REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa, Ubezpieczenie emerytalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypowiedzenie umowy na czas określony od 21 sierpnia 2016 r.

Od 21 sierpnia 2016 r. obowiązuje dłuższy okres wypowiedzenia umów na czas określony trwających w dniu wejścia w życie nowych przepisów, czyli 22 lutego 2016 r. Pracownicy uzyskają prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Ułatwienia dla firm i pracowników w 2017 r.

Zmiany w wydawaniu świadectw pracy w przypadku zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy, wydłużenie terminu na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę, mniej obowiązków administracyjnych dla firm - to tylko niektóre ze zmian proponowanych przez resort rozwoju w ramach pakietu ułatwień dla firm. Proponowane zmiany mają wejść w życie w 2017 r.

Zmiany w prawie pracy w sierpniu i wrześniu 2016 r.

W dniu 3 sierpnia 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy zakładająca zmiany dotyczące zatrudniania kobiet. Natomiast od 1 września 2016 r. zmianie ulegają przepisy dotyczące potwierdzania warunków zatrudnienia.

Bezpłatne leki dla seniorów od 1 września - projekt wykazu

Minister Zdrowia opublikował projekt wykazu bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia. Zgodnie z przepisami wykaz leków musi być opublikowany do 1 września. Ministerstwo planuje wydłużanie list bezpłatnych leków.

Świadectwo pracy - zmiany w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. mają obowiązywać nowe przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy w przypadku zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy u tego samego pracodawcy. Nadal pracodawca będzie miał obowiązek jego wydania w związku z wygaśnięciem lub rozwiązania stosunku pracy. Co się zmieni?

Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.

Rząd poparł prezydencki projekt, który zakłada możliwość przejścia na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat, niezależnie od płci. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 października 2017 r.

Świadczenie pielęgnacyjne 2017 - nowe przepisy

Od 1 stycznia 2017 r. każdy z rodziców opiekujących się więcej niż jednym dzieckiem z niepełnosprawnością uzyska prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Ile będzie wynosiło w 2017 r.?

Wstępne badania lekarskie 2016

Po zmianach przepisów, od 1 kwietnia 2015 r. pracodawcy nie muszą kierować na wstępne badania pracowników, pod warunkiem, że dostarczą ważne orzeczenie lekarskie z poprzedniego miejsca pracy, a warunki pracy na nowym stanowisku będą podobne jak na poprzednim. Czy coś zmieniło się w 2016 roku?

Umowa o pracę na piśmie przed podjęciem pracy - zmiany od 1 września 2016 r.

Od 1 września 2016 r. pracodawca będzie miał obowiązek pisemnego potwierdzenia pracownikowi podstawowych ustaleń umowy o pracę przed dopuszczeniem do pracy. Za brak potwierdzenia na piśmie warunków zatrudnienia pracodawcy grozi kara grzywny nawet do 30 tys. zł.

Aneks do umowy o pracę na okres próbny po zmianach

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy, od 22 stycznia 2016 r. obowiązują nowe zasady zawierania umów terminowych, w tym umów na okres próbny. Pojawiły się wątpliwości, czy aneksowanie umowy na okres próbny dotyczące okresu jej trwania jest zawarciem nowej umowy.

Cofnięcie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy po zmianach

Od 22 lutego 2016 r. pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy pracodawca może cofnąć zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?

Umowa o pracę na okres próbny w 2016 r. - wzór umowy

Od 22 lutego 2016 r. zmieniły się zasady zawierania umów na okres próbny. Wraz z nowelizacją Kodeksu pracy wprowadzono nowy wzór umowy na okres próbny.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy 2016 - wzór

Od 22 lutego 2016 r. w razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Dokonanie zwolnienia powinno nastąpić na piśmie. Przedstawiamy wzór takiego oświadczenia.

Zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS - zmiany 2016/2017

Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność będzie mógł zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS w momencie rejestracji firmy w CEIDG. Zmiany weszły w życie 19 maja 2016 r., jednakże w praktyce będzie można skorzystać z tego uprawnienia od 2017 r.

Jak liczyć czas trwania umowy na okres próbny

Pracodawca może zawrzeć umowę o pracę na okres próbny maksymalnie na 3 miesiące. Problemem może być obliczenie długości trwania umowy, tj. jeżeli zawarto umowę 22 lutego, to czy 3-miesięczny termin należy liczyć do 22 maja czy do 21 maja.

Zmiany w umowach na czas określony 2016 - kiedy i jak stosować wyjątki

Od 22 lutego 2016 r. przepisy odnoszące się do umów na czas określony zawierają limity czasowe oraz ilościowe, co oznacza, ze pracodawcy mogą zawrzeć maksymalnie trzy umowy o pracę na czas określony, na okres nieprzekraczający łącznie 33 miesięcy. Jednakże od tych zasad obowiązują również wyjątki. Jak i kiedy je stosować?

Uzupełnienie umowy o pracę na czas określony do 21 maja 2016 r.

W przypadku zawarcia umowy terminowej przed 22 lutego 2016 r., czyli przed zmianą przepisów, pracodawca ma obowiązek do 21 maja 2016 r. uzupełnić umowę poprzez zamieszczenie informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie takiej umowy oraz okolicznościach przekroczenia limitów.

Pisemna umowa o pracę przed podjęciem zatrudnienia od 1 września 2016 r.

Od 1 września 2016 r. pracodawca będzie musiał potwierdzić warunki umowy o pracę na piśmie przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu jej podjęcia - czyli do końca tego dnia, co prowadziło do nadużyć.

Planowane zmiany w prawie pracy – katalog reform

W ostatnich miesiącach rząd i posłowie przygotowali szereg nowych propozycji zmian prawa pracy, które będą miały wpływ na kształt rynku pracy w Polsce. Część z planowanych aktów prawnych trafiła już do Sejmu, a niektóre pozostają jeszcze na etapie konsultacji międzyresortowych. Nie można wykluczyć, że część z tych zmian, które mają na celu poprawić zarobki Polaków, doprowadzi do zmniejszenia konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej i spowoduje ograniczenie zatrudnienia również w dobrze rozwijającej się dotychczas branży nowoczesnych usług biznesowych.

Jak należy sporządzić umowę o pracę 2016

W związku ze zmianą przepisów od 22 lutego 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące umów na czas określony. Konsekwencją zmian było dostosowanie do nich nowego wzoru umowy o pracę.

Nowy Kodeks pracy - prace we wrześniu 2016 r.

Rząd chce powołać Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, która miałaby opracować nowy Kodeks pracy i Kodeks zbiorowy prawa pracy. Prace Komisji miałyby rozpocząć się we wrześniu 2016 r.

Zawieranie umów na zastępstwo od 22 lutego 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. w Kodeksie pracy nie występuje już umowa na zastępstwo. Nie oznacza to jednak, że nie można zawierać takich umów. Jakie są zasady zawierania umów na czas zastępstwa po zmianie przepisów?

Zmiany w Kodeksie pracy - art. 176

Kolejna zmiana w Kodeksie pracy polega na doprecyzowaniu artykułu 176 Kp, który obecnie odnosi się on do wszystkich kobiet, a nie tylko do kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zmiana ma na celu wprowadzenie w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy.

Zawieranie umów na okres próbny - zmiany od 22 lutego 2016 r.

Umowa na okres próbny może być zawarta na czas nie dłuższy niż 3 miesiące. Od 22 lutego 2016 r. przepisy dopuszczają ponowne zawarcie takiej umowy tylko w określonych sytuacjach.

Limit umów na czas określony 2016

22 lutego 2016 r. weszły w życie zmiany Kodeksu pracy, które wprowadzają limity czasowe oraz ilościowe zawierania umów na czas określony. Ponadto zmiany dotyczą okresu wypowiedzenia umów terminowych.

Od dziś ważne zmiany w umowach terminowych

Od 22 lutego 2016 r. pracodawcy mogą podpisywać z tym samym pracownikiem umowy na czas określony maksymalnie na 33 miesiące. Zmienią się też okresy wypowiedzenia dla umów na czas określony, które będą uzależnione od długości zatrudnienia u danego pracodawcy.

Nowe zasady zawierania umów na czas określony

Od 22 lutego br. wchodzą w życie nowe zasady zawierania umów o pracę na czas określony. Łączny okres zatrudnienia między tymi samymi stronami nie może być dłuższy niż 33 miesiące, a liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech. Oznacza to, że czwarta umowa będzie z mocy prawa - umową na czas nieokreślony.

Zmiany w umowach na czas określony od 22 lutego 2016 r.

22 lutego br. wchodzą w życie zmiany w Kodeksie pracy dotyczące umów o pracę na czas określony. Maksymalny okres, na jaki będzie można zawierać umowy na czas określony to 33 miesiące. Co jeszcze się zmieni?

Jak wypowiedzieć umowę na czas określony – nowelizacja z 2016 r.

22 lutego 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja przepisów dotyczących umów na czas określony. Wprowadzone zmiany zrównują okres wypowiedzenia umowy na czas określony z okresem wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

Dokumentacja prawa do zasiłków 2016

Dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego od 1 stycznia 2016 r. jest zaświadczenie płatnika składek złożone w formie papierowej lub elektronicznej. Jakie informacje musi zawierać zaświadczenie płatnika składek do celów dokumentowania prawa do zasiłku?

Umowa na okres próbny - zmiany 2016

Zgodnie z Kodeksem pracy, od 22 lutego 2016 r. ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jakie to będą przypadki?

Jak liczyć okres zatrudnienia po zmianie przepisów

22 lutego 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która ogranicza liczbę umów na czas określony. Zgodnie z tymi przepisami mogą to być maksymalnie trzy umowy, a zatrudnienie nie może trwać dłużej niż 33 miesiące. Jak liczyć okres zatrudnienia na czas określony po 22 lutego br.?

Wynagrodzenie za zwolnienie ze świadczenia pracy od 22 lutego 2016 r.

Pracodawca, który od 22 lutego 2016 r. zwolni pracownika ze świadczenia pracy, musi mu wypłacić za ten czas wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Jak ustalić wynagrodzenie urlopowe?

Obniżenie wieku emerytalnego w 2017 r.

Ustawa obniżająca wiek emerytalny zakłada przejście na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Obniżenie wieku emerytalnego miałoby nastąpić od 1 stycznia 2017 r.

Opieka nad dzieckiem a niepełny wymiar czasu pracy

Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14 w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Jak ustalić zwolnienie na opiekę nad dzieckiem w przypadku niepełnego wymiaru czasu pracy?

Wniosek o urlop rodzicielski 2016

Od 2 stycznia 2016 r. dodatkowy urlop macierzyński został połączony z urlopem rodzicielskim w jeden urlop rodzicielski. Urlopu udziela się na pisemny wniosek pracownika-rodzica. Jak prawidłowo napisać i złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. umowy zawarte na czas określony, niezależnie od długości ich trwania będą mogły być wypowiedziane. Okres wypowiedzenia będzie uzależniony od stażu zakładowego pracownika, czyli okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i będzie wynosił dokładnie tyle ile wynosi okres wypowiedzenia umów zawartych na czas nieokreślony.

Wniosek o urlop ojcowski 2016

Od 2 stycznia 2016 r. pracownik-ojciec może wykorzystać urlop ojcowski do ukończenia przez dziecko 24. roku życia oraz podzielić go na dwie części. W tym celu należy złożyć wniosek. Jak prawidłowo napisać i złożyć wniosek?

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego od stycznia 2016

Od 2 stycznia 2016 r. jeśli rodzic zdecyduje się łączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu, proporcjonalnie wydłuży się czas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że wymiar urlopu podwoi się i będzie wynosił nie 32, tylko 64 tygodnie.

Brak okresu wypowiedzenia w umowie - jak wypowiedzieć umowę po zmianie przepisów

Pracodawca zawarł z pracownikiem roczną umowę na czas określony, która kończy się w lipcu 2016 r. W umowie nie zawarto klauzuli o możliwości wypowiedzenia. Jak rozwiązać umowę o pracę po wejściu w życie nowelizacji dotyczącej umów terminowych?

Nowe okresy wypowiadania umów terminowych

Od 22 lutego 2016 r. zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy i wraz z nią nowe okresy wypowiedzenia umów na czas określony.

Umowy okresowe od 22 lutego 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. umowy zawierane na czas określony nie będą mogły trwać dłużej niż 33 miesiące, a łączna liczba umów zawieranych na czas określony nie będzie mogła przekroczyć trzech. Co się jeszcze zmieniło?

Nowe zasady wypowiadania umów na czas określony

Każda umowa o pracę na czas określony, zawarta od 22 lutego 2016 r., będzie mogła być wypowiedziana zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Zmienią się okresy wypowiedzeń takich umów, wciąż jednak pracodawca nie będzie musiał podawać przyczyn swojej decyzji ani konsultować jej z działającymi u niego związkami zawodowymi. Warto wiedzieć, że zmienią się za to zasady obliczania odszkodowań dla pracowników za niezgodne z prawem wypowiedzenie takiej umowy o pracę. Zobacz, co o szczegółach nowych rozwiązań mówi nasz ekspert.

Opieka nad dzieckiem do lat 14 - zmiany 2016

Od 2 stycznia 2016 r. pracownicy - rodzice mogą zdecydować czy chcą skorzystać ze zwolnienia od pracy w związku z opieką nad dzieckiem do lat 14 - w dniach czy w godzinach. Kiedy opłaca się opieka w dniach, a kiedy w godzinach?

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2016 roku

Współczynnik urlopowy służy do ustalania wysokości ekwiwalentu za każdy dzień urlopu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu danego roku kalendarzowego, a którego nie wykorzystał. Jak w 2016 roku obliczyć współczynnik urlopowy oraz zaplanować czas odpoczynku?

Umowa na czas określony 2016 a skrócenie długoterminowych umów

Zmiany, jakie zaczną obowiązywać od 22 lutego 2016 r., pozwolą na zatrudnianie danego pracownika na umowę na czas określony maksymalnie przez 33 miesiące. Czy długoterminowe umowy zawarte przed tym terminem trzeba będzie skrócić do 33 miesięcy?

Rodzina 500 plus, zmiany w Kodeksie pracy, godzinowa płaca minimalna - plany na 2016 r.

Program „Rodzina 500 plus”, minimalna stawka godzinowa dla umów zleceń, nowelizacja Kodeksu pracy i wiek emerytalny - to główne zmiany zapowiedziane przez resort pracy na 2016 r. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zmiany w umowach na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące umów terminowych. Umowy na czas określony będzie można zawierać maksymalnie na okres 33 miesięcy, a ich limit zwiększy się z dwóch do trzech.

Urlop rodzicielski - zmiany od 2 stycznia 2016

Od 2 stycznia 2016 roku z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Urlop rodzicielski można wykorzystać do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat.

Zmiany dla pracowników i pracodawców w 2016 roku

Oskładkowanie umów zleceń, minimalne wynagrodzenie, elektroniczne zwolnienia lekarskie - to niektóre ze zmian, które weszły w życie w 2016 roku. Sprawdź, co nowego czeka rodziny, pracowników i pracodawców.

REKLAMA