Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji
REKLAMA
REKLAMA
Wzór mLegitymacji w aplikacji mObywatel
Zasady wydawania oraz wymiany i zwrotu legitymacji emeryta–rencisty, a także wzór tego dokumentu zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 3 marca 2022 r. w sprawie legitymacji emeryta-rencisty (Dz.U. z 2022 r. poz. 560). Projektowana nowelizacja tego rozporządzenia wynika z konieczności dostosowania jego przepisów do wymogów wynikających z ustawy z 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (Dz.U. z 2023 r. poz. 1234).
REKLAMA
Wspomniana ustawa reguluje kompleksowo kwestie związane z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel oraz warunkami udostępniania i świadczenia usług w ramach tej aplikacji. W związku z tym niezbędne jest określenie nowego wzoru legitymacji emeryta-rencisty w postaci dokumentu mobilnego (mLegitymacji). Zmiana jest konieczna m.in. w celu dostosowania do standardów technicznych w zakresie prezentacji dokumentów mobilnych w mObywatel 2.0. Nowy wzór wizualizacji mLegitymacji na ekranie urządzenia mobilnego uwzględnia również zmienioną szatę graficzną dokumentów prezentowanych w nowej wersji aplikacji mObywatel.
Wzór wizualizacji mLegitymacji na ekranie urządzenia mobilnego
Metody weryfikacji mLegitymacji – wizualna, funkcjonalna, kryptograficzna
Mobilna wersja legitymacji emeryta-rencisty będzie mogła być weryfikowana na trzy sposoby. Są to następujące metody weryfikacji:
- wizualna,
- funkcjonalna,
- kryptograficzna.
Weryfikacja wizualna jest podobna do weryfikacji tradycyjnych dokumentów. Osoba weryfikująca może sprawdzić następujące elementy:
- fotografię,
- datę ostatniej aktualizacji danych,
- zegar pokazujący aktualną datę i godzinę,
- grafiki tła umieszczonego za danymi osobowymi.
Jeśli podczas korzystania z ww. metody weryfikacji osoba weryfikująca będzie miała wątpliwości dotyczące autentyczności dokumentu, możliwe jest skorzystanie z metody funkcjonalnej. Polega ona na okazaniu przez posiadacza aplikacji dowolnej funkcjonalności aplikacji (np. wyświetlenie certyfikatu) lub uruchomieniu określonej funkcji (np. skanera QR kodów).
Możliwa będzie również weryfikacja mobilnej wersji legitymacji emeryta-rencisty metodą kryptograficzną. Może być ona realizowana przez weryfikację aplikacja-aplikacja, aplikacja-rozwiązanie webowe lub aplikacja-system. W przypadku weryfikacji aplikacja-aplikacja wymagane jest, aby osoba weryfikująca posiadała urządzenie mobilne z zainstalowaną aplikacją mObywatel posiadającą funkcjonalność skanowania QR kodów.
Wejście w życie
Projekt zakłada, że rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat