REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobocie, Wynagrodzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Łatwiejsze wykorzystanie środków z Funduszu Pracy ograniczy bezrobocie

Wzrost bezrobocia we wrześniu był niewielki, jednak pracy poszukiwało prawie 70 tys. nowych bezrobotnych więcej niż w sierpniu - powiedziała wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Wiesława Taranowska, komentując dane GUS. Jej zdaniem ułatwienia dla przedsiębiorców w wykorzystaniu środków z Funduszu Pracy pomogłyby ograniczyć bezrobocie.

Pieniądze z urzędu pracy dla kobiet zakładających firmy

Kobiety z okolic Warszawy, które po urodzeniu dziecka chcą wrócić na rynek pracy i założyć własną firmę, będą mogły otrzymać 40 tys. zł pomocy finansowej z urzędu pracy - poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu pracy w Warszawie Wiesława Lipińska.

Jak zatrudniać praktykantów po zmianie przepisów

Od 28 sierpnia br. obowiązują nowe zasady zatrudniania praktykantów. Tego dnia weszła bowiem w życie ustawa o praktykach absolwenckich. Po wprowadzeniu nowych przepisów pracodawcy mogą zatrudniać praktykantów nawet za darmo.

Elastyczne formy zatrudniania wymagają dyskusji

Potrzebna jest dyskusja między pracodawcami a pracownikami dotycząca m.in. elastycznych form zatrudnienia. Bez takich rozmów oraz wzajemnego zrozumienia nie ma szans na wprowadzenie nowych rozwiązań na rynku pracy - uważają eksperci uczestniczący w konferencji na temat raportu PKPP Lewiatan o rynku pracy.

Bezrobocie problemem polskiej gospodarki

Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek uważa, że jednym z najpoważniejszych problemów naszej gospodarki może być bezrobocie. Szef NBP powiedział, że w tym roku może ono wynieść 13 proc.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego

Jestem w ciąży i niedawno podjęłam pracę na czas określony. Wcześniej byłam zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Ile czasu muszę przepracować, aby otrzymać zasiłek macierzyński?

Wynagrodzenie za czas urlopu (art. 172)

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikowi przebywającemu na urlopie należy się takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymałby gdyby pracował.

Bezrobocie rośnie i na koniec roku może wynieść 13 proc.

Na koniec roku bezrobocie może wynieść 11 -12 proc., w najczarniejszym scenariuszu może to być 13 proc. To, że liczba osób bez pracy wzrośnie jesienią, jest pewne, ale takie zjawisko występuje normalnie, przede wszystkim ze względu na koniec prac sezonowych - powiedziała wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

Prawie 1,7 mln bezrobotnych, będą dalsze zwolnienia

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował o bezrobociu w sierpniu br. oraz o wydajności pracy w 2009 roku.

Czy stażysta ma prawo do urlopu okolicznościowego

Przyjęliśmy osobę na 6-miesięczny staż z urzędu pracy. Osoba ta za kilka tygodni bierze ślub. Czy przysługują jej z tego powodu 2 dni urlopu okolicznościowego, tak jak pozostałym pracownikom?

Informacja o zatrudnieniu bezrobotnego

Proszę o wyjaśnienie dotyczące uchylenia art. 36 ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Uchylenie tego artykułu powoduje, że nie musimy informować PUP o zatrudnieniu bezrobotnego. Proszę o potwierdzenie, czy dotyczy to zarówno zatrudnienia na podstawie umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych?

Czy stażyście, który ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego, przysługuje 12 dni wolnego za pół roku pracy

Mamy stażystę zatrudnionego na 6 miesięcy. Według urzędu pracy za każde przepracowane 30 dni należą mu się 2 dni wolnego. Za pół roku pracy przysługuje mu zatem 12 dni wolnego. Naszym zdaniem stażyście przysługuje za pół roku pracy 10 dni urlopu. Posiada on bowiem prawo do 20-dniowego urlopu wypoczynkowego. Kto ma rację?

Staż pracy

Staż pracy określamy okres zatrudnienia, czyli okres pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, a w zasadzie czas, w którym pracownik pozostawał w stosunku pracy.

Prawo do godziwego wynagrodzenia (art. 13)

Kodeks pracy jako jedną z podstawowych zasad prawa pracy wymienia prawo pracownika do godziwego wynagrodzenia. Co to oznacza w praktyce?

Czym jest regulamin wynagrodzenia? (art. 77 (2))

Regulamin wynagrodzenia ustalony przez pracodawcę to wewnętrzny akt prawny, który określa zasady wynagradzania u danego pracodawcy. Ustalany kiedy pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy.

Warunki wynagradzania w państwowych jednostkach budżetowych art. 77 (3)

Wynagrodzenie pracowników jednostek sfery budżetowej określane jest inny sposób. Minister Pracy i Polityki Społecznej wydaje w tym celu rozporządzenie.

Delegacja za podróż służbową art. 77 (5)

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

W jaki sposób ustala się wynagrodzenie pracownika? (art. 78)

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80)

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

Wynagrodzenie za gotowość do pracy (art. 81)

Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie.

Wynagrodzenie za wadliwie wykonaną pracę (art. 82)

Za pracę wadliwie wykonaną z winy pracownika, nie przysługuje mu wynagrodzenie.

Czym są normy pracy i jaką pełnią funkcję? (art. 83)

Normy pracy stanowią miernik nakładu pracy, jej wydajności i jakości. Mogą być stosowane, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy.

Pracownik nie może się zrzec wynagrodzenia (art. 84)

Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Nie ma od tej zasady żadnych wyjątków.

Kiedy wypłaca się wynagrodzenie pracownika? (art. 85)

Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.

Obowiązki pracodawcy co do sposobu wypłaty wynagrodzenia (art. 86)

Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.

Jakie mamy potrącenia z wynagrodzenia? (art. 87)

Pracownik za swoją pracę ma prawo otrzymywać wynagrodzenie w pełnej wysokości, po odliczeniu składek na ZUS i zaliczek na podatek. Jednak istnieją okoliczności, które powodują, że pracownik otrzyma wynagrodzenie w niżej kwocie.

Czym jest kwota wolna od potrąceń? art. 87 (1)

Pracodawca ma prawo w określonych sytuacjach dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika. Pracownik nie może jednak zostać całkowicie pozbawiany swojej pensji. Temu właśnie służy kwota wolna od potrąceń.

Potrącenia na zaspokojenie alimentów (art. 88)

Pracodawca ma obowiązek dokonywania potrąceń z wynagrodzenia na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, na wniosek wierzyciela, na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego.

Dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia pracownika (art. 91)

Pracodawca ma obowiązek dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika przewidzianych przez przepisy prawa pracy. Za zgodą pracownika pracodawca może potracić także inne należności.

Odprawa emerytalno-rentowa art. 92(1)

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie i inne świadczenia (art. 77(2)-93)

Dział trzeci reguluje kwestie związane z wynagrodzeniem za pracę i innymi świadczeniami pieniężnymi, takimi jak odprawa emerytalna czy rentowa.

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Pracodawca, który zatrudnia osobę bezrobotną może liczyć na dofinansowanie pensji takiego pracownika. Wysokość tego dofinansowania zależna jest od stopnia niepełnosprawności a także od „rodzaju” pracodawcy.

Kiedy pracodawca może żądać zwrotu wypłaconej już pensji?

Często zastanawiamy się, czy pracodawca w jakikolwiek sposób może nam odebrać zarobione i wypłacone już wynagrodzenie.

Wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia

Możliwe jest skrócenie przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia. Dopuszczalne jest to jednak tylko w sytuacjach wyjątkowych. Co dzieje się wtedy z wynagrodzeniem pracownika.

Wynagrodzenie młodocianych a nieobecność w szkole

Zgodnie z polskim kodeksem pracy pracodawca ma prawo zatrudniać młodocianych po ukończeniu przez nich 16 roku życia. Często jednak takie osoby jeszcze się uczą, ponadto pracodawcy nie zawsze wiedzą, jakie wynagrodzenie im wypłacić.

Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy

Pracodawca, jeśli zatrudni bezrobotnego, może uzyskać dodatkowe pieniądze na wyposażenie stanowiska pracy.

Wynagrodzenie za czas przestoju

Czy za czas przestoju należy mi się wynagrodzenie albo jakaś jego część? Pracodawca twierdzi, że skoro nie wykonywałem pracy to nic mi się nie należy.

Wynagrodzenie za podróż służbową

W obecnych czasach podróże służbowe stają się coraz bardziej popularne. Pracownicy wyjeżdżają do innych miast, a nawet państw w ramach wykonywanych przez siebie obowiązków. Jakie należy się wynagrodzenie takim pracownikom?

Wypowiedzenia w trakcie procedury przygotowawczej do zwolnień grupowych

W naszym zakładzie trwają zwolnienia grupowe. Pracodawca skonsultował zamiar przeprowadzenia grupowego zwolnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi. Zawiadomił również na piśmie te organizacje o przyczynach zwolnienia oraz liczbie zatrudnionych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia. Nastąpiło również zawarcie porozumienia. Pracodawca jednak nie zawiadomił w wymaganym terminie powiatowego urzędu pracy o zamierzonych zwolnieniach. Czy pracodawca z uwagi na trwającą procedurę będzie mógł wręczyć nam wypowiedzenia umów o pracę?

Dla kogo świadczenie przedemerytalne

Jeżeli pracownik spełni przewidziane w ustawie warunki oraz przez co najmniej 6 miesięcy będzie pobierał zasiłek dla bezrobotnych, może ubiegać się o świadczenie przedemerytalne.

Wynagrodzenie za strajk

Obecnie dość powszechną metodą na wyrażenie swojego niezadowolenia z postępowania pracodawcy stał się strajk. Warto się jednak zastanowić, czy w trakcie akcji strajkowej zachowujemy prawo do wynagrodzenia.

Czy poród przerywa staż finansowany z urzędu pracy

Mamy stażystkę w ciąży, która ma urodzić 18 kwietnia 2009 r. Natomiast staż ma do 30 czerwca 2009 r. Czy w tej sytuacji z powodu urodzenia dziecka staż zostanie przerwany, czy nadal będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim, na którym jest obecnie od kilku tygodni? Co w listę obecności mam jej wpisać po porodzie - czy nadal zwolnienie lekarskie, czy może urlop macierzyński?

Wypłata dla tymczasowo aresztowanego

Mój syn został tymczasowo aresztowany. Jest zatrudniony. Czy za czas aresztowania należy mu się wynagrodzenie?

Czy należą mi się odsetki?

Od kilku miesięcy pracodawca spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia. Zawsze około tygodnia. Czy mogę żądać odsetek za zwłokę?

Jakie jest wynagrodzenie chałupników?

Pracę nakładczą bardzo często określa się mianem pracy chałupniczej, co jest związane z wykonywaniem pracy w domu, w porach dogodnych dla zatrudnionego.

Zatrudnienie bezrobotnego absolwenta

W firmie brakuje do pracy kilku pracowników. Pracodawca chciałby przyjąć do pracy bezrobotnego absolwenta w celu odbycia przez niego stażu absolwenckiego. Czy w tej sytuacji pracodawca powinien podpisać umowę o pracę z bezrobotnym absolwentem?

Nie pracujesz – dostajesz wynagrodzenie

Zasadniczo wynagrodzenie należy się tylko za faktyczne wykonywanie pracy. Są jednak sytuacje, kiedy nasza nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona i pracodawca nie może odmówić nam wynagrodzenia.

Jakie wynagrodzenie za urlop okolicznościowy?

Pracownikowi w określonych sytuacjach życiowych przysługuje prawo do otrzymania urlopu okolicznościowego. Jakie jednak wynagrodzenie przysługuje za takie wolne dni?

Czym premia różni się od nagrody?

Zarówno premia jak i nagroda są składnikami wynagrodzenia. Kiedy jednak pracownikowi będzie się należała premia a kiedy nagroda i w jaki sposób może je od pracodawcy wyegzekwować?

Wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy

Zostałem przywrócony do pracy na skutek orzeczenia sądu. Słyszałem, że za czas kiedy nie miałem pracy przysługuje mi także wynagrodzenie. Czy to prawda? Czy jeśli w tym czasie byłem zatrudniony w innej firmie to także mi się należy to wynagrodzenie?

REKLAMA