REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie - pionierskie praktyki wokół globu

Zarządzanie - pionierskie praktyki wokół globu
Zarządzanie - pionierskie praktyki wokół globu
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie - jakie pionierskie praktyki można wymienić? Just Minnaar i Pim De Morree wyróżniają: projektowanie własnego miejsca pracy, pracę opartą na rezultatach, usunięcie mechanizmów kontroli, wzajemna ocenę i ustalanie własnych wynagrodzeń.

Pionierskie praktyki wokół globu

Belgijskie ministerstwo, holenderska firma prawnicza BvdV i VERSA są wspaniałymi przykładami progresywnych organizacji, które organizują pracę, hołdując zasadzie wolności i zaufaniu. Zastępują one staromodne teorie zarządzania nowymi ideami, uwalniając się od reguł i kontroli, szanując swych pracowników. I zbierają wspaniałe tego owoce. Zastrzeżenie: to nie oznacza, że każdy robi to, co chce. Kiedy nikt nie liczy ci godzin pracy, lecz patrzy jedynie na rezultaty, musisz się wywiązywać. Gdy nie ma już mechanizmów kontrolnych, nie możesz się schować za regułami. Musisz używać własnej oceny sytuacji. Organizacje progresywne chcą, aby pracownik robił pełny użytek ze swego mózgu i pracował autonomicznie. Tradycyjne zarządzanie jest zastępowane zdrowym rozsądkiem, integracyjnym podejściem i zrozumieniem. A oto parę pomysłów, aby cię zainspirować...

REKLAMA

Autopromocja

Zaprojektuj własne miejsce pracy (poziom 1.)

Upodmiotawiaj pracowników: daj im swobodę zaprojektowania i urządzenia własnego miejsca pracy. Jest to prosty sposób realizacji pierwszego poziomu autonomii. Niech oni sami zdecydują, czego potrzebują. Często chodzi o różnorodność pomieszczeń: ciche miejsca, przestrzeń do spotkań, wygodne oazy do wypoczynku i odprężenia. Przypomnij sobie zespół IT w belgijskim ministerstwie. Niektórzy potrzebują dużej przestrzeni typu open space, inni wolą pokój bez okien. Zawsze robisz dobrze, jeśli wybór zostawiasz pracownikom.

Praca oparta na rezultatach (poziom 2.)

Jeśli oceniasz pracowników przez pryzmat rezultatów, powinieneś pracować w sposób na nie zorientowany. Jak ustanawiać i osiągać cele, jak mierzyć wydajność − te mierniki się różnią. Niektórzy co tydzień określają cele zespołów i wieszają je w widocznym miejscu na ścianie albo zapisują na tablicy, czy też używają narzędzia internetowego, takiego jak Trello. Chodzi o to, by móc ocenić postęp. Jak sobie radzą z tą ewaluacją pracownicy? To już ich sprawa. Praca zorientowana na rezultaty jest zastrzykiem motywacji i gwarancją, że pracownicy wnoszą swój wkład.

Usuń mechanizmy kontroli (poziom 3.)

Wyrzuć automat do kart zegarowych przez okno z ostatniego piętra, zapomnij o sztywnych godzinach pracy, daj pracownikom swobodę. Nie ograniczaj liczby dni urlopów, spal opasłe tomiska dokumentacji w sprawie polityki firmy, przestań tworzyć reguły dla 3 proc. pracowników, pobudzaj zdrowy rozsądek. Jeśli nie ufasz swoim pracownikom, dlaczego ich w ogóle przyjąłeś do pracy? Czy sprawy toczą się gorzej, gdy okazujesz zaufanie? Czy ludzie nie przychodzą do pracy? Jeśli tak, to być może nie ma w nich żarliwości ani entuzjazmu. Z drugiej strony, jeśli nikt nie wykorzystuje przysługującego mu w roku urlopu, to masz całkiem inny problem do rozwiązania (a to się zdarza zaskakująco często). Zajmij się przyczyną problemów, nie symptomami. Daj wolność oraz zaufanie i zacznij wykonywać rzeczywistą pracę.

Wzajemna ocena (poziom 4.)

Odgórna kontrola i ocena jest standardem w większości tradycyjnych firm. Skończ z tym! To nikomu nie służy. Organizacje progresywne pokazują, że jest inna droga. Niech pracownicy będą odpowiedzialni przed swoimi kolegami z pracy, a nie przed szefem. Stwórz środowisko, gdzie jest to możliwe. Naucz się, jak przekazywać ważną i regularną informację zwrotną. Stwórz kulturę przejrzystości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalanie własnych wynagrodzeń (poziom 5.)

Prawdziwi radykałowie pozwalają pracownikom na swobodę określania poziomu ich własnego wynagrodzenia. Robią to różne firmy i to działa. Tradycyjnemu sposobowi konstruowania systemu wynagrodzeń towarzyszą sekrety, plotki, polityka i nieuczciwość. Rezultatem często jest krępujący konsensus. W organizacjach progresywnych ludzie nie mogą nie myśleć kategoriami rzeczywistej wartości dodanej. Wiedzą, że po ustanowieniu własnych celów i po ocenieniu samych siebie wyznaczenie własnego wynagrodzenia jest krokiem następnym.

Nie ma nic odkrywczego w stwierdzeniu, że w procesach podejmowania decyzji tradycyjne firmy są szybkie jak żółw na prochach uspokajających. Procesy te są uciążliwe i prowadzą do większej liczby korków niż w godzinach szczytu w centrum miasta.

Niniejszy artykuł stanowi fragment książki „Korporacyjni rebelianci. Niech praca będzie frajdą” autorów: Just Minnaar, Pim De Morree.

korporacyjni rebelianci

Studio EMKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA