Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty
REKLAMA
REKLAMA
- Czym jest świadczenie wspierające i dla kogo jest przeznaczone
- Jak uzyskać świadczenie wspierające
- Wysokość świadczenia wspierającego
Czym jest świadczenie wspierające i dla kogo jest przeznaczone
Świadczenie wspierające jest świadczeniem kierowanym do osób niepełnosprawnych mających potrzebę wsparcia. Celem tego świadczenia jest udzielenie osobom niepełnosprawnym mającym potrzebę wsparcia pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.
REKLAMA
O świadczenie wspierające może ubiegać się osoba, która:
- ma skończone 18 lat,
- posiada obywatelstwo Polski lub jest obywatelem Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej, a jeśli nie - przebywa w Polsce i ma dostęp do rynku pracy,
- mieszka w Polsce,
- posiada decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON), w której poziom potrzeby wsparcia został ustalony na poziomie punktów uprawniającym do świadczenia.
Jak uzyskać świadczenie wspierające
Świadczenie wspierające może zostać przyznane po uzyskaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Dlatego tak ważne jest, żeby zachować właściwą kolejność składania wniosków.
W tym celu należy:
Krok 1: złożyć do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. WZON w wydanej decyzji ustali liczbę punktów określających poziom potrzeby wsparcia. Osoba ubiegająca się o decyzję z WZON powinna mieć status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony w formie:
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
- orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu – wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności,
- orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji – wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS,
- orzeczenia o inwalidztwie – wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia,
- orzeczenia wydanego przez inny organ (np. KRUS).
Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia stanie się ostateczna po upływie 14 dni od dnia jej doręczenia. Jeżeli w tym terminie zostanie złożony wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, WZON po jego rozpatrzeniu wyda decyzję, która stanie się ostateczna w dniu jej wydania.
Krok 2: po wydaniu przez WZON decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia można złożyć do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego na podstawie decyzji WZON. Wniosek składa się do ZUS wyłącznie przez Internet za pośrednictwem:
- platformy PUE ZUS,
- portalu informacyjno-usługowego EMP@TIA na stronie empatia.mpips.gov.pl,
- bankowości elektronicznej.
Wniosek należy złożyć w ciągu 3 miesięcy od dnia otrzymania ostatecznej decyzji WZON. Jeśli wniosek zostanie złożony w tym terminie, ZUS przyzna świadczenie z wyrównaniem od dnia, od którego WZON przyznał uprawniające punkty potrzeby wsparcia. Jeśli wniosek zostanie złożony po tym terminie, ZUS przyzna świadczenie od miesiąca, w którym został złożony wniosek do ZUS.
Wysokość świadczenia wspierającego
W 2024 r. świadczenie wspierające dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. W zależności od poziomu potrzeby wsparcia świadczenie wynosi:
- 95–100 pkt – 220% renty socjalnej,
- 90–94 pkt – 180% renty socjalnej,
- 85–89 pkt – 120% renty socjalnej.
Do 29 lutego 2024 r. wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł. Od 1 marca 2024 r. będzie to kwota 1780,96 zł.
Podstawa prawna:
- ustawa z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1429 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat