REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Funkcjonariusze zwolnieni ze służby a ZUS

Policja fot. Shutterstock
Policja fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy funkcjonariusze zwolnieni ze służby muszą opłacać ZUS? Kto jest płatnikiem składki? Kiedy płatnik ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za byłych funkcjonariuszy? Jakie składki płatnik ma obowiązek przekazać do ZUS?

Funkcjonariusz w okresie pełnienia służby – ubezpieczenia społeczne

Funkcjonariusze w okresie pełnienia służby nie są objęci obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Dlatego nie są w tym czasie opłacane za nich składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W okresie służby podlegają jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Autopromocja

Składki na ubezpieczenia społeczne za byłych funkcjonariuszy – kiedy płatnik ma obowiązek je opłacić?

Płatnik ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za byłego funkcjonariusza, jeśli:

▪ następuje zwolnienie funkcjonariusza ze służby,

▪ funkcjonariusz nie spełnia warunków do nabycia prawa do emerytury policyjnej/wojskowej lub policyjnej/ wojskowej renty inwalidzkiej.

Jedynie wówczas, gdy funkcjonariusz spełnia warunki, by uzyskać prawo do policyjnej renty inwalidzkiej, płatnik opłaca składki na jego wniosek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy nie powstaje obowiązek opłacania składek?

Obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenie nie powstanie, jeśli bezpośrednio po zakończeniu służby funkcjonariusz podejmie służbę w innej formacji mundurowej.

Kto jest płatnikiem składek za funkcjonariuszy zwolnionych ze służby?

Płatnikiem składek za byłego funkcjonariusza jest jednostka organizacyjna formacji mundurowej, która bezpośrednio przed rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku służbowego wypłacała mu uposażenie.

Jakie składki płaci się za zwolnionych ze służby funkcjonariuszy?

Za zwolnionych ze służby funkcjonariuszy (bez prawa do policyjnej albo wojskowej emerytury lub renty inwalidzkiej) płatnik przekazuje do ZUS następujące składki:

▪ na ubezpieczenie emerytalne,

▪ na ubezpieczenia rentowe,

▪ na Fundusz Pracy,

▪ na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy,

▪ na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Opłacanie składek – za jaki okres?

Składki za funkcjonariusza zwolnionego ze służby płatnik powinien wyliczyć od uposażenia należnego funkcjonariuszowi za okres pozostawania w służbie. Jakie okresu to dotyczy? Jest to okres, od którego nie odprowadzono składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe między 1 stycznia 1999 r. oraz dniem zakończenia służby.

Kiedy należy opłacić składki?

Płatnik powinien zapłacić składki w ciągu:

▪ 60 dni od dnia zwolnienia ze służby,

▪ 60 dni od dnia złożenia wniosku, w przypadku gdy przekazanie składek następuje na wniosek funkcjonariusza,

▪ jak najszybciej, przy czym nie później niż do 15 dnia kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym płatnik otrzymał od nas zawiadomienie o ustaleniu funkcjonariuszowi prawa do emerytury.

Których służb dotyczą zasady opłacania składek?

Zasady te dotyczą funkcjonariuszy:

▪ Policji,

▪ Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,

▪ Agencji Wywiadu,

▪ Służby Kontrwywiadu Wojskowego,

▪ Służby Wywiadu Wojskowego,

▪ Centralnego Biura Antykorupcyjnego,

▪ Straży Granicznej,

▪ Służby Ochrony Państwa,

▪ Państwowej Straży Pożarnej,

▪ Służby Celno-Skarbowej,

▪ Służby Więziennej,

▪ Straży Marszałkowskiej.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin,

- ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA