Umowa na okres próbny - zmiany 2016
REKLAMA
REKLAMA
Zawarcie umowy o pracę może zostać poprzedzone umową zawartą na okres próbny, trwającą maksymalnie do trzech miesięcy.
REKLAMA
Zgodnie z Kodeksem pracy od 22 lutego 2016 r. umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, będzie można zawrzeć tylko w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.
Od 22 lutego 2016 r. ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie możliwe:
1) jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;
2) po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy - w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.
Rekomendowany produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)
Umowa na okres próbny nie może być zawarta na czas dłuższy niż 3 miesiące.
Rozwiązanie umowy na okres próbny
Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu na jaki została zawarta. Oznacza to, że jeżeli umowa na okres próbny została podpisana na miesiąc, rozwiązuje się z upływem miesiąca.
Umowa na okres próbny może być również rozwiązana za porozumieniem stron.
Ponadto przepisy dopuszczają rozwiązanie umowy na okres próbny za wypowiedzeniem przez każdą ze stron poprzez złożenie stosownego oświadczenia woli oraz bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 Kp) albo z winy pracodawcy (art. 55 Kp). Wypowiedzenie powinno być złożone na piśmie. W piśmie tym należy podać datę oraz oznaczyć strony umowy. Pracownik musi być również pouczony o prawie odwołania się do właściwego sądu pracy. Rozwiązując umowę na okres próbny nie jest konieczne podawanie przyczyny.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
1) 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Warto podkreślić, że w przypadku naruszenia przepisów o wypowiedzeniu umowy na okres próbny, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie.
Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać.
Jeżeli umowa na okres próbny została zawarta z pracownicą w ciąży na okres próbny dłuższy niż 1 miesiąc i uległa rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, wówczas powinna zostać przedłużona do dnia porodu - art. 177 par. 3 Kodeksu pracy.
Rekomendowany produkt: Jak przygotować się do zmian przepisów prawa pracy i ZUS w 2016 r. (PDF)
Jeżeli zawarto umowę na okres próbny z pracownicą w ciąży na czas nieprzekraczający 1 miesiąca - można wypowiedzieć taką umowę, bowiem nie przysługuje jej ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę.
Tygodniowy i dwutygodniowy okres wypowiedzenia musi zakończyć się w sobotę (art. 30 par 21 Kp).
Ważne zmiany w Kodeksie pracy po 22 lutego
Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje likwidację umów na zastępstwo oraz na czas wykonywania określonej pracy. Oznacza to, że będą obowiązywały:
- umowa o pracę na okres próbny,
- umowa o pracę na czas nieokreślony,
- umowa o pracę na czas określony.
Ponadto zostaną wprowadzone limity czasowe i ilościowe umów zawieranych na czas określony. Od 22 lutego 2016 r. umowy zawierane na czas określony nie będą mogły trwać dłużej niż 33 miesiące, a łączna liczba umów zawieranych na czas określony nie będzie mogła przekroczyć trzech. W przypadku przekroczenia tych limitów, czwarta umowy przekształci się z mocy prawa w umowę o pracę na czas nieokreślony.
Od 22 lutego br. zmiany wprowadzą jednolite zasady dla okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i umowy o pracę na czas nieokreślony. I tak okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i będzie wynosił:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2014.1502 j.t.)
Zadaj pytanie na naszym FORUM!
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA