanie przeprowadzona" - tłumaczył Wąsik.

Nowe zasady przejścia na emeryturę

Zgodnie z propozycją funkcjonariusze i żołnierze, których dotyczy zmiana, gdy zdecydują o przejściu na emeryturę, będą mieli dwie możliwości. Pierwsza to doliczenie stażu cywilnego do wysługi i pobieranie tylko emerytury mundurowej, a druga - pozostanie na dotychczasowych zasadach, czyli pobieranie dwóch emerytur: mundurowej i z ZUS za pracę cywilną po osiągnięciu wieku emerytalnego.

"Okresy przypadające po służbie będą mogły być doliczone na wniosek funkcjonariusza lub żołnierza do wysługi emerytalnej, jeżeli jego emerytura będzie wynosić mniej niż 75 proc. podstawy jej wymiaru. Za każdy rok okresów pracy cywilnej, doliczanych do wysługi emerytalnej przyjęto jednakowy wskaźnik zwiększenia podstawy wymiaru emerytury, tj. 1,3 proc." - przewiduje projekt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Związki zawodowe o emeryturach

Związkowcy postulują jednak, aby wskaźnik w przypadku pierwszych trzech lat pracy przed służbą wynosił 2,6 proc. Na komisji mówili o tym m.in. Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów oraz Krzysztof Jędrachowicz ze Związku Zawodowego Strażaków Florian. Związkowcy optują też za zniesieniem wymogu 25 lat służby.

Wiceszef MSWiA podkreślił, że choć postulaty związkowców szły dalej, to nowelizacja rozwiązuje pewien problem. "Rozwiązanie, które przedstawiłem, jest pewnym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami związkowców a możliwościami zakładów emerytalno-rentowych" - powiedział.

Jak zaznaczył Koniuszy, funkcjonariusze czekają na uchwalenie tej nowelizacji, bo będzie to pewien "krok do przodu". Jego zdaniem jednak "za burtą" zostały istotne postulaty.

Podczas rozpatrywania projektu ustawy poseł Lewicy Marcin Kulasek złożył poprawkę "cofającą skutki ustawy represyjnej i przywracającą współczynnik 1,3 proc. za każdy rok służby w okresie PRL". Chodzi o tzw. ustawę dezubekizacyjną, na mocy której obniżono emerytury i renty byłym funkcjonariuszom SB do wysokości średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. "Jesteśmy przeciwni tej poprawce z przyczyn fundamentalnych, oczywistych" - powiedział Wąsik. Poprawka została odrzucona przez komisje.

Pozbawienie prawa do świadczenia motywacyjnego - kiedy

Inne zmiany zawarte w projekcie mają na celu wyeliminowanie sytuacji, w której funkcjonariusze służb podległych MSWiA i Służby Więziennej mogą zostać pozbawieni prawa do świadczenia motywacyjnego w przypadku wszczęcia przeciwko nim postępowań karnych m.in. wskutek prywatnego aktu oskarżenia. Podstawą pozbawienia funkcjonariusza prawa do tego świadczenia będzie wszczęcie przeciw niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, a także postępowania dyscyplinarnego – do czasu prawomocnego zakończenia tego postępowania.

Projekt zakłada, że nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Został skierowany do drugiego czytania na posiedzeniu Sejmu.

Autorka: Agnieszka Ziemska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jon
  2022-04-25 09:17:20
  Jeśli te zasady wejdą w życie wówczas wystarczy odejść na emeryturę mając 74 % i pobierać obie emerytury. Pozostali będą zmuszeni do płacenia składek do ZUS ale bez wypłaty emerytury - to znaczy zostaną okradzeni zgodnie z przepisami prawa tak jak jest obecnie. Mam 82 % emerytury, wypłacają 75 %. Nadal pracuję od 10 lat i uczciwie płacę składki do ZUS z uczciwie zarobionych pieniędzy. Składki płacić muszę a w zamian nic nie otrzymam - to jest zwykłe okradanie obywateli. Jesteśmy dzieleni na lepszych i gorszych. Jeśli nie mogę otrzymać drugiej emerytury to dlaczego nie jestem zwolniony z płacenia składek do ZUS.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Robert
  2022-05-09 16:44:54
  Jon twoje 75% emerytury to jakby emeryt z zus dostał 200% emerytury a nie swoje 100%. Ponadto możesz brać emkę i pracować przed 65 rokiem życia. Czemu pretensje - jesteś w lepszej sytuacji niż wszyscy mający tylko emki z ZUS
  20
 • Xv
  2022-05-09 16:26:39
  To co dawał rząd w 2016 roku a co daje dzisiaj to przepaść. Dzisiaj możemy pomarzyć o warunkach zwrotu art. 15 dla 99-03 (proponowali zwrot przy wysłudze 20 lat) więc czym chełpią się związki
  2
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru
Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

REKLAMA

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

REKLAMA

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

REKLAMA