REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 r. świadczenie wspierające otrzymają tylko niektóre osoby niepełnosprawne. Jego przyznanie zależy od harmonogramu wprowadzenia świadczenia wspierającego

osoby niepełnosprawne świadczenie wspierające poziom potrzeby wsparcia ZUS
osoby niepełnosprawne świadczenie wspierające poziom potrzeby wsparcia ZUS
W 2024 r. świadczenie wspierające otrzymają tylko niektóre osoby niepełnosprawne. Jego przyznanie zależy od harmonogramu wprowadzenia świadczenia wspierającego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie wspierające to nowy rodzaj wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Jego przyznanie zależy od określonego poziomu potrzeby wsparcia i harmonogramu wprowadzenia świadczenia wspierającego. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Komu przysługuje świadczenie wspierające

Świadczenie wspierające ma na celu udzielenie osobie niepełnosprawnej pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem jej szczególnych potrzeb życiowych.

Autopromocja

Prawo do świadczenia wspierającego przysługuje osobie z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia, posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na poziomie od 70 do 100 punktów.

Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia

Pierwszym etapem niezbędnym do przyznania świadczenia wspierającego jest uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wniosek o wydanie takiej decyzji może złożyć osoba niepełnosprawna, jej przedstawiciel ustawowy albo, za ich zgodą, ośrodek pomocy społecznej lub centrum usług społecznych.

Od 1 stycznia 2024 r. wniosek można złożyć:

 • bezpośrednio w wojewódzkim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności albo
 • za pośrednictwem powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Wniosek o wydanie decyzji można złożyć w formie elektronicznej – za pomocą portalu informacyjno-usługowego EMP@TIA lub w formie papierowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydaje wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego

Po uzyskaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia osoba niepełnosprawna lub osoba upoważniona do jej reprezentowania składa wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego. Wniosek należy złożyć do ZUS wyłącznie przez Internet za pośrednictwem:

 • platformy PUE ZUS,
 • portalu informacyjno-usługowego EMP@TIA na stronie empatia.mpips.gov.pl,
 • bankowości elektronicznej.

Uwaga: termin złożenia wniosku o świadczenie wspierające do ZUS uzależniony jest od liczby punktów w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wynika to z harmonogramu wprowadzenia świadczenia wspierającego:

 • od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wspierające dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów,
 • od 1 stycznia 2025 r. świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 78 do 86 punktów,
 • od 1 stycznia 2026 r. świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z pozostałymi uprawniającymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 70 do 77 punktów.

Wysokość świadczenia wspierającego

Świadczenie wspierające wynosi od 40% do 220% wysokości renty socjalnej, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia:

 • 95–100 pkt – 220% renty socjalnej,
 • 90–94 pkt – 180% renty socjalnej,
 • 85–89 pkt – 120% renty socjalnej,
 • 80–84 pkt – 80% renty socjalnej,
 • 75–79 pkt – 60% renty socjalnej,
 • 70–74 pkt – 40% renty socjalnej.

Od 1 stycznia 2024 r. renta socjalna wynosi 1588,44 zł.

Podstawa prawna:

 • ustawa z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1429 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  REKLAMA

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  REKLAMA

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA