REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz kadrowego - kwiecień 2022

Monika Smulewicz
ekspert z zakresu prawa pracy
Kalendarz kadrowego - kwiecień 2022
Kalendarz kadrowego - kwiecień 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kalendarz kadrowego na kwiecień 2022 roku czyli planner kadrowo-płacowy. Jakie obowiązki należy spełnić w tym miesiącu? Ile wynosi dodatek za pracę w nocy i wymiar czasu pracy w kwietniu?

Kalendarz kadrowego na kwiecień 2022

"Zarządzanie czasem nie jest działaniem ani umiejętnością drugorzędną. To podstawowa umiejętność, od której zależy wszystko inne w życiu." - Brian Tracy

REKLAMA

Autopromocja

Kadry i płace - obowiązki

 1. Weryfikacja ważności badań wstępnych, okresowych i kontrolnych
 2. Weryfikacja ważności szkoleń BHP
 3. Weryfikacja terminowych umów o pracę
 4. Weryfikacja stawek wynagrodzenia za pracę oraz umów zleceń pod kątem aktualnego wynagrodzenia minimalnego
 5. Weryfikacja obowiązku powiadomienia ZUS o zawartych umowach o dzieło (zgłoszenie umowy musi nastąpić w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia)
 6. Raport z wyszczególnieniem dat urodzenia pracowników i zleceniobiorców, którzy podlegają uldze podatkowej dla 26-latków
 7. Sprawdzenie pracowników i zleceniobiorców, którzy spełniają warunki do zgłoszenia do PPK (zgłoszenie do 10-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, dotyczy osób nie będących w PPK) - Art. 16 ustawy o PPK
 8. Sprawdzenie pracowników i zleceniobiorców, którzy spełniają warunki do zgłoszenia do PPK (zgłoszenie w terminie 7 dni po upływie 10-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, dotyczy osób będących w PPK) - Art. 19 ustawy o PPK
 9. Weryfikacja czy pracodawca zobligowany jest do wpłat na PFRON - stan zatrudnienia w wysokości co najmniej 25 pracowników i brak pracowników z niepełnosprawnością, bądź poziom ich zatrudnienia jest mniejszy od 6% ogólnego stanu zatrudnienia
 • 05.04.22 – Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA oraz opłacenie składek za marzec 2022 r. przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe
 • 07.04.22 – GUS DG-1 meldunek o działalności gospodarczej
 • 10.04.22 - Niedziela wolna od zakazu handlu
 • 15.04.22 – Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA oraz opłacenie składek za marzec 2022 r. przez spółki kapitałowe (spółki akcyjne i spółki z o.o.), spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje
 • 15.04.22 – Przelew do instytucji finansowej z tytułu wpłat do PPK obliczonych i pobranych w miesiącu marcu 2022 r.
 • 20.04.22 – Złożenie ZUS DRA oraz opłacenie składek za marzec 2022 r. - pozostali płatnicy, np. opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, spółki osobowe (jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne)
 • 20.04.22 – Opłacenie zaliczek na podatek od wypłaconych w marcu 2022 r. przychodów ze stosunku pracy, pracy nakładczej, służbowego stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, umów zleceń, umów o dzieło (PIT-4)
 • 20.04.22 – Opłacenie zryczałtowanego podatku pobranego w marcu 2022 r. od przychodów zatrudnionych osób podlegających zryczałtowanemu opodatkowaniu (PIT-8A)
 • 20.04.22 – Złożenie deklaracji PFRON za marzec 2022 r. (DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b, DEK-II-a, DEK-II-b) oraz wpłata na PFRON
 • 20.04.22 – Złożenie deklaracji PFRON INF-1 za marzec 2022 r.
 • 23.04.22 - Wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 11.03.2022 r. o obronie Ojczyzny
 • 24.04.22 - Niedziela wolna od zakazu handlu

"Poświęcaj tyle czasu na ulepszanie siebie, byś nie miał go na krytykę innych." - Christian D. Larson

kwiecień 2022 kadry i płace

monikasmulewicz.pl

Orzecznictwo

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 września 2008 r. , sygn. akt II PK 26/2008

Nie istnieją żadne racjonalne argumenty dla uzasadnienia stanowiska, że zawartemu w art. 167(2) k.p. pojęciu „udzielić urlopu” należy nadawać jakieś inne znaczenie normatywne, a w szczególności, że do wykorzystania tego urlopu uprawnia pracownika samo złożenie wniosku, będącego żądaniem w rozumieniu art. 167(2) k.p. Pracownik nie może zatem rozpocząć urlopu „na żądanie”, dopóki pracodawca nie wyrazi na to zgody, czyli nie udzieli mu takiego urlopu. 

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 1978 r., sygn. akt I PR 20/78

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odmowa ze strony pracownika świadczenia pracy w okolicznościach wskazanych w art. 42 § 4 k.p. pozbawia pracownika możności domagania się wynagrodzenia.

Kwiecień 2022 - dodatek za pracę w nocy

Dodatek za pracę w nocy w kwietniu wynosi (3010 ZŁ : 160 GODZ.) × 20% = 3,76 ZŁ.

Wymiar czasu pracy w kwietniu 2022

Wymiar czasu pracy w kwietniu 2022 roku wynosi 160 godzin (20 dni) (4 tygodnie x 40h) + (1 x 8h) – (1 x 8h) = 160 + 8 – 8 (święto).

"Niektórzy mówią: nie palcie za sobą mostów. A ja mówię, że zawsze jest więcej niż jeden sposób na przeprawienie się przez wodę." - Rudy Francisco

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA