REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z dodatkiem covidowym dla medyków

Dodatek covidowy dla medyków
Dodatek covidowy dla medyków
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy podatek 3 proc. dla podmiotów medycznych będzie utrzymany? Pracodawcy RP apelują do ministra zdrowia w sprawie personelu medycznego.

Dodatek 3 proc. dla podmiotów leczniczych, by zapewnić pieniądze na utrzymanie właściwego poziomu bezpieczeństwa sanitarnego dla pacjentów i dla personelu medycznego, powinien zostać utrzymany – z takim apelem zwrócili się do ministra zdrowia Pracodawcy RP.

Autopromocja

Placówki medyczne bez dodatku od 1 kwietnia 2022 r.

Narodowy Fundusz Zdrowia od piątku, czyli od 1 kwietnia 2022 r., przestał wypłacać placówkom medycznym dodatek w wysokości 3 proc. wartości świadczeń za to, że utrzymywały gotowość do udzielania świadczeń w reżimie sanitarnym uwzględniającym wprowadzenie stanu zagrożenie, a potem epidemii.

Apel Pracodawców RP

Pracodawcy RP wskazali, że jest to niezrozumiała decyzja i dlatego zaapelowali do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego "o utrzymanie formuły finansowania dodatku, który gwarantuje środki finansowe na zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa sanitarnego dla pacjentów, jak i personelu medycznego".

"Z jednej strony mamy do czynienia z galopującą inflacją, ogromnym wzrostem kosztów funkcjonowania podmiotów leczniczych (związanym nie tylko z pandemią, ale również z ogólnymi kosztami funkcjonowania i ogromną presją płacową), z drugiej strony zarządzający podmiotami leczniczymi, ze względów bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego, muszą w dalszym ciągu utrzymać podwyższony rygor sanitarny. Zgodnie z przepisami na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dalej obowiązuje stan epidemii i cały czas istnieje ryzyko wybuchu kolejnej fali pandemii" – zaznaczyli w komunikacie prasowym Pracodawcy RP.

Organizacja zaapelowała do szefa resortu zdrowia o utrzymanie formuły finansowania dodatku 3 proc. – np. niewypłacanie go z tzw. funduszu covidowego, a włączenie go w powszechną podwyżkę wycen lub ceny za punkt. W ten sposób można by zwiększyć faktycznie wycenę od kwietnia o 7,5 proc., a nie o 4,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organizacja zwróciła również uwagę na powstałe nierówności w finansowaniu szpitali, w których jedne podmioty, funkcjonujące w tzw. sieci szpitali, mają finansowanie zwiększone o 16 proc. w stosunku do takich samych świadczeń w pozostałych podmiotach szpitalnych funkcjonujących poza siecią.

"Do tego zabiera się podmiotom leczniczym istotne środki finansowe w postaci dodatku 3 proc. Sumarycznie w uproszczeniu okazuje się, że finansowanie zwiększy się tylko o 1,5 proc. Dla przypomnienia – oficjalna inflacja według GUS za rok 2021 to 5,1 proc., w styczniu 2022 r. 9,4 proc., a w lutym 2022 r. GUS podał, że wskaźnik ten wynosi 8,5 proc. Jest to ogromna dysproporcja pomiędzy rzeczywistym wzrostem o 1,5 proc., a inflacją na poziomie 8,5 proc." – podkreślili Pracodawcy RP.

Pracodawcy RP przypomnieli o wyrównaniu finansowania szpitali tak, aby każdy szpital – niezależnie od tego, czy jest w tzw. sieci szpitali – otrzymał taki sam poziom finansowania za te same procedury.

Od 1 kwietnia placówki w sieci szpitali, w których nie doszło do wzrostu wyceny świadczeń w tym roku, w związku m.in. ze wzrostem inflacji, mogą podpisywać aneksy do umów z NFZ uwzględniające uśredniony ich wzrost o 4,5 proc. Jak zaznaczył NFZ, szpitale mają odczuć podwyżkę już w maju 2022 r., kiedy rozliczą się z NFZ za świadczenia wykonane w kwietniu. Pieniądze na zwiększenie finansowania szpitali mają pochodzić ze zmian w zasadach rozliczenia składki zdrowotnej.

Zmiany w zasadach finansowania świadczeń covidowych

Od 1 kwietnia zmieniły się zasady finansowania świadczeń covidowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Pozostawiono finansowanie kosztów szczepień przeciwko COVID-19 i rehabilitacji pocovidowej. Leczenie pacjentów z COVID-19 po 31 marca 2022 r. będzie realizowane już tylko w ramach obowiązujących umów z NFZ.

Autorka: Klaudia Torchała

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA