Wypłata spadkobiercom trzynastki i świadczenia urlopowego
REKLAMA
REKLAMA
Trzynastka i świadczenie urlopowe dla spadkobierców?
Czy wypłacić spadkobiercom "13" i świadczenie urlopowe po śmierci pracownika?
REKLAMA
Pytanie: Zatrudnialiśmy nauczycielkę emerytkę na umowę o pracę na czas określony. Umowa zawarta była od 1 września 2021 do 31 sierpnia 2022 r. 12 stycznia 2022 r. nauczycielka zmarła. Czy powinniśmy, poza "13", wypłacić osobie, która ma akt dziedziczenia, ekwiwalent za urlop za 28 dni i proporcjonalnie wyliczone świadczenie urlopowe?
Odpowiedź: Wspomniane prawa majątkowe po zmarłym pracowniku przechodzą po śmierci pracownika w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Uzasadnienie: Stosunek pracy, który najczęściej kojarzony jest z umową o pracę, trwa z reguły tak długo jak obowiązuje zgodny zamiar stron do jego kontynuowania. Ponieważ zatrudnienie na podstawie prawa pracy wiąże się z wykonywaniem pracy dobrowolnie podporządkowanej - zarówno pracownik, jak i pracodawca mają prawo rozwiązać stosunek pracy przed terminem. Obok oświadczeń woli skutkujących rozwiązaniem stosunku pracy mogą wystąpić sytuacje losowe, które spowodują wygaśnięcie umowy o pracę. Można do niego zaliczyć śmierć pracownika.
Wygaśnięcie stosunku pracy - na kogo przechodzą prawa majątkowe?
Zasadą wynikającą z kodeksu pracy jest, iż z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. W takim przypadku prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.
Ekwiwalent, trzynastka, świadczenie urlopowe po śmierci pracownika
Przyjmuje się, iż wspomniane w pytaniu świadczenia majątkowe zaliczają się do praw majątkowych ze stosunku pracy. Tym samym pracodawca powinien je wypłacić osobie uprawnionej. Warto pamiętać, że pojęcie praw majątkowych obejmuje wszelkie należności pieniężne do jakich pracownik nabył prawo w trakcie trwania stosunku pracy - nie zostały wypłacone. Może tu chodzić w szczególności o ekwiwalent z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, dodatkowe wynagrodzenie roczne, ale również i świadczenie urlopowe, zaległe wynagrodzenie, inne niewypłacone elementy wynagrodzenia czy nagrody.
Podstawa prawna:
art. 631 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1320)
Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat