REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadectwo pracy - zmiany w 2017 r.

Marta Borysiuk
Świadectwo pracy - zmiany w 2017 r.
Świadectwo pracy - zmiany w 2017 r.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 r. mają obowiązywać nowe przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy w przypadku zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy u tego samego pracodawcy. Nadal pracodawca będzie miał obowiązek jego wydania w związku z wygaśnięciem lub rozwiązania stosunku pracy. Co się zmieni?

Termin wydania świadectwa pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy niezwłocznie. Według rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy, a jeżeli jego wydanie nie jest możliwe, ma on  obowiązek przesłać świadectwo pracy pocztą lub doręczyć w inny sposób – nie później niż w ciągu 7 dni od ustania stosunku pracy.

Autopromocja

Ponadto obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek wydania świadectwa pracy w wyniku zakończonych umów przypadku zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy u tego samego pracodawcy. Oznacza to, że jeżeli umowy terminowe, tj. umowa na okres próbny, na czas określony były zawierane po sobie, wówczas zgodnie z art. 97 § 11 Kodeksu pracy termin wydania świadectwa pracy wynosi 24 miesiące od zawarcia pierwszej umowy.

Od 1 stycznia 2017 roku ma się to zmienić. Resort rozwoju opublikował projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw, w tym Kodeksu pracy, którego głównym założeniem jest złagodzenie przepisów prawa pracy dla małych przedsiębiorców.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

W sytuacji, gdy pracodawca będzie chciał nawiązać kolejną umowę o pracę z tym samym pracownikiem w ciągu 7 dni od ustania poprzedniego zatrudnienia (rozwiązania lub wygaśnięcia) – będzie miał obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy dotyczące poprzedniego zakończonego zatrudnienia wyłącznie na wniosek pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast w sytuacji, gdy pracodawca nie będzie miał zamiaru zatrudnić tego samego pracownika w ciągu 7 dni od ustania poprzedniego zatrudnienia, wówczas będzie miał obowiązek wydać świadectwo pracy obejmujące wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia pracownika.

Jeżeli pracodawca nie wyda świadectwa pracy, wówczas jego zachowanie traktowane jest jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które można ukarać go karą grzywny w wysokości nawet do 30 tys. zł.

Co powinno zawierać świadectwo pracy

Zgodnie z art. 97 §  2 KP w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące:

 1. okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
 2. zajmowanych stanowisk,
 3. trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także
 4. inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.

Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia. Na żądanie pracownika należy wpisać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz uzyskanych kwalifikacjach.

Obowiązki pracodawcy

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest prowadzenie akt osobowych pracownika.

Świadectwo pracy wystawia się w dwóch egzemplarzach – jeden wręczany jest pracownikowi, natomiast kopię przechowuje się w aktach osobowych pracownika w części C.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 16 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy;

- Projekt z dnia 1 lipca 2016 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA