REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Agencje zatrudnienia. Wpis do rejestru to podstawa

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Jednym z warunków prowadzenia agencji zatrudnienia jest uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Agencje zatrudnienia mogą prowadzić działalność i świadczyć określone usługi dopiero po wpisie do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Jak i gdzie to zrobić? Co na ten temat mówią przepisy? Odpowiadamy. 
rozwiń >

Agencje zatrudnienia prowadzą działalność na podstawie dotyczących ich przepisów. Należy ich szukać przede wszystkim w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 18 i 19). W art. 18 tego aktu normatywnego czytamy m.in., że prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług:

REKLAMA

Autopromocja
 • pośrednictwa pracy,
 • doradztwa personalnego,
 • poradnictwa zawodowego,
 • pracy tymczasowej

– jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców i wymaga wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia.

Kto może prowadzić agencję zatrudnienia

W ustawie – Prawo przedsiębiorców (art. 43 ust. 1) czytamy, że jeżeli odrębne przepisy stanowią, że dany rodzaj działalności jest działalnością regulowaną, przedsiębiorca może wykonywać tę działalność, jeśli spełnia warunki określone tymi przepisami i po uzyskaniu wpisu do właściwego rejestru działalności regulowanej.

Tak więc jednym z warunków prowadzenia agencji zatrudnienia jest uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Wpis prowadzony jest przez marszałka województwa właściwego dla siedziby podmiotu. Wniosek składa się do wojewódzkiego urzędu pracy. Do wniosku dołącza się:

 • oświadczenie dla ubiegających się o certyfikat agencji zatrudnienia,
 • zaświadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych,
 • zaświadczenie Urzędu Skarbowego o niezaleganiu w podatkach,
 • potwierdzenie dokonania opłaty za wydanie certyfikatu w wysokości: 
  • na świadczenie usług pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i doradztwa personalnego – 200 zł,
  • na świadczenie usług w zakresie pracy tymczasowej – 200 zł.

Istnieje możliwość złożenia jednej wpłaty za wydanie obu certyfikatów na łączną kwotę – 400 zł na konto właściwego wojewódzkiego urzędu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed złożeniem wniosku warto wejść na stronę właściwego wojewódzkiego urzędu pracy i sprawdzić numer konta oraz to, czy dany WUP nie wymaga dodatkowych dokumentów.

Agencja zatrudnienia w Polskiej Klasyfikacji Działalności

Wpis do rejestru wymaga podania informacji o przedmiocie działalności zgodnym z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). W zależności od rodzaju planowanych usług agencji zatrudnienia, są to:

 • 78.10.Z Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników,
 • 78.20.Z Działalność agencji pracy tymczasowej,
 • 78.30.Z Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników.

Wniosek o wpis na stronie STOR

Wniosek o wpis do KRAZ można złożyć w postaci elektronicznej przez stronę Systemu Teleinformatycznego Obsługi Rejestrów PSZ (STOR): https://stor.praca.gov.pl/portal/#/stronaGlowna. W takiej formie powinien on być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Wpis do rejestru agencji zatrudnienia

Po wysłaniu wniosku i spełnieniu wszystkich warunków urząd dokonuje wpisu do rejestru w ciągu 7 dni. Wpis można znaleźć w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ): https://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz/wyszukiwarka.

W zależności od zgłoszonego zakresu świadczonych usług, urząd wydaje jeden lub dwa certyfikaty o wpisie do rejestru. Uprawniają one odpowiednio do świadczenia usług:

 • pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego,
 • pracy tymczasowej.

Kto może świadczyć usługi bez wpisu do KRAZ

Bez uzyskania wpisu do rejestru (z wyłączeniem pracy tymczasowej) usługi agencji zatrudnienia mogą wykonywać:

 • Ochotnicze Hufce Pracy,
 • Centra integracji społecznej oraz kluby integracji społecznej,
 • Wyspecjalizowane organy wojskowe – o których mowa w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Wykonują one usługi dla żołnierzy zawodowych zwalnianych i zwolnionych z zawodowej służby wojskowej,
 • Przedsiębiorcy zagraniczni, którzy posiadają uprawnienia i prowadzą zgodnie z prawem działalność w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego lub poradnictwa zawodowego na terytorium: 
  • państw członkowskich Unii Europejskiej,
  • Islandii, Norwegii i Liechtensteinu – czyli państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej,
  • innych państw, które mają podpisane odpowiednie umowy z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi.

Wykreślenie podmiotu z rejestru agencji zatrudnienia

Podmiot wpisany do KRAZ może zostać z niego wykreślony na własny wniosek lub w przypadku naruszenia przepisów regulujących działalność agencji zatrudnienia. Wydanie decyzji o wykreśleniu z rejestru agencji zatrudnienia na pisemny wniosek o wykreślenie podmiotu z rejestru agencji zatrudnienia podlega opłacie skarbowej.

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA