REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie - pionierskie praktyki wokół globu

Zarządzanie - pionierskie praktyki wokół globu
Zarządzanie - pionierskie praktyki wokół globu
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie - jakie pionierskie praktyki można wymienić? Just Minnaar i Pim De Morree wyróżniają: projektowanie własnego miejsca pracy, pracę opartą na rezultatach, usunięcie mechanizmów kontroli, wzajemna ocenę i ustalanie własnych wynagrodzeń.

Pionierskie praktyki wokół globu

Belgijskie ministerstwo, holenderska firma prawnicza BvdV i VERSA są wspaniałymi przykładami progresywnych organizacji, które organizują pracę, hołdując zasadzie wolności i zaufaniu. Zastępują one staromodne teorie zarządzania nowymi ideami, uwalniając się od reguł i kontroli, szanując swych pracowników. I zbierają wspaniałe tego owoce. Zastrzeżenie: to nie oznacza, że każdy robi to, co chce. Kiedy nikt nie liczy ci godzin pracy, lecz patrzy jedynie na rezultaty, musisz się wywiązywać. Gdy nie ma już mechanizmów kontrolnych, nie możesz się schować za regułami. Musisz używać własnej oceny sytuacji. Organizacje progresywne chcą, aby pracownik robił pełny użytek ze swego mózgu i pracował autonomicznie. Tradycyjne zarządzanie jest zastępowane zdrowym rozsądkiem, integracyjnym podejściem i zrozumieniem. A oto parę pomysłów, aby cię zainspirować...

REKLAMA

Autopromocja

Zaprojektuj własne miejsce pracy (poziom 1.)

Upodmiotawiaj pracowników: daj im swobodę zaprojektowania i urządzenia własnego miejsca pracy. Jest to prosty sposób realizacji pierwszego poziomu autonomii. Niech oni sami zdecydują, czego potrzebują. Często chodzi o różnorodność pomieszczeń: ciche miejsca, przestrzeń do spotkań, wygodne oazy do wypoczynku i odprężenia. Przypomnij sobie zespół IT w belgijskim ministerstwie. Niektórzy potrzebują dużej przestrzeni typu open space, inni wolą pokój bez okien. Zawsze robisz dobrze, jeśli wybór zostawiasz pracownikom.

Praca oparta na rezultatach (poziom 2.)

Jeśli oceniasz pracowników przez pryzmat rezultatów, powinieneś pracować w sposób na nie zorientowany. Jak ustanawiać i osiągać cele, jak mierzyć wydajność − te mierniki się różnią. Niektórzy co tydzień określają cele zespołów i wieszają je w widocznym miejscu na ścianie albo zapisują na tablicy, czy też używają narzędzia internetowego, takiego jak Trello. Chodzi o to, by móc ocenić postęp. Jak sobie radzą z tą ewaluacją pracownicy? To już ich sprawa. Praca zorientowana na rezultaty jest zastrzykiem motywacji i gwarancją, że pracownicy wnoszą swój wkład.

Usuń mechanizmy kontroli (poziom 3.)

Wyrzuć automat do kart zegarowych przez okno z ostatniego piętra, zapomnij o sztywnych godzinach pracy, daj pracownikom swobodę. Nie ograniczaj liczby dni urlopów, spal opasłe tomiska dokumentacji w sprawie polityki firmy, przestań tworzyć reguły dla 3 proc. pracowników, pobudzaj zdrowy rozsądek. Jeśli nie ufasz swoim pracownikom, dlaczego ich w ogóle przyjąłeś do pracy? Czy sprawy toczą się gorzej, gdy okazujesz zaufanie? Czy ludzie nie przychodzą do pracy? Jeśli tak, to być może nie ma w nich żarliwości ani entuzjazmu. Z drugiej strony, jeśli nikt nie wykorzystuje przysługującego mu w roku urlopu, to masz całkiem inny problem do rozwiązania (a to się zdarza zaskakująco często). Zajmij się przyczyną problemów, nie symptomami. Daj wolność oraz zaufanie i zacznij wykonywać rzeczywistą pracę.

Wzajemna ocena (poziom 4.)

Odgórna kontrola i ocena jest standardem w większości tradycyjnych firm. Skończ z tym! To nikomu nie służy. Organizacje progresywne pokazują, że jest inna droga. Niech pracownicy będą odpowiedzialni przed swoimi kolegami z pracy, a nie przed szefem. Stwórz środowisko, gdzie jest to możliwe. Naucz się, jak przekazywać ważną i regularną informację zwrotną. Stwórz kulturę przejrzystości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalanie własnych wynagrodzeń (poziom 5.)

Prawdziwi radykałowie pozwalają pracownikom na swobodę określania poziomu ich własnego wynagrodzenia. Robią to różne firmy i to działa. Tradycyjnemu sposobowi konstruowania systemu wynagrodzeń towarzyszą sekrety, plotki, polityka i nieuczciwość. Rezultatem często jest krępujący konsensus. W organizacjach progresywnych ludzie nie mogą nie myśleć kategoriami rzeczywistej wartości dodanej. Wiedzą, że po ustanowieniu własnych celów i po ocenieniu samych siebie wyznaczenie własnego wynagrodzenia jest krokiem następnym.

Nie ma nic odkrywczego w stwierdzeniu, że w procesach podejmowania decyzji tradycyjne firmy są szybkie jak żółw na prochach uspokajających. Procesy te są uciążliwe i prowadzą do większej liczby korków niż w godzinach szczytu w centrum miasta.

Niniejszy artykuł stanowi fragment książki „Korporacyjni rebelianci. Niech praca będzie frajdą” autorów: Just Minnaar, Pim De Morree.

korporacyjni rebelianci

Studio EMKA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA