REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadectwo pracy - zmiany w 2017 r.

Marta Borysiuk
Świadectwo pracy - zmiany w 2017 r.
Świadectwo pracy - zmiany w 2017 r.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 r. mają obowiązywać nowe przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy w przypadku zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy u tego samego pracodawcy. Nadal pracodawca będzie miał obowiązek jego wydania w związku z wygaśnięciem lub rozwiązania stosunku pracy. Co się zmieni?

Termin wydania świadectwa pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy niezwłocznie. Według rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy, a jeżeli jego wydanie nie jest możliwe, ma on  obowiązek przesłać świadectwo pracy pocztą lub doręczyć w inny sposób – nie później niż w ciągu 7 dni od ustania stosunku pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Ponadto obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek wydania świadectwa pracy w wyniku zakończonych umów przypadku zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy u tego samego pracodawcy. Oznacza to, że jeżeli umowy terminowe, tj. umowa na okres próbny, na czas określony były zawierane po sobie, wówczas zgodnie z art. 97 § 11 Kodeksu pracy termin wydania świadectwa pracy wynosi 24 miesiące od zawarcia pierwszej umowy.

Od 1 stycznia 2017 roku ma się to zmienić. Resort rozwoju opublikował projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw, w tym Kodeksu pracy, którego głównym założeniem jest złagodzenie przepisów prawa pracy dla małych przedsiębiorców.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

W sytuacji, gdy pracodawca będzie chciał nawiązać kolejną umowę o pracę z tym samym pracownikiem w ciągu 7 dni od ustania poprzedniego zatrudnienia (rozwiązania lub wygaśnięcia) – będzie miał obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy dotyczące poprzedniego zakończonego zatrudnienia wyłącznie na wniosek pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Natomiast w sytuacji, gdy pracodawca nie będzie miał zamiaru zatrudnić tego samego pracownika w ciągu 7 dni od ustania poprzedniego zatrudnienia, wówczas będzie miał obowiązek wydać świadectwo pracy obejmujące wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia pracownika.

Jeżeli pracodawca nie wyda świadectwa pracy, wówczas jego zachowanie traktowane jest jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które można ukarać go karą grzywny w wysokości nawet do 30 tys. zł.

Co powinno zawierać świadectwo pracy

Zgodnie z art. 97 §  2 KP w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące:

  1. okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
  2. zajmowanych stanowisk,
  3. trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także
  4. inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.

Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia. Na żądanie pracownika należy wpisać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz uzyskanych kwalifikacjach.

Obowiązki pracodawcy

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest prowadzenie akt osobowych pracownika.

Świadectwo pracy wystawia się w dwóch egzemplarzach – jeden wręczany jest pracownikowi, natomiast kopię przechowuje się w aktach osobowych pracownika w części C.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 16 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy;

- Projekt z dnia 1 lipca 2016 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA