Pracownicy wobec zagrożenia niebezpieczeństwem (art.209(3))
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia dla zdrowia lub życia pracodawca jest obowiązany niezwłocznie poinformować pracowników o tych zagrożeniach oraz podjąć działania w celu zapewnienia im odpowiedniej ochrony oraz niezwłocznie dostarczyć pracownikom instrukcje umożliwiające, w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia, przerwanie pracy i oddalenie się z miejsca zagrożenia w miejsce bezpieczne.
REKLAMA
Natomiast w razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia pracodawca jest obowiązany wstrzymać pracę i wydać pracownikom polecenie oddalenia się w miejsce bezpieczne i do czasu usunięcia zagrożenia nie wydawać polecenia wznowienia pracy.
Zobacz: Zagrożenie dla zdrowia a obowiązki pracodawcy (art.209 (2))
Pracodawca jest obowiązany umożliwić pracownikom, w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla ich zdrowia lub życia albo dla zdrowia lub życia innych osób, podjęcie działań w celu uniknięcia niebezpieczeństwa - nawet bez porozumienia z przełożonym - na miarę ich wiedzy i dostępnych środków technicznych. Pracownicy, którzy podjęli działania, nie mogą ponosić jakichkolwiek niekorzystnych konsekwencji tych działań, pod warunkiem że nie zaniedbali swoich obowiązków.
Gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy, gdy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, gdy wykonywana przez niego praca grozi niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy. Ma jednak obowiązek zawiadomić o tym przełożonego. Prawa do powstrzymania się od wykonywania pracy niebezpiecznej nie mają pracownicy, których obowiązkiem jest ratowanie ludzkiego życia lub mienia. Wykonują swoją pracę, narażając swoje życie, jednakże ryzyko to nie może przekraczać zwykłej miary.
Zobacz serwis: Obowiązki pracodawcy i pracownika
Podstawa prawna: Art.209 3 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat