REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo pracy, Prawa pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego?

Jednym z najważniejszych uprawnień pracownika jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi płatnych dni wolnych na odpoczynek.

Ponowne zatrudnienie pracownika zwolnionego w ramach zwolnień grupowych

Pracodawca zwalniający pracowników poprzez zwolnienia grupowe ma obowiązek zatrudnić ich w pierwszej kolejności, jeśli upora się z problemami i rozpocznie ponowne zatrudnianie.

Czym jest świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest jednym z najważniejszych dokumentów stwierdzających zatrudnienie pracownika u danego pracodawcy. Jest niezbędny przy podejmowaniu kolejnego stosunku pracy.

Co musi znaleźć się w świadectwie pracy?

Świadectwo pracy wydawane jest pracownikowi w związku z zakończeniem trwania stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W treści świadectwa pracy muszą znaleźć się informacje szczegółowe dotyczące zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.

Pozew o wydanie świadectwa pracy

Pracodawca rozstając się ze swoim pracownikiem ma obowiązek sporządzić świadectwo pracy. Świadectwo pracy zawiera najważniejsze informacje dotyczące zatrudnienia pracownika.

Sprostowanie świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy wskazujące dane dotyczące zatrudnienia pracownika. W przypadku wydania błędnego świadectwa pracownik ma prawa żądać jego sprostowania.

Praca w warunkach narażenia na wystąpienie nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia (art. 224 i art. 225)

Często zdarza się tak, że charakter wykonywanej przez nas pracy sprawia, że nieustannie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. W takiej sytuacji pracodawca ma określone obowiązki.

Praca przy narażeniu na promieniowanie jonizujące (art. 223)

Pracodawca ma obowiązek stosować specjalne zabezpieczenia dla pracowników, których praca jest narażona na promieniowanie jonizujące.

Praca w warunkach narażenia na działanie substancji szkodliwych (art. 222)

Jeżeli już pracownik musi pracować w bezpośrednim kontakcie z substancjami uznanymi za szkodliwe, pracodawca jest obowiązany stosować pewne zasady takiej pracy, określone w Kodeksie pracy.

Zakaz używania substancji nieoznakowanych (art. 221)

Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam bezpieczeństwo w pracy, które dotyczy między innymi zakazu stosowania w procesie pracy substancji nieznanego pochodzenia.

Obowiązek ustalenia stopnia szkodliwości materiałów wykorzystywanych w pracy (art. 220)

W związku z tym, że pracodawca ma obowiązek zapewnić nam bezpieczne warunki pracy, nie może nakazać wykorzystywania w pracy materiałów i substancji niesprawdzonych.

Zakaz wyposażania stanowisk pracy w maszyny i urządzenia niespełniające wymagań (art. 217)

Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Oznacza to między innymi, że nie może wyposażać stanowisk pracy w urządzenia niebezpieczne lub nieprawidłowo zabezpieczone.

Odpowiednie zabezpieczenia maszyn i innych urządzeń technicznych (art. 216)

Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam bezpieczne warunki pracy. Dotyczy to w szczególności wszystkich urządzeń, których używanie może nas narazić na ryzyko wypadku przy pracy.

Podstawowe zasady dotyczące maszyn i urządzeń technicznych (art. 215)

Jeżeli nasza praca związana jest z obsługą różnego rodzaju specjalistycznych maszyn lub urządzeń technicznych, pracodawca musi nam zapewnić bezpieczeństwo w ich używaniu.

Pomieszczenia pracy odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy (art. 214)

Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam takie warunki pracy, które odpowiadają jej charakterowi i naszym potrzebom.

Odpowiednie pomieszczenie pracy (art. 213)

Miejsce, w którym ma być wykonywana praca, zależnie od jej charakteru musi odpowiadać podstawowym przepisom dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zaległy urlop wypoczynkowy (art. 168)

Każdemu pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu w ciągu roku. Co się dzieje w przypadku, gdy pracownik tych dni nie wykorzysta?

Osoba kierująca pracownikami a jej obowiązki bhp (art.212)

Na osobach kierujących pracownikami, podobnie jak na pracodawcach ciąży obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracownik powinien dbać o bezpieczeństwo i higienę pracy (art.211)

Za przestrzeganie w zakładzie pracy zasad bezpieczeństwa odpowiada pracodawca. Na pracowniku jednak także ciąży obowiązek przestrzegania przepisów bhp.

Pracownik może powstrzymać się od pracy niebezpiecznej (art.210)

Pracownik może pracować tylko w warunkach, które nie zagrażają jego życiu i zdrowiu. Jeśli wykonywanie pracy może spowodować dla niego zagrożenie może się powstrzymać od pracy.

Pracownicy wobec zagrożenia niebezpieczeństwem (art.209(3))

Sytuacja zagrożenia jest sytuacją, w której tylko sprawne współdziałanie pracodawcy i pracowników może zapobiec nieszczęścia.

Zagrożenie dla zdrowia a obowiązki pracodawcy (art.209 (2))

Zagrożenie dla zdrowia i życia nakłada na pracodawcę dodatkowe obowiązki w zakresie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy (art.209 (1))

Do bezpieczeństwa i higieny pracy odnoszą się również zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy.

Obowiązek zawiadomienia o rozpoczęciu działalności gospodarczej (art.209)

Pracodawca ma obowiązek dbać o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednym z elementów tego obowiązku jest zawiadamianie inspektora pracy o rozpoczęci działalności gospodarczej.

Pracownicy zatrudnieni przez kilku pracodawców a zasady bhp (art.208)

Zdarzają się sytuację, kiedy w jednym miejscu przebywają i pracują pracownicy zatrudnieni przez wielu pracodawców. Który z nich z takim przypadku odpowiada za przestrzeganie przepisów o bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy.

Kary za nieprzestrzeganie przepisów o bezpieczeństwie pracy

Pracodawca jest zobowiązany do dbania o przestrzeganie w jego zakładzie pracy zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli nie wypełnia swojego obowiązku musi się liczyć z karami finansowymi.

Pracodawca ma obowiązek podawać informację o bhp ((art.207 (1))

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, jest dbanie o bezpieczne i higieniczne warunki pracy, swoich pracowników. Wynika z tego obowiązku kolejny, obowiązek informowania pracowników niezbędnych informacji o zasadach bhp.

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy (art.207)

Pracodawca prowadząc działalność gospodarczą, zatrudniając pracowników ma obowiązek zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Kiedy wolno zatrudniać młodocianych? (art.191)

Młodociani pracownicy mogą zostać zatrudnieni tylko w celu przygotowania zawodowego lub przy wykonywaniu prac lekkich.

Sprzeciw od kary (art. 112)

Każdy ma prawo odwołać się od krzywdzącej dla niego decyzji. Również pracownik może sprzeciwić się decyzji o nałożeniu na niego kary porządkowej.

Przy jakich pracach nie wolno zatrudniać kobiet? (art. 176)

Nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.

Ochrona pracownicy w ciąży (art.177)

Kobiety - pracownice w ciąży podlegają szczególnej ochronie. Pracodawcy muszą im stworzyć odpowiednie warunki zatrudnienia.

Pracownika ma prawo do urlopu wypoczynkowego (art.152)

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika (art.153)

Pracownik podejmujący pierwszą w swoim życiu pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu jest jednak liczony w sposób odmienny niż w przypadku innych pracowników.

Prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego (art.161)

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Urlop wypoczynkowy w częściach (art. 162)

Pracownik ma prawo do nieprzerwanego urlopu. Jedynie na wniosek pracownika pracodawca może udzielić urlopu podzielnego na części.

Obowiązek wydania świadectwa pracy (art. 97)

Świadectwo pracy jest bardzo ważnym dokumentem. Na jego podstawie uzyskujemy urlop u następnego pracodawcy, czy ustalamy okresy składowe do emerytury.

Przeciwdziałanie mobbingowi (art. 94(3))

Jednym z podstawowych obowiązków nałożonych przez Kodeks pracy na pracodawcę jest przeciwdziałanie mobbingowi.

Prawo do tworzenia organizacji związkowych (art. 18(1), 18(2), 18(3))

Pracownicy i pracodawcy, w celu ochrony swoich spraw mają prawo zrzeszać się w różnego rodzaju organizacje związkowe.

Równe traktowanie w zatrudnieniu (art. 18 (3a))

Nowelizacja Kodeksu pracy z 2004 roku w znaczący sposób uszczegółowiła przepisy prawa pracy dotyczące równego traktowania wszystkich pracowników.

Naruszenie zasady równego traktowania (art. 18 (3b))

W nowelizacji Kodeksu pracy z 2004 roku ustawodawca nie tylko rozszerzył i uszczegółowił przepisy dotyczące dyskryminację, ale wprowadził także przepisy przewidujące sankcje za naruszenie tej zasady.

Ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 17)

Kodeks pracy, jako jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy wymienia także obowiązek ułatwiania podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracownika (art. 16)

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zaspokajania potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych pracownika, oczywiście w takim zakresie, w jakim budżet pracodawcy może na to pozwolić.

Bezpieczeństwo i higiena pracy (art. 15)

Funkcją ochrony pracy jest przeciwdziałanie niebezpieczeństwu dla zdrowia i życia ludzkiego, powstającemu w trakcie pracy, w zależności od warunków, w jakich jest ona wykonywana.

Prawo do wypoczynku (art. 14)

Jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do odpoczynku od pracy na warunkach przewidzianych w przepisach prawa.

Niedyskryminacja w zatrudnieniu (art. 11(3))

Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek niedyskryminacji pracowników w zatrudnieniu. Jest on ściśle powiązany z obowiązkiem równego traktowania wyrażonym w art. 112 Kodeksu pracy.

Równe traktowanie w zatrudnieniu (art. 11(2))

Kodeks pracy obliguje pracodawców do stosowania zasady równości w zatrudnieniu w każdym jej aspekcie, ze szczególnym naciskiem na równość kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu.

Obowiązek szanowania godności pracownika (art. 11(1))

Jednym z pierwszych przepisów Kodeksu pracy jest przepis nakładający na pracodawcę obowiązek poszanowania godności osobistej każdego pracownika.

Odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika (art. 281)

Wykroczenie to zawinione popełnienie czynu społecznie szkodliwego zabronionego przez ustawę pod groźbą kary. Wykroczeniem jest tylko ten czyn, co do którego uznano, że jest społecznie szkodliwy.

Jakie kary grożą pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika? (art. 282)

Pracodawca odpowiada za szkody wyrządzone przez niewypłacania wynagrodzenia, niewydanie świadectwa pracy i nieudzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

REKLAMA