REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Agencje zatrudnienia. Wpis do rejestru to podstawa

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Jednym z warunków prowadzenia agencji zatrudnienia jest uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia
Jednym z warunków prowadzenia agencji zatrudnienia jest uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Agencje zatrudnienia mogą prowadzić działalność i świadczyć określone usługi dopiero po wpisie do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Jak i gdzie to zrobić? Co na ten temat mówią przepisy? Odpowiadamy. 
rozwiń >

Agencje zatrudnienia prowadzą działalność na podstawie dotyczących ich przepisów. Należy ich szukać przede wszystkim w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 18 i 19). W art. 18 tego aktu normatywnego czytamy m.in., że prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług:

Autopromocja
 • pośrednictwa pracy,
 • doradztwa personalnego,
 • poradnictwa zawodowego,
 • pracy tymczasowej

– jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców i wymaga wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia.

Kto może prowadzić agencję zatrudnienia

W ustawie – Prawo przedsiębiorców (art. 43 ust. 1) czytamy, że jeżeli odrębne przepisy stanowią, że dany rodzaj działalności jest działalnością regulowaną, przedsiębiorca może wykonywać tę działalność, jeśli spełnia warunki określone tymi przepisami i po uzyskaniu wpisu do właściwego rejestru działalności regulowanej.

Tak więc jednym z warunków prowadzenia agencji zatrudnienia jest uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Wpis prowadzony jest przez marszałka województwa właściwego dla siedziby podmiotu. Wniosek składa się do wojewódzkiego urzędu pracy. Do wniosku dołącza się:

 • oświadczenie dla ubiegających się o certyfikat agencji zatrudnienia,
 • zaświadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych,
 • zaświadczenie Urzędu Skarbowego o niezaleganiu w podatkach,
 • potwierdzenie dokonania opłaty za wydanie certyfikatu w wysokości: 
  • na świadczenie usług pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i doradztwa personalnego – 200 zł,
  • na świadczenie usług w zakresie pracy tymczasowej – 200 zł.

Istnieje możliwość złożenia jednej wpłaty za wydanie obu certyfikatów na łączną kwotę – 400 zł na konto właściwego wojewódzkiego urzędu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed złożeniem wniosku warto wejść na stronę właściwego wojewódzkiego urzędu pracy i sprawdzić numer konta oraz to, czy dany WUP nie wymaga dodatkowych dokumentów.

Agencja zatrudnienia w Polskiej Klasyfikacji Działalności

Wpis do rejestru wymaga podania informacji o przedmiocie działalności zgodnym z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). W zależności od rodzaju planowanych usług agencji zatrudnienia, są to:

 • 78.10.Z Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników,
 • 78.20.Z Działalność agencji pracy tymczasowej,
 • 78.30.Z Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników.

Wniosek o wpis na stronie STOR

Wniosek o wpis do KRAZ można złożyć w postaci elektronicznej przez stronę Systemu Teleinformatycznego Obsługi Rejestrów PSZ (STOR): https://stor.praca.gov.pl/portal/#/stronaGlowna. W takiej formie powinien on być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Wpis do rejestru agencji zatrudnienia

Po wysłaniu wniosku i spełnieniu wszystkich warunków urząd dokonuje wpisu do rejestru w ciągu 7 dni. Wpis można znaleźć w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ): https://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz/wyszukiwarka.

W zależności od zgłoszonego zakresu świadczonych usług, urząd wydaje jeden lub dwa certyfikaty o wpisie do rejestru. Uprawniają one odpowiednio do świadczenia usług:

 • pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego,
 • pracy tymczasowej.

Kto może świadczyć usługi bez wpisu do KRAZ

Bez uzyskania wpisu do rejestru (z wyłączeniem pracy tymczasowej) usługi agencji zatrudnienia mogą wykonywać:

 • Ochotnicze Hufce Pracy,
 • Centra integracji społecznej oraz kluby integracji społecznej,
 • Wyspecjalizowane organy wojskowe – o których mowa w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Wykonują one usługi dla żołnierzy zawodowych zwalnianych i zwolnionych z zawodowej służby wojskowej,
 • Przedsiębiorcy zagraniczni, którzy posiadają uprawnienia i prowadzą zgodnie z prawem działalność w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego lub poradnictwa zawodowego na terytorium: 
  • państw członkowskich Unii Europejskiej,
  • Islandii, Norwegii i Liechtensteinu – czyli państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej,
  • innych państw, które mają podpisane odpowiednie umowy z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi.

Wykreślenie podmiotu z rejestru agencji zatrudnienia

Podmiot wpisany do KRAZ może zostać z niego wykreślony na własny wniosek lub w przypadku naruszenia przepisów regulujących działalność agencji zatrudnienia. Wydanie decyzji o wykreśleniu z rejestru agencji zatrudnienia na pisemny wniosek o wykreślenie podmiotu z rejestru agencji zatrudnienia podlega opłacie skarbowej.

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uciążliwy obowiązek pracodawcy - comiesięczne wpłaty na PFRON

  Od 1 marca 2024 r. zwiększyła się comiesięczna wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wpłata wynosi 3065,16 zł za etat. Czy każdy pracodawca musi dokonywać wpłat na PFRON?

  4-dniowy tydzień pracy [WYWIAD]

  4-dniowy tydzień w pracy w Polsce? Czy to możliwe na gruncie przepisów Kodeksu pracy? Czy 4 dni pracy to mniejsza liczba godzin pracy i niższe wynagrodzenie? Jak krótszy tydzień pracy wpływa na zaangażowanie i wydajność pracowników?

  Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru

  Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy w 2024 roku zależy od formy opodatkowania - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej w tych przypadkach?

  Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

  Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  REKLAMA

  Podwyżki w CBA. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego zarobi maksymalnie 18780 zł, agent specjalny – 10140 zł, agent – 8220 zł. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

  Centralne Biuro Antykorupcyjne również dostanie podwyżki. Chociaż aktualne stawki uposażenia w CBA obowiązują od 1 marca 2023 r., podwyżki nastąpią także w 2024 r. Uposażenia wzrosną z poziomu 4800–15650 zł do poziomu 5760–18780 zł. Funkcjonariusze CBW otrzymają podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Emeryt może dorobić do emerytury 5278,30 zł bez zmniejszenia świadczenia. Zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 9802,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 marca 2024 r.

  Próg przychodowy, po przekroczeniu którego następuje zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych wzrósł 1 marca 2024 r. z 5036,50 zł do 5278,30 zł. Zawieszenie wypłaty świadczeń następu po przekroczeniu progu 9802,50 zł. Poprzednio było to 9353,50 zł.

  Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

  Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  REKLAMA

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  REKLAMA