REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z dodatkiem covidowym dla medyków

Dodatek covidowy dla medyków
Dodatek covidowy dla medyków
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy podatek 3 proc. dla podmiotów medycznych będzie utrzymany? Pracodawcy RP apelują do ministra zdrowia w sprawie personelu medycznego.

Dodatek 3 proc. dla podmiotów leczniczych, by zapewnić pieniądze na utrzymanie właściwego poziomu bezpieczeństwa sanitarnego dla pacjentów i dla personelu medycznego, powinien zostać utrzymany – z takim apelem zwrócili się do ministra zdrowia Pracodawcy RP.

Autopromocja

Placówki medyczne bez dodatku od 1 kwietnia 2022 r.

Narodowy Fundusz Zdrowia od piątku, czyli od 1 kwietnia 2022 r., przestał wypłacać placówkom medycznym dodatek w wysokości 3 proc. wartości świadczeń za to, że utrzymywały gotowość do udzielania świadczeń w reżimie sanitarnym uwzględniającym wprowadzenie stanu zagrożenie, a potem epidemii.

Apel Pracodawców RP

Pracodawcy RP wskazali, że jest to niezrozumiała decyzja i dlatego zaapelowali do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego "o utrzymanie formuły finansowania dodatku, który gwarantuje środki finansowe na zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa sanitarnego dla pacjentów, jak i personelu medycznego".

"Z jednej strony mamy do czynienia z galopującą inflacją, ogromnym wzrostem kosztów funkcjonowania podmiotów leczniczych (związanym nie tylko z pandemią, ale również z ogólnymi kosztami funkcjonowania i ogromną presją płacową), z drugiej strony zarządzający podmiotami leczniczymi, ze względów bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego, muszą w dalszym ciągu utrzymać podwyższony rygor sanitarny. Zgodnie z przepisami na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dalej obowiązuje stan epidemii i cały czas istnieje ryzyko wybuchu kolejnej fali pandemii" – zaznaczyli w komunikacie prasowym Pracodawcy RP.

Organizacja zaapelowała do szefa resortu zdrowia o utrzymanie formuły finansowania dodatku 3 proc. – np. niewypłacanie go z tzw. funduszu covidowego, a włączenie go w powszechną podwyżkę wycen lub ceny za punkt. W ten sposób można by zwiększyć faktycznie wycenę od kwietnia o 7,5 proc., a nie o 4,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organizacja zwróciła również uwagę na powstałe nierówności w finansowaniu szpitali, w których jedne podmioty, funkcjonujące w tzw. sieci szpitali, mają finansowanie zwiększone o 16 proc. w stosunku do takich samych świadczeń w pozostałych podmiotach szpitalnych funkcjonujących poza siecią.

"Do tego zabiera się podmiotom leczniczym istotne środki finansowe w postaci dodatku 3 proc. Sumarycznie w uproszczeniu okazuje się, że finansowanie zwiększy się tylko o 1,5 proc. Dla przypomnienia – oficjalna inflacja według GUS za rok 2021 to 5,1 proc., w styczniu 2022 r. 9,4 proc., a w lutym 2022 r. GUS podał, że wskaźnik ten wynosi 8,5 proc. Jest to ogromna dysproporcja pomiędzy rzeczywistym wzrostem o 1,5 proc., a inflacją na poziomie 8,5 proc." – podkreślili Pracodawcy RP.

Pracodawcy RP przypomnieli o wyrównaniu finansowania szpitali tak, aby każdy szpital – niezależnie od tego, czy jest w tzw. sieci szpitali – otrzymał taki sam poziom finansowania za te same procedury.

Od 1 kwietnia placówki w sieci szpitali, w których nie doszło do wzrostu wyceny świadczeń w tym roku, w związku m.in. ze wzrostem inflacji, mogą podpisywać aneksy do umów z NFZ uwzględniające uśredniony ich wzrost o 4,5 proc. Jak zaznaczył NFZ, szpitale mają odczuć podwyżkę już w maju 2022 r., kiedy rozliczą się z NFZ za świadczenia wykonane w kwietniu. Pieniądze na zwiększenie finansowania szpitali mają pochodzić ze zmian w zasadach rozliczenia składki zdrowotnej.

Zmiany w zasadach finansowania świadczeń covidowych

Od 1 kwietnia zmieniły się zasady finansowania świadczeń covidowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Pozostawiono finansowanie kosztów szczepień przeciwko COVID-19 i rehabilitacji pocovidowej. Leczenie pacjentów z COVID-19 po 31 marca 2022 r. będzie realizowane już tylko w ramach obowiązujących umów z NFZ.

Autorka: Klaudia Torchała

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie każde nienależne świadczenie z ZUS podlega obowiązkowi zwrotu. Kluczowe są pouczenia

  W dziedzinie ubezpieczeń społecznych należy odróżnić "świadczenie nienależne" od "świadczenia nienależnie pobranego", a więc pobranego przez osobę, której przypisać można określone cechy dotyczące stanu jej świadomości co do zasadności pobierania świadczenia, w tym w szczególności działanie w złej wierze, z premedytacją - wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 9 marca 2023 r.

  KRUS: Miesięczna składka na ubezpieczenie w I kwartale 2024 r. wyniesie 60 zł, składka emerytalno-rentowa – 143 zł

  Miesięczna składka na rolnicze ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2024 r. będzie wynosić 60 zł. Podstawowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wyniesie w tym okresie 143 zł miesięcznie. Taką decyzję podjęła Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

  Prawie 15140 tys. osób pracowało w Polsce. GUS podał dane za czerwiec 2023

  Na ostatni dzień czerwca 2023 r. w gospodarce narodowej było 15139,4 tys. pracujących – takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. Średnia wieku pracujących wyniosła 42,6 roku, mediana wieku – 42,0 lata.  Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn.

  REKLAMA

  Okres ochronny po macierzyńskim

  Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

  Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

  Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

  Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  REKLAMA

  Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

  Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

  Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

  Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

  REKLAMA