REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata spadkobiercom trzynastki i świadczenia urlopowego

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Wypłata spadkobiercom trzynastki i świadczenia urlopowego po śmierci pracownika.
Wypłata spadkobiercom trzynastki i świadczenia urlopowego po śmierci pracownika.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy spadkobiercom zmarłego pracownika należy się wypłata trzynastki i świadczenia urlopowego?

Trzynastka i świadczenie urlopowe dla spadkobierców?

Czy wypłacić spadkobiercom "13" i świadczenie urlopowe po śmierci pracownika?

Autopromocja

Pytanie: Zatrudnialiśmy nauczycielkę emerytkę na umowę o pracę na czas określony. Umowa zawarta była od 1 września 2021 do 31 sierpnia 2022 r. 12 stycznia 2022 r. nauczycielka zmarła. Czy powinniśmy, poza "13", wypłacić osobie, która ma akt dziedziczenia, ekwiwalent za urlop za 28 dni i proporcjonalnie wyliczone świadczenie urlopowe?

Odpowiedź: Wspomniane prawa majątkowe po zmarłym pracowniku przechodzą po śmierci pracownika w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Uzasadnienie: Stosunek pracy, który najczęściej kojarzony jest z umową o pracę, trwa z reguły tak długo jak obowiązuje zgodny zamiar stron do jego kontynuowania. Ponieważ zatrudnienie na podstawie prawa pracy wiąże się z wykonywaniem pracy dobrowolnie podporządkowanej - zarówno pracownik, jak i pracodawca mają prawo rozwiązać stosunek pracy przed terminem. Obok oświadczeń woli skutkujących rozwiązaniem stosunku pracy mogą wystąpić sytuacje losowe, które spowodują wygaśnięcie umowy o pracę. Można do niego zaliczyć śmierć pracownika.

Wygaśnięcie stosunku pracy - na kogo przechodzą prawa majątkowe?

Zasadą wynikającą z kodeksu pracy jest, iż z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. W takim przypadku prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekwiwalent, trzynastka, świadczenie urlopowe po śmierci pracownika

Przyjmuje się, iż wspomniane w pytaniu świadczenia majątkowe zaliczają się do praw majątkowych ze stosunku pracy. Tym samym pracodawca powinien je wypłacić osobie uprawnionej. Warto pamiętać, że pojęcie praw majątkowych obejmuje wszelkie należności pieniężne do jakich pracownik nabył prawo w trakcie trwania stosunku pracy - nie zostały wypłacone. Może tu chodzić w szczególności o ekwiwalent z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, dodatkowe wynagrodzenie roczne, ale również i świadczenie urlopowe, zaległe wynagrodzenie, inne niewypłacone elementy wynagrodzenia czy nagrody.

Podstawa prawna:

art. 631 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1320)

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Ola
    2022-09-26 12:25:49
    Może warto sie w takiej sytuacji zwrócić po pomoc do notariusza. Sama korzystam z takiej pomocy w kancelarii notariusz Cejrowskiej w Tczewie.
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

REKLAMA

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

Diety zagraniczne 2024 - tabela

Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

REKLAMA

Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

REKLAMA