reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenie pielęgnacyjne 2017 - nowe przepisy

Świadczenie pielęgnacyjne 2017 - nowe przepisy

Od 1 stycznia 2017 r. każdy z rodziców opiekujących się więcej niż jednym dzieckiem z niepełnosprawnością uzyska prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Ile będzie wynosiło w 2017 r.?

Sprawdź wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w 2018 roku

Czym jest świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w sytuacji rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Do przyznania świadczenia ważne jest, by osoby, które rezygnują z zatrudnienia robiły to w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Obowiązujące przepisy

Obecne przepisy nie różnicują przyznania świadczenia pielęgnacyjnego od liczby dzieci z niepełnosprawnością. Oznacza to, że jeżeli rodzic mając prawo do takiego świadczenia, nie może go pobierać na drugie dziecko.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Zmiany od 2017 r.

27 czerwca br. prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Nowelizacja ustawy ma na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2014 r. (sygn. akt 7/11).

Trybunał orzekł bowiem, że zapis art. 17 ust. 5 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych, który uniemożliwiał przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, np. rodzicowi, który zrezygnował z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem, w sytuacji gdy drugi z rodziców otrzymywał takie wsparcie na innego niepełnosprawnego członka rodziny – jest niezgodny z konstytucją.

Celem zmian ma być zatem umożliwienie uzyskania każdemu z rodziców prawa do świadczeń w sytuacji, gdy w rodzinie jest więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko.

Przykładowo, w sytuacji gdy oboje rodziców zrezygnowało z pracy z powodu konieczności opieki nad dwojgiem niepełnosprawnych dzieci, świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1300 zł otrzyma każdy z nich, a nie tak jak dotychczas tylko jeden z rodziców.

Jednocześnie, w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów dodano przepis, zgodnie z którym ustalenie członkowi rodziny osoby sprawującej opiekę prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego lub świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad inną osobą nie powoduje utraty prawa do zasiłku dla opiekuna.

Nowe przepisy mają wejść z życie 1 stycznia 2017 r.

Przepisy przejściowe

W przypadku spraw o świadczenie pielęgnacyjne czy zasiłek dla opiekuna, które zostały wszczęte i niezakończone przed 1 stycznia 2017 r. będą obowiązywały nowe przepisy.

Wysokość świadczenia

W 2016 roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1300 zł. Od 2017 r. wysokość świadczenia ma być corocznie waloryzowana – co roku wzrastać ma o procentowy wskaźnik, o jaki zwiększać się będzie minimalne wynagrodzenie za pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama