Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - nie tylko wjazd bezpośredni
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy a bezpośredni wjazd
26 marca 2022 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw (poz. 682) treść ustawy z dnia 23 marca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, na mocy której usunięto z zapisów tzw. specustawy ukraińskiej wymóg bezpośredniego wjazdu obywateli Ukrainy na terytorium Polski przez granicę polsko-ukraińską. Dzięki temu uproszczone procedury legalizacji pobytu i pracy, a także dostęp do świadczeń socjalnych obejmie wszystkie osoby uciekające przed wojną w Ukrainie.
REKLAMA
Ewidencja małoletnich obywateli Ukrainy
Tego samego dnia opublikowano również nowelizację (Dziennik Ustaw 2022, poz. 683), która umocowała ewidencję pozwalającą władzom polskim na przekazanie stronie ukraińskiej informacji co do losów małoletnich obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski bez opieki osób sprawujących faktyczną pieczę nad nimi, oraz małoletnich obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium RP i przed przybyciem byli umieszczeni w pieczy zastępczej na terytorium Ukrainy.
Dłuższy czas pracy obsady pociągu przewożącego osoby poszkodowane w wyniku konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy
Trzeci akt prawny stanowi ustawa z dnia 23 marca 2022 r. o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy (Dziennik Ustaw poz. 684). W kontekście interesującego nas prawa pracy, dopuszcza ona wydłużenie czasu pracy obsady pociągu przewożącego osoby poszkodowane w wyniku konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy.
Wszystkie trzy ustawy weszły w życie z mocą wsteczną, od 24 lutego 2022 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat