REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Limit umów na czas określony 2016

Limit umów na czas określony 2016/ Fot. Fotolia
Limit umów na czas określony 2016/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

22 lutego 2016 r. weszły w życie zmiany Kodeksu pracy, które wprowadzają limity czasowe oraz ilościowe zawierania umów na czas określony. Ponadto zmiany dotyczą okresu wypowiedzenia umów terminowych.

 Zmiany w Kodeksie pracy w zakresie umów terminowych

22 lutego 2016 r. weszły w życie zmiany Kodeksu pracy wprowadzone ustawą z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja nie wprowadza zmian w zakresie umów o pracę na czas nieokreślony, lecz dotyczy jedynie umów terminowych. Pracodawcy będą mogli zawrzeć maksymalnie trzy umowy o pracę na czas określony, na okres nieprzekraczający łącznie 33 miesięcy. Po przekroczeniu jednego z tych limitów umowa o pracę na czas określony przekształci się w umowę na czas nieokreślony.

Autopromocja

Wprowadzane zmiany mają przeciwdziałać zawieraniu długoterminowych umów o pracę na czas określony i dążyć do zwiększenia zatrudnienia w oparciu o umowy o pracę na czas nieokreślony. W ocenie BCC, cel ten powinien być jednak realizowany poprzez kompleksową reformę prawa pracy i dostosowanie przepisów prawa pracy do zmian gospodarczych.

Rekomendowany produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Ustawodawca, wbrew stanowisku reprezentowanemu przez przedstawicieli pracodawców, zdecydował się na podwójne limitowanie umów o pracę na czas określony (w zakresie liczby umów oraz łącznego czasu ich trwania). Od dnia wejścia w życie ustawy dopuszczalne bowiem będzie zawarcie maksymalnie trzech umów o pracę na czas określony, na okres łącznie nieprzekraczający 33 miesięcy. W przypadku przekroczenia choćby jednego z tych limitów umowa o pracę na czas określony przekształci się w umowę o pracę na czas nieokreślony.

Od powyższej reguły przewidziane zostały wyjątki, w których wskazane limity nie znajdą zastosowania (m.in. przy zawieraniu umowy w celu zastępstwa nieobecnego pracownika, na okres kadencji, czy w przypadku wystąpienia obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypowiedzenie umowy na czas określony

Istotą zmianą jest uzależnienie długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy. Warto jednak podkreślić, że nie zmienia się regulacja dotycząca uzasadniania wypowiedzenia tych umów – pracodawca nadal nie będzie musiał wskazywać przyczyny wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę na czas określony.

Rodzaje umów o pracę

Nowelizacja wprowadza również ograniczenie rodzajów umów o pracę. Nastąpi likwidacja umowy o pracę na czas wykonywania określonej pracy, jednak do tego rodzaju umowy zawartej przed 22 lutego 2016 r. nadal będą stosowane przepisy dotychczasowe.

Ponowne zawarcie umowy na okres próbny

Dopuszczono także możliwość ponownego zawarcia umowy na okres próbny z tym samym pracodawcą, jeżeli pracownik ma być zatrudniony przy wykonywaniu pracy innego rodzaju lub po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony przy wykonywaniu pracy tego samego rodzaju.

Polecamy serwis: Urlop wychowawczy

Z uwagi na brzmienie przepisów przejściowych, które w pewnych przypadkach nakazują stosowanie regulacji dotychczasowych, a w innych odsyłają do znowelizowanych przepisów, pracodawcy powinni przeanalizować pod tym kątem umowy o pracę na czas określony podpisane z pracownikami przed 22 lutego br.

Wprowadzane zmiany mają przeciwdziałać zawieraniu długoterminowych umów o pracę na czas określony i dążyć do zwiększenia zatrudnienia w oparciu o umowy o pracę na czas nieokreślony. W ocenie BCC, cel ten powinien być jednak realizowany poprzez kompleksową reformę prawa pracy i dostosowanie przepisów prawa pracy do zmian gospodarczych. Mnożenie nowelizacji kodeksu pracy uchwalonego w 1974 r. nie przynosi korzystnych, stałych zmian na rynku pracy.

Źródło: Business Centre Club

Zadaj pytanie na FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

    Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

    Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

    Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

    Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

    Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

    Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

    Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

    REKLAMA

    Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

    W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

    Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

    Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

    Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

    Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

    Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

    Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

    REKLAMA

    Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

    Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

    Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

    Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

    REKLAMA