Wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy
REKLAMA
REKLAMA
W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach.
REKLAMA
W razie gdy pracownika przywrócono do pracy może on ubiegać się o rekompensatę uszczerbku jakiego doznał na skutek utraty zatrudnienia. Prawo do takiego wynagrodzenia przysługuje tylko za czas pozostawania bez pracy, w wysokości zależnej od długości obowiązującego okresu wypowiedzenia tj. gdy okres wypowiedzenia wynosił mniej niż 3 miesiące to wynagrodzenie należy się za czas nie dłuższy niż 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące wynagrodzenie to przysługuje najwyżej za 1 miesiąc.
Zobacz: Jak obliczyć wysokość trzynastej pensji?
Jeżeli jednak do pracy został przywrócony pracownik w wieku przedemerytalnym, pracownica w ciąży lub na urlopie macierzyńskim, pracownik- ojciec wychowujący dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego albo pracownik, którego stosunek pracy podlega ochronie z mocy przepisu szczególnego, wówczas wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy.
Jeśli pracownik w czasie zwolnienia podjął inną pracę to uzyskane wynagrodzenie nie jest wliczane na poczet wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, bo kodeks pracy nie przewiduje możliwość zmniejszania tego wynagrodzenia o jakiekolwiek należności, które pracownik uzyskał w okresie pozostawania bez pracy. Zasiłek dla bezrobotnych także nie podlega zaliczeniu na poczet należnego wynagrodzenia
Wynagrodzenie to może ulec zmniejszeniu jedynie o wysokość odprawy pieniężnej wypłaconej pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, gdyż ta odprawa jest wypłacana w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. W przypadku przywrócenia do pracy odpada podstawa prawna wypłaty tej odprawy więc pracodawca może ją sobie potrącić.
Zobacz serwis: Wynagrodzenie zasadnicze
Podstawa prawna:
Art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
Art. 45 i 46 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat