| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy stażysta ma prawo do urlopu okolicznościowego

Czy stażysta ma prawo do urlopu okolicznościowego

Przyjęliśmy osobę na 6-miesięczny staż z urzędu pracy. Osoba ta za kilka tygodni bierze ślub. Czy przysługują jej z tego powodu 2 dni urlopu okolicznościowego, tak jak pozostałym pracownikom?

Stażyście nie należy się urlop okolicznościowy. Uprawnienie to przysługuje tylko pracownikom.

UZASADNIENIE

Stażysta skierowany na staż z urzędu pracy nie jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy. Stażyści są bowiem zatrudniani na podstawie umowy, którą pracodawca zawiera ze starostą. Nie jest to umowa o pracę, lecz umowa cywilnoprawna. Oznacza to, że osoby bezrobotne odbywające staż nie mają uprawnień, które należą się pracownikom. Z tego względu stażystom nie przysługuje urlop okolicznościowy. Stażystom zostały przyznane niektóre uprawnienia zbliżone do uprawnień pracowniczych. Mają oni prawo m.in. do:

  • 2 dni wolnych za każde 30 dni pracy w charakterze stażysty,
  • świadczeń z zakresu bhp (odzież i obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej, napoje profilaktyczne),
  • stypendium za czas udokumentowanej niezdolności do pracy, za który pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia chorobowego lub za który przysługują im zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.

W przepisach nie zostało jednak przyznane bezrobotnym odbywającym staż z urzędu pracy prawo do urlopu okolicznościowego.

Aby stażysta mógł skorzystać z dni wolnych potrzebnych na przygotowania do ślubu, mogą mu Państwo udzielić dni wolnych, które przysługują stażyście za każde przepracowane 30 dni. Takiego wolnego udziela stażyście na jego wniosek pracodawca, a nie urząd pracy. Za dni wolne stażyście przysługuje stypendium.

WAŻNE!

Stażysta nabywa prawo do 2 wolnych dni po przepracowaniu 30 dni kalendarzowych.

Termin udzielenia tych dni wolnych powinien być dogodny zarówno dla stażysty, jak i pracodawcy. Udzielenie wolnego w terminie, który odpowiada jedynie stażyście, będzie zatem zależało od pracodawcy.

PRZYKŁAD

Stażysta zatrudniony w salonie meblowym, po przepracowaniu miesiąca poprosił pracodawcę o udzielenie 2 dni wolnych w terminie 20 i 21 sierpnia br., ponieważ 22 sierpnia br. bierze ślub. Jednak stażysta jest w tym czasie potrzebny w firmie ze względu na wzrost liczby zamówień od klientów oraz urlopy pracowników, które były wcześniej zaplanowane. Pracodawca odmówił zatem udzielenia stażyście 2 dni wolnych w zaproponowanym przez niego terminie. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Nie mogą Państwo udzielić stażyście dni wolnych w sytuacji, kiedy nie przepracował on wymaganego okresu i nie nabył do nich prawa. Takich dni wolnych nie można bowiem udzielać stażyście zaliczkowo.

Jeżeli stażysta nie nabył prawa do dni wolnych, mogą mu Państwo przyznać jedynie dodatkowe dni wolne oprócz tych, do których nabędzie prawo. Nie można będzie jednak później pomniejszyć dni wolnych, do których stażysta uzyska prawo, o dodatkowe dni wolne udzielone mu wcześniej przez pracodawcę.

Podstawa prawna

  • art. 53 ust. 1, ust. 7a, art. 80 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • § 7 rozporządzenia z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy (DzU nr 185, poz. 1912 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »