REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w pracy pracowników socjalnych

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zmiany w pracy pracowników socjalnych
Zmiany w pracy pracowników socjalnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik socjalny ma za zadanie współdziałać w rozwiązywaniu problemów osoby lub rodziny znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. To ważny i potrzebny zawód, podobnie jak sama instytucja pomocy społecznej. W najbliższym czasie zajdą zmiany w nauczaniu i wykonywaniu zawodu pracownika socjalnego.
rozwiń >

Jakie są zadania pracownika socjalnego?

Dnia 3 czerwca 2022 r. ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny (nr z wykazu 80, dalej jako: projekt). Projekt zmienia zasady wykonywania zawodu pracownika socjalnego oraz sam tryb nauczania. Zwiększono liczbę godzin na poszczególne przedmioty oraz doprecyzowano podstawę programową.

Autopromocja

Do najważniejszych czynności i zadań pracownika socjalnego należy m.in.:

 • praca socjalna;
 • pomoc w uzyskiwaniu świadczeń;
 • przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych; udzielanie informacji, wskazówek, porad i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych osobom, rodzinom, grupom i społecznościom, które dzięki tej pomocy będą zdolne samodzielnie rozwiązywać problemy będące przyczyną ich trudnej sytuacji lub zaspokajać niezbędne potrzeby życiowe;
 • pomoc w uzyskaniu dla osób lub rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej specjalistycznego poradnictwa, terapii lub innych form pomocy w zakresie możliwości rozwiązywania problemów przez właściwe instytucje państwowe, samorządowe i organizacje pozarządowe.

Zgodnie ze sprawozdaniem MRPiPS za 2020 r. w Polsce zatrudnionych było 20 218 pracowników socjalnych (w ośrodkach pomocy społecznej i powiatowych centrach pomocy rodzinie). Jeżeli chodzi o pracowników socjalnych zatrudnionych w domach pomocy społecznej i środowiskowych domach samopomocy to było ich znacznie mniej bo ich 2 279 osób. Jednostek zatrudniających tych pracowników według danych za 2020 r. było około 4 500, aczkolwiek dane te mogły ulec zmianie na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Projekt wprowadza zmiany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 kwietnia 2012 r. w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny (Dz.U. 2012 r. poz. 486).

Zmiana w nauczaniu pracowników socjalnych – jaka?

Ma dojść do zmiany programowej, szczególnie w zakresie minimum programowego dla I i II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny. W ramach I stopnia przyszli pracownicy socjalni będą się uczyli specyfiki zawodu, diagnozy społecznej jako element pracy pracownika socjalnego, metodologii i metodyki pracy socjalnej; etyki zawodowej i praw człowieka; konkretnych regulacji z zakresu prawa rodzinnego, prawa cywilnego, prawa administracyjnego, prawa karnego, prawa pracy i zabezpieczenia społecznego, jak i oczywiście umiejętności interpersonalnych w pracy socjalnej, które są bardzo ważne, aby umieć "dotrzeć" do osoby potrzebującej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Specjalizacje pracownika socjalnego

Aktualnie obowiązują specjalności dla II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny, są to:

1) praca socjalna z rodziną z problemami opiekuńczo-wychowawczymi;

2) praca socjalna z osobą i rodziną z problemem przemocy;

3) praca socjalna z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami;

4) praca socjalna z osobami z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinami;

5) praca socjalna z osobami starszymi;

6) praca socjalna z osobami bezrobotnymi;

7) praca socjalna z osobami uzależnionymi;

8) praca socjalna z osobami bezdomnymi;

9) praca socjalna z cudzoziemcami, mniejszościami narodowymi i etnicznymi;

10) praca socjalna ze społecznością lokalną.

Projekt zakłada dodanie kolejnych, tj.

11) praca socjalna z osobami opuszczającymi zakłady karne i areszty śledcze;

12) animator społeczności lokalnych;

13) asystentura i mediacja socjalna;

14) organizator usług społecznych.

Przystąpienie do egzaminu

Projekt wskazuje, że: pracownicy socjalni, którzy kontynuują szkolenie w zakresie I lub II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny w dniu wejścia w życie rozporządzenia, mogą złożyć wniosek o przystąpienie do egzaminu w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia ukończenia szkolenia i przystąpić do egzaminu, jednak w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia zakończenia szkolenia. Pracownicy socjalni, którzy ukończyli szkolenie w zakresie I lub II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, mogą złożyć wniosek o przystąpienie do egzaminu w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia ukończenia szkolenia i przystąpić do egzaminu na warunkach określonych w dotychczasowym rozporządzeniu, jednak w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Aktualnie obowiązujące przepisy określają maksymalną liczbę członków Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, tj. nie więcej niż 10 osób. Projekt zakłada, że w skład CKE powinno wchodzić 4 specjalistów z zakresu pracy socjalnej lub pomocy społecznej posiadających: doświadczenie w kształceniu lub doskonaleniu zawodowym pracowników socjalnych lub staż zawodowy w instytucjach i podmiotach działających w obszarze pomocy społecznej. Co więcej, w projekcie dodano nowe przepisy umożliwiające uzupełnienie składu CKE oraz regionalnych komisji w przypadku odwołania lub śmierci – przewodniczącego lub członka CKE lub regionalnej komisji przed upływem jej kadencji.

Od kiedy zmiany?

Oczywiście szkolenia w zakresie I lub II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny rozpoczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia są kontynuowane na podstawie przepisów dotychczasowych. Planuje się, że rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Do ogłoszenia jeszcze trochę, ponieważ aktualnie trwają konsultacje na szczeblu różnych organizacji. Mogą wypowiedzieć się m.in. Stowarzyszenie Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej FORUM Małopolskie Forum Pomocy Społecznej FRDL-MISTiA, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie „Centrum”, związki zawodowe i organizacje pracodawców jak i Rada Zatrudnienia Socjalnego.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 kwietnia 2012 r. w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny (Dz.U. 2012 r. poz. 486).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  REKLAMA

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA