REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 r. świadczenie wspierające otrzymają tylko niektóre osoby niepełnosprawne. Jego przyznanie zależy od harmonogramu wprowadzenia świadczenia wspierającego

osoby niepełnosprawne świadczenie wspierające poziom potrzeby wsparcia ZUS
W 2024 r. świadczenie wspierające otrzymają tylko niektóre osoby niepełnosprawne. Jego przyznanie zależy od harmonogramu wprowadzenia świadczenia wspierającego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie wspierające to nowy rodzaj wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Jego przyznanie zależy od określonego poziomu potrzeby wsparcia i harmonogramu wprowadzenia świadczenia wspierającego. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Komu przysługuje świadczenie wspierające

Świadczenie wspierające ma na celu udzielenie osobie niepełnosprawnej pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem jej szczególnych potrzeb życiowych.

REKLAMA

Autopromocja

Prawo do świadczenia wspierającego przysługuje osobie z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia, posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na poziomie od 70 do 100 punktów.

Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia

Pierwszym etapem niezbędnym do przyznania świadczenia wspierającego jest uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wniosek o wydanie takiej decyzji może złożyć osoba niepełnosprawna, jej przedstawiciel ustawowy albo, za ich zgodą, ośrodek pomocy społecznej lub centrum usług społecznych.

Od 1 stycznia 2024 r. wniosek można złożyć:

  • bezpośrednio w wojewódzkim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności albo
  • za pośrednictwem powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Wniosek o wydanie decyzji można złożyć w formie elektronicznej – za pomocą portalu informacyjno-usługowego EMP@TIA lub w formie papierowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydaje wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego

Po uzyskaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia osoba niepełnosprawna lub osoba upoważniona do jej reprezentowania składa wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego. Wniosek należy złożyć do ZUS wyłącznie przez Internet za pośrednictwem:

  • platformy PUE ZUS,
  • portalu informacyjno-usługowego EMP@TIA na stronie empatia.mpips.gov.pl,
  • bankowości elektronicznej.

Uwaga: termin złożenia wniosku o świadczenie wspierające do ZUS uzależniony jest od liczby punktów w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wynika to z harmonogramu wprowadzenia świadczenia wspierającego:

  • od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wspierające dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów,
  • od 1 stycznia 2025 r. świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 78 do 86 punktów,
  • od 1 stycznia 2026 r. świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z pozostałymi uprawniającymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 70 do 77 punktów.

Wysokość świadczenia wspierającego

Świadczenie wspierające wynosi od 40% do 220% wysokości renty socjalnej, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia:

  • 95–100 pkt – 220% renty socjalnej,
  • 90–94 pkt – 180% renty socjalnej,
  • 85–89 pkt – 120% renty socjalnej,
  • 80–84 pkt – 80% renty socjalnej,
  • 75–79 pkt – 60% renty socjalnej,
  • 70–74 pkt – 40% renty socjalnej.

Od 1 stycznia 2024 r. renta socjalna wynosi 1588,44 zł.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1429 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA