REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Funkcjonariusze zwolnieni ze służby a ZUS

Policja fot. Shutterstock
Policja fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy funkcjonariusze zwolnieni ze służby muszą opłacać ZUS? Kto jest płatnikiem składki? Kiedy płatnik ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za byłych funkcjonariuszy? Jakie składki płatnik ma obowiązek przekazać do ZUS?

Funkcjonariusz w okresie pełnienia służby – ubezpieczenia społeczne

Funkcjonariusze w okresie pełnienia służby nie są objęci obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Dlatego nie są w tym czasie opłacane za nich składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W okresie służby podlegają jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

REKLAMA

Autopromocja

Składki na ubezpieczenia społeczne za byłych funkcjonariuszy – kiedy płatnik ma obowiązek je opłacić?

Płatnik ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za byłego funkcjonariusza, jeśli:

▪ następuje zwolnienie funkcjonariusza ze służby,

▪ funkcjonariusz nie spełnia warunków do nabycia prawa do emerytury policyjnej/wojskowej lub policyjnej/ wojskowej renty inwalidzkiej.

Jedynie wówczas, gdy funkcjonariusz spełnia warunki, by uzyskać prawo do policyjnej renty inwalidzkiej, płatnik opłaca składki na jego wniosek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy nie powstaje obowiązek opłacania składek?

Obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenie nie powstanie, jeśli bezpośrednio po zakończeniu służby funkcjonariusz podejmie służbę w innej formacji mundurowej.

Kto jest płatnikiem składek za funkcjonariuszy zwolnionych ze służby?

Płatnikiem składek za byłego funkcjonariusza jest jednostka organizacyjna formacji mundurowej, która bezpośrednio przed rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku służbowego wypłacała mu uposażenie.

Jakie składki płaci się za zwolnionych ze służby funkcjonariuszy?

Za zwolnionych ze służby funkcjonariuszy (bez prawa do policyjnej albo wojskowej emerytury lub renty inwalidzkiej) płatnik przekazuje do ZUS następujące składki:

▪ na ubezpieczenie emerytalne,

▪ na ubezpieczenia rentowe,

▪ na Fundusz Pracy,

▪ na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy,

▪ na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Opłacanie składek – za jaki okres?

Składki za funkcjonariusza zwolnionego ze służby płatnik powinien wyliczyć od uposażenia należnego funkcjonariuszowi za okres pozostawania w służbie. Jakie okresu to dotyczy? Jest to okres, od którego nie odprowadzono składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe między 1 stycznia 1999 r. oraz dniem zakończenia służby.

Kiedy należy opłacić składki?

Płatnik powinien zapłacić składki w ciągu:

▪ 60 dni od dnia zwolnienia ze służby,

▪ 60 dni od dnia złożenia wniosku, w przypadku gdy przekazanie składek następuje na wniosek funkcjonariusza,

▪ jak najszybciej, przy czym nie później niż do 15 dnia kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym płatnik otrzymał od nas zawiadomienie o ustaleniu funkcjonariuszowi prawa do emerytury.

Których służb dotyczą zasady opłacania składek?

Zasady te dotyczą funkcjonariuszy:

▪ Policji,

▪ Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,

▪ Agencji Wywiadu,

▪ Służby Kontrwywiadu Wojskowego,

▪ Służby Wywiadu Wojskowego,

▪ Centralnego Biura Antykorupcyjnego,

▪ Straży Granicznej,

▪ Służby Ochrony Państwa,

▪ Państwowej Straży Pożarnej,

▪ Służby Celno-Skarbowej,

▪ Służby Więziennej,

▪ Straży Marszałkowskiej.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin,

- ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA