Niepokojąca studentów likwidacja szkół wyższych
REKLAMA
REKLAMA
W aktualnym stanie prawnym, studenci nie są dostatecznie chronieni w sytuacji, w której uczelnia do której uczęszczają kończy swoją działalność. Podnoszone zostają głosy, aby wprowadzić zmiany w przepisach, które zabezpieczyłyby interesy studentów pozostających niekiedy z dnia na dzień bez możliwości kontynuowania nauki, za którą zdążyli już słono zapłacić. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracuje aktualnie nad przyśpieszeniem procedury likwidacji szkół wyższych. Zwiększenie ochrony studentów, w związku z likwidacja studentów, zakłada projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw z dnia 15 marca 2013 roku.
REKLAMA
Polecamy serwis: Rekrutacja
W założeniach do projektu zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym, zaproponowano rozwiązania, które umożliwią studentom oraz kandydatom na studia wyższe uzyskanie rzetelnych informacji, dotyczących uczelni, które nie przestrzegają prawa, w tym zwłaszcza praw studentów. W ramach nowelizacji przewiduje się również wzmocnienie mechanizmów nadzoru w stosunku do uczelni, które nie realizują obowiązków ustawowych, naruszają lub omijają prawo.
Projekt zakłada, aby do publicznej wiadomości podawana była lista ostrzeżeń, informująca o zakończonych postępowaniach w sprawie zawieszenie i cofnięcia uprawnień do prowadzenia kierunków studiów oraz likwidacji uczelni oraz lista informująca o toczących się postępowaniach w tym zakresie wobec uczelni wyższych. Takie informacje, w założeniu twórców projektu, powinny uchronić studentów przed wyborem uczelni nierzetelnych. Projekt pozwoli na łatwiejszą procedurę likwidacji szkół wyższych, które działają w sposób nieuczciwy.
Zobacz też: Jak nie pisać listu motywacyjnego?
W aktualnym stanie prawnym likwidowana uczelnia ma obowiązek zapewnić studentom kontynuację nauki. Ustawa nie mówi nic o tym, że powinny być to studia tożsame z dotychczasowymi lub chociażby odpowiadające preferencjom studenta. Prowadzi to bardzo często do sytuacji, w których student, jeśli już uzyska możliwość kontynuowania nauki na innej uczelni, to niestety na kierunku, który nie ma nic wspólnego z jego dotychczasowymi studiami. Umowa jaką studenci zawierają z uczelniami wyższymi, jest umową cywilnoprawną, wobec czego można na jej podstawie dochodzić roszczeń od szkoły wyższej, na drodze postępowania cywilnego, za niewywiązanie się z jej postanowień. Przy wspomnianym uregulowaniu jednak, trudno byłoby uzyskać odszkodowanie, gdyż uczelnia zapewniając kontynuacje nauki na jakimkolwiek kierunku studiów, wywiązuje się de facto z umowy. Potrzeba wprowadzenia zmian, jest przez projektodawców tłumaczona zbliżającym się niżem demograficznym, który poskutkuje koniecznością likwidacji wielu szkół wyższych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat