REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?

podwyżki
Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Uprawnieni do świadczenia wspierającego

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. Świadczenie to ma na celu udzielenie takiej osobie pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem jej szczególnych potrzeb życiowych.

Autopromocja

O świadczenie wspierające mogą starać się osoby w wieku od ukończenia 18 roku życia, posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Status ten powinien być potwierdzony w formie:

 • orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności; 
 • orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS; 
 • orzeczenia o inwalidztwie wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

Za przyznanie i wypłatę świadczenia wspierającego osobom z niepełnosprawnościami odpowiada ZUS.

Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia

Aby osoba z niepełnosprawnością mogła uzyskać świadczenie wspierające, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Poziom potrzeby wsparcia ustala się w wartościach punktowych w skali od 0 do 100.

Wniosek o wydanie decyzji można złożyć w formie elektronicznej – za pomocą portalu informacyjno-usługowego EMP@TIA lub:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • bezpośrednio w wojewódzkim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności albo
 • za pośrednictwem powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

WZON wydaje decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki wydano orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na 7 lat.

Ważne

Jeżeli niepełnosprawny najpierw złoży do ZUS wniosek o świadczenie wspierające i nie będzie miał wydanej decyzji przez WZON o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, to ZUS pozostawi taki wniosek bez rozpatrzenia.

Wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego

Po uzyskaniu decyzji WZON ustalającej poziom potrzeby wsparcia osoba niepełnosprawna lub osoba upoważniona do jej reprezentowania składa do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego. Prawo do świadczenia przysługuje osobie z niepełnosprawnościami posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na poziomie od 70 do 100 punktów.

Wniosek należy złożyć wyłącznie przez Internet za pośrednictwem:

 • platformy PUE ZUS,
 • portalu informacyjno-usługowego EMP@TIA na stronie empatia.mpips.gov.pl,
 • bankowości elektronicznej.

Wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego należy złożyć do ZUS w ciągu 3 miesięcy od otrzymania ostatecznej decyzji WZON o potrzebie wsparcia. Jeżeli wniosek zostanie złożony w tym terminie, ZUS przyzna świadczenie z wyrównaniem od dnia, od którego WZON przyznał uprawniające punkty potrzeby wsparcia. Jeśli wniosek zostanie złożony po tym terminie, świadczenie wspierające zostanie przyznane od miesiąca, w którym wniosek został złożony do ZUS.

Harmonogram wprowadzania świadczenia wspierającego

Termin złożenia wniosku o świadczenie wspierające do ZUS uzależniony jest od liczby punktów w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wynika to z harmonogramu wprowadzenia świadczenia wspierającego:

 • od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wspierające dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów,
 • od 1 stycznia 2025 r. świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 78 do 86 punktów,
 • od 1 stycznia 2026 r. świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z pozostałymi uprawniającymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 70 do 77 punktów.

3918,11 zł świadczenia wspierającego

Świadczenie wspierające wynosi od 40% do 220% wysokości renty socjalnej, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia:

 • 95–100 pkt – 220% renty socjalnej (3918,11 zł),
 • 90–94 pkt – 180% renty socjalnej (3205,73 zł),
 • 85–89 pkt – 120% renty socjalnej (2137,15 zł),
 • 80–84 pkt – 80% renty socjalnej (1424,77 zł),
 • 75–79 pkt – 60% renty socjalnej (1068,58 zł),
 • 70–74 pkt – 40% renty socjalnej (712,38 zł).

Od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r. renta socjalna wynosi 1780,96 zł.

Podstawa prawna:

 • ustawa z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1429 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA