REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w pracy pracowników socjalnych

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zmiany w pracy pracowników socjalnych
Zmiany w pracy pracowników socjalnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik socjalny ma za zadanie współdziałać w rozwiązywaniu problemów osoby lub rodziny znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. To ważny i potrzebny zawód, podobnie jak sama instytucja pomocy społecznej. W najbliższym czasie zajdą zmiany w nauczaniu i wykonywaniu zawodu pracownika socjalnego.
rozwiń >

Jakie są zadania pracownika socjalnego?

Dnia 3 czerwca 2022 r. ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny (nr z wykazu 80, dalej jako: projekt). Projekt zmienia zasady wykonywania zawodu pracownika socjalnego oraz sam tryb nauczania. Zwiększono liczbę godzin na poszczególne przedmioty oraz doprecyzowano podstawę programową.

REKLAMA

Autopromocja

Do najważniejszych czynności i zadań pracownika socjalnego należy m.in.:

  • praca socjalna;
  • pomoc w uzyskiwaniu świadczeń;
  • przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych; udzielanie informacji, wskazówek, porad i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych osobom, rodzinom, grupom i społecznościom, które dzięki tej pomocy będą zdolne samodzielnie rozwiązywać problemy będące przyczyną ich trudnej sytuacji lub zaspokajać niezbędne potrzeby życiowe;
  • pomoc w uzyskaniu dla osób lub rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej specjalistycznego poradnictwa, terapii lub innych form pomocy w zakresie możliwości rozwiązywania problemów przez właściwe instytucje państwowe, samorządowe i organizacje pozarządowe.

Zgodnie ze sprawozdaniem MRPiPS za 2020 r. w Polsce zatrudnionych było 20 218 pracowników socjalnych (w ośrodkach pomocy społecznej i powiatowych centrach pomocy rodzinie). Jeżeli chodzi o pracowników socjalnych zatrudnionych w domach pomocy społecznej i środowiskowych domach samopomocy to było ich znacznie mniej bo ich 2 279 osób. Jednostek zatrudniających tych pracowników według danych za 2020 r. było około 4 500, aczkolwiek dane te mogły ulec zmianie na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Projekt wprowadza zmiany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 kwietnia 2012 r. w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny (Dz.U. 2012 r. poz. 486).

Zmiana w nauczaniu pracowników socjalnych – jaka?

Ma dojść do zmiany programowej, szczególnie w zakresie minimum programowego dla I i II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny. W ramach I stopnia przyszli pracownicy socjalni będą się uczyli specyfiki zawodu, diagnozy społecznej jako element pracy pracownika socjalnego, metodologii i metodyki pracy socjalnej; etyki zawodowej i praw człowieka; konkretnych regulacji z zakresu prawa rodzinnego, prawa cywilnego, prawa administracyjnego, prawa karnego, prawa pracy i zabezpieczenia społecznego, jak i oczywiście umiejętności interpersonalnych w pracy socjalnej, które są bardzo ważne, aby umieć "dotrzeć" do osoby potrzebującej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Specjalizacje pracownika socjalnego

Aktualnie obowiązują specjalności dla II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny, są to:

1) praca socjalna z rodziną z problemami opiekuńczo-wychowawczymi;

2) praca socjalna z osobą i rodziną z problemem przemocy;

3) praca socjalna z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami;

4) praca socjalna z osobami z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinami;

5) praca socjalna z osobami starszymi;

6) praca socjalna z osobami bezrobotnymi;

7) praca socjalna z osobami uzależnionymi;

8) praca socjalna z osobami bezdomnymi;

9) praca socjalna z cudzoziemcami, mniejszościami narodowymi i etnicznymi;

10) praca socjalna ze społecznością lokalną.

Projekt zakłada dodanie kolejnych, tj.

11) praca socjalna z osobami opuszczającymi zakłady karne i areszty śledcze;

12) animator społeczności lokalnych;

13) asystentura i mediacja socjalna;

14) organizator usług społecznych.

Przystąpienie do egzaminu

Projekt wskazuje, że: pracownicy socjalni, którzy kontynuują szkolenie w zakresie I lub II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny w dniu wejścia w życie rozporządzenia, mogą złożyć wniosek o przystąpienie do egzaminu w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia ukończenia szkolenia i przystąpić do egzaminu, jednak w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia zakończenia szkolenia. Pracownicy socjalni, którzy ukończyli szkolenie w zakresie I lub II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, mogą złożyć wniosek o przystąpienie do egzaminu w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia ukończenia szkolenia i przystąpić do egzaminu na warunkach określonych w dotychczasowym rozporządzeniu, jednak w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Aktualnie obowiązujące przepisy określają maksymalną liczbę członków Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, tj. nie więcej niż 10 osób. Projekt zakłada, że w skład CKE powinno wchodzić 4 specjalistów z zakresu pracy socjalnej lub pomocy społecznej posiadających: doświadczenie w kształceniu lub doskonaleniu zawodowym pracowników socjalnych lub staż zawodowy w instytucjach i podmiotach działających w obszarze pomocy społecznej. Co więcej, w projekcie dodano nowe przepisy umożliwiające uzupełnienie składu CKE oraz regionalnych komisji w przypadku odwołania lub śmierci – przewodniczącego lub członka CKE lub regionalnej komisji przed upływem jej kadencji.

Od kiedy zmiany?

Oczywiście szkolenia w zakresie I lub II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny rozpoczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia są kontynuowane na podstawie przepisów dotychczasowych. Planuje się, że rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Do ogłoszenia jeszcze trochę, ponieważ aktualnie trwają konsultacje na szczeblu różnych organizacji. Mogą wypowiedzieć się m.in. Stowarzyszenie Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej FORUM Małopolskie Forum Pomocy Społecznej FRDL-MISTiA, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie „Centrum”, związki zawodowe i organizacje pracodawców jak i Rada Zatrudnienia Socjalnego.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 kwietnia 2012 r. w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny (Dz.U. 2012 r. poz. 486).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA