REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w izolacji i kwarantannie

koronawirus, praca zdalna, kwarantanna fot. Shutterstock
koronawirus, praca zdalna, kwarantanna fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich dwóch latach bardzo wielu Polaków doświadczyło zakażenia COVID-19 osobiście lub w najbliższym otoczeniu. Bezpośredni kontakt z koronawirusem lub z osobami zakażonymi skutkował izolacją lub kwarantanną. Co zaskakujące, dla wielu osób nie były one przeszkodą w podejmowaniu się zadań zawodowych. Pracy podczas izolacji lub kwarantanny doświadczyło aż 48% respondentów, którzy je przechodzili. Jakie były przyczyny wykonywania obowiązków w tym trudnym okresie? Przedstawiamy kolejne ustalenia raportu Pracuj.pl „Dwa lata nowej normalności”.

Główne ustalenia:

  • 48% przechodzących kwarantannę lub izolację pracowało w ich trakcie.
  • Dla 62% tych osób motywacją była odpowiedzialność za obowiązki.
  • 61% na pracę w tym czasie pozwalało dobre samopoczucie.
  • 26% badanych pracowało ze względu na oczekiwania przełożonych.
  • Od 28 marca w Polsce zniesiono izolację domową i kwarantannę dla współdomowników, a także kwarantannę graniczną.

Kwarantanna i izolacja a praca

Podczas ostatnich dwóch lat wiele osób było zmuszonych dostosować swoje życie zawodowe do wymogów izolacji w trakcie przebiegu COVID-19 lub kwarantanny z powodu kontaktu z chorymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Podczas obu form odosobnienia, osoby nimi objęte miały obowiązek przebywać w miejscu zamieszkania. Ten stan rzeczy wpływał na organizację pracy i zakłócał wykonywanie obowiązków w wielu firmach.

REKLAMA

Autopromocja

Sytuacja uległa wyraźnej zmianie 28 marca 2022 r., kiedy zostały zniesione izolacja i kwarantanna, obowiązujące od początku pandemii COVID-19. Osoby zakażone koronawirusem będą otrzymywały zwolnienia lekarskie i izolowały się samodzielnie w domu, jak w wypadku innych chorób. Jak izolacja i kwarantanna wpływały przed tymi zmianami na sposoby wykonywania obowiązków? To sprawdzamy w kolejnym tekście omawiającym wyniki raportu Pracuj.pl „Dwa lata nowej normalności” – przygotowanego na podstawie badań opinii użytkowników serwisu, przeprowadzonych na początku marca 2022 roku.

Kto pracował w trakcie kwarantanny lub izolacji?

Część respondentów, którzy przechodzili izolację lub kwarantannę, wykonywało w tym czasie obowiązki zawodowe z domu. Na pytanie, czy zdarzało im się wykonywać pracę zawodową podczas izolacji czy kwarantanny związanej z zakażeniem COVID-19, twierdząco odpowiedziało 48% badanych. Można przypuszczać, że praca w tym czasie wiązała się albo z łagodnym przechodzeniem choroby, albo z chęcią lub koniecznością wykonywania pracy mimo okresu odosobnienia.

Formalnie, pracownicy w trakcie tych form odizolowania mieli możliwość, za zgodą pracodawcy lub zatrudniającego, świadczyć obowiązki określone w umowie w trybie pracy zdalnej i pobierać z tego tytułu wynagrodzenie. W wypadku osób samozatrudnionych, formalności było mniej i wiele zależało od bezpośrednich ustaleń z firmami, z którymi się pracowało.

Poczucie odpowiedzialności ważniejsze od presji

REKLAMA

Najbardziej popularną, wskazaną przez 62% respondentów motywacją do realizacji zadań zawodowych w trakcie izolacji lub kwarantanny, była odpowiedzialność za swoje obowiązki i niechęć do obciążenia nimi współpracowników. Prawie tyle samo badanych – 61% – podało jako powód dobre samopoczucie, które wynikało z łagodnych objawów lub braku innych przeszkód w wykonywaniu pracy w trybie zdalnym. Na trzecim miejscu wśród motywacji uplasowały się obawy przed zaległościami powstającymi w trakcie nieobecności, które wskazało 34% respondentów. Łatwo zauważyć, że drugie i trzecie miejsce dzieli prawie 30 punktów procentowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poczucie odpowiedzialności czy wysoka ocena własnego samopoczucia były indywidualne dla każdej z osób przechodzących izolację lub kwarantannę. Jednak gorszą i mniej jasną sytuacją jest ta, w której praca podczas kwarantanny czy izolacji wynika ze złej organizacji pracy w firmie czy też presji nakładanej przez pracodawcę. 31% badanych wskazało jako motywację do pracy w tym czasie brak osób, które mogły ich zastąpić w wykonywaniu zadań, wymagających unikalnych zdolności. Natomiast 27% stwierdziło, że nie miał ich kto zastąpić, bo w ich firmie jest za mało pracowników. 26% respondentów odpowiedziało, że pracowali w trakcie czasu odosobnienia, bo ich przełożony oczekiwał od nich wykonywania zadań zawodowych.

Źródło: Grupa Pracuj

Coraz lepsze warunki do pracy w domu

Po dwóch latach pandemii widać, że coraz więcej osób posiada w domu odpowiednie warunki, sprzęt i narzędzia, które są niezbędne do wykonywania pracy. Także pracodawcy coraz częściej rozumieją konieczność wyposażania pracowników w odpowiednie narzędzia. Pomaga też rosnąca popularność pracy zdalnej, która w trakcie pandemii stała się powszechna w niektórych branżach. To wszystko sprawia, że wykonywanie obowiązków zawodowych w trakcie konieczności przebywania w domu stało się łatwiejsze dla wielu pracowników i często jest ich wyborem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA