Zasady podawania właściwego zestawu danych identyfikacyjnych płatnika składek
12 mar 2010
Na podstawie zgłoszenia płatnika składek zakładane jest w ZUS konto płatnika składek, na którym rozliczane są składki na poszczególne ubezpieczenia za wszystkich ubezpieczonych zgłoszonych przez tego płatnika.
Jakie formularze do zgłoszenia zmiany lub korekty danych?
12 mar 2010
Płatnik składek zobowiązany jest zawiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o wszelkich zmianach i korektach z wyjątkiem tych danych, które zostały wycofane w aktualnie obowiązującej wersji formularzy ubezpieczeniowych.
Kto dobrowolnie podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu?
21 lut 2010
Osoby dobrowolnie podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym zostały wymienione w art. 7 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zgłaszanie do ubezpieczenia osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych
21 lut 2010
Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, w tym także zleceniobiorca, podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń.
Zasady finansowania składek na ubezpieczenie zleceniobiorców
21 lut 2010
Zleceniobiorcy (osoby pracujące na podstawie umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług) są zobowiązane, jak każdy pracownik, do pokrywania pewnej części składek ze swojego wynagrodzenia.
Dokumenty rozliczeniowe korygujące
21 lut 2010
W określonych przypadkach płatnik składek zobowiązany jest do złożenia w ZUSie dokumentów korygujących złożone wcześniej deklaracje.
Dokumenty rozliczeniowe z ZUS
21 lut 2010
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność ma obowiązek obliczać, opłacać oraz rozliczać należne składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy za siebie, za każdy miesiąc kalendarzowy.
Zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczenia
15 lut 2010
Pozostałe osoby prowadzące pozarolniczą działalność podobnie jak inne osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, podlegają zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA.
Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy
15 lut 2010
W polskim ustawodawstwie podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu jest ściśle związane z obywatelstwem któregokolwiek Państwa Unii Europejskiej lub przebywaniem w państwie Unii.
Podstawa wymiaru składki ubezpieczeniowej
15 lut 2010
Od 2009 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Które ubezpieczenie jest obowiązkowe dla przedsiębiorcy?
15 lut 2010
Przedsiębiorcą w rozumieniu ubezpieczeń społecznych jest osoba prowadząca pozarolniczą działalność. Osoby takie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Chorobowe jest dobrowolne.
Jak wygląda struktura KRUS?
30 lip 2009
KRUS jak każda instytucja państwowa musi mieć swoją wewnętrzną strukturę. Regulują ją przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Kto może ubezpieczyć się w KRUS?
30 lip 2009
KRUS czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to zakład ubezpieczeniowy, w którym mogą być ubezpieczeni wyłącznie rolnicy. KRUS funkcjonuje w na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Skąd ZUS bierze pieniądze?
30 lip 2009
Środki masowego przekazu informują nas bardzo często o tym jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydatkuje pieniądze. Pokazują siedziby ZUS oraz podają wiadomości dotyczące szkoleń i konferencji. Warto zatem wiedzieć jakie są źródła dochodu ZUS.
Reforma ubezpieczeń społecznych
30 lip 2009
W roku 1999 weszła w życie największa reforma emerytalna w historii ZUS. Była to jedna z czterech wielkich reform rządu Jerzego Buzka.
Co było, gdy ZUS-u nie było?
30 lip 2009
Trudno to sobie wyobrazić ale w historii Polski był czas gdy nie istniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS jako taki powstał dopiero pod koniec 1934 r. Wcześniej jego uprawnienia były rozproszone i wykonywało je wiele instytucji.
Jakie zadania ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych?
30 lip 2009
ZUS odpowiedzialny jest nie tylko za wypłacanie emerytur i rent. Ma on o wiele więcej zadań i obowiązków. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych szczegółowo określa jakie działania musi wykonywać Zakład Ubezpieczeń.
Kto może zostać Prezesem ZUS?
30 lip 2009
Prezes Zakładu to organ kierujący całym ZUS-em. Reprezentuje on Zakład na zewnątrz. Jest to bardzo ważne stanowisko, dlatego istnieje wiele ograniczeń wobec ubiegających się o nie kandydatów.
Informacje podstawowe
30 lip 2009
ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych to państwowa jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną. Struktura oraz zadania ZUS regulowane są Ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.