REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w związku z wojną polski rynek pracy będzie się zmieniał?

wojna ukraina rosja putin nato ue mapa inwazja flagi konflikt
wojna ukraina rosja putin nato ue mapa inwazja flagi konflikt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przed wojną wśród Ukraińców przyjeżdżających do Polski 70 proc. stanowili mężczyźni. Teraz przyjeżdżają do nas głównie kobiety z dziećmi, dlatego rynek pracy też musi się zmieniać - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Zatrudnienie uchodźców

Wiceminister rodziny odpowiadał w Sejmie na pytania posłów PiS dotyczące sytuacji na polskim rynku pracy oraz o przygotowania do zatrudnienia uchodźców w obliczu wojny na Ukrainie.

REKLAMA

Autopromocja

Stopa bezrobocia bardzo niska

Szwed zapewnił, że sytuacja na rynku pracy jest dobra, a w niektórych województwach nawet bardzo dobra. Wskazał, że obecnie stopa bezrobocia kształtuje się na niskim poziomie 5,5 proc. Wiceszef MRiPS podkreślił, że Polska ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia wśród krajów Unii Europejskiej, niższe dane mają tylko Czechy.

Wiceminister przekonywał, że stabilna sytuacja na rynku to efekt podejmowanych działań w czasie pandemii, które miały ochronić miejsca pracy. W tym celu - jak mówił - do przedsiębiorców trafiło około 200 mld zł.

Wiceszef MRiPS zwrócił uwagę, że polski rynek pracy w ostatnich latach był stale zasilany przez pracowników z Ukrainy. "To były zarówno osoby, które przyjeżdżały na tzw. oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. Zmieniliśmy zasady i ten okres wykonywania pracy, który był do 6 miesięcy, wydłużyliśmy do 24 miesięcy" - przypomniał Szwed.

Rynek pracy się zmienia

Wskazał, że przed wojną w Ukrainie pracę w Polsce podejmowali w 70 proc. mężczyźni z tego kraju. "Wojna spowodowała, że ten rynek pracy się już inaczej kształtuje. Teraz przyjeżdżają do nas głównie kobiety z dziećmi, a mężczyźni wyjeżdżają bronić swojej ojczyzny. Dlatego rynek pracy też musi się zmieniać" - zauważył Szwed.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Specustawa

Jak dodał, z tego powodu w specustawie o pomocy Ukrainie, którą obecnie zajmuje się Sejm, ujęto zmiany mające na celu ułatwienie pracy przez Ukraińców.

"Według tych przepisów, jeżeli ktoś wjeżdża do naszego kraju legalnie, to już jest na polskim rynku pracy i może ją podejmować. Nie będzie trzeba posiadać zezwolenia na pracę, pracodawca będzie tylko musiał powiadomić powiatowy urząd pracy przez nasz portal praca.gov.pl, że zatrudnił taką sobotę. Musi to zrobić w ciągu 14 dni" - przekazał Szwed.

Jak podał, według szacunków resortu, na portalu praca.gov.pl dziennie widnieje około 75 tys. ofert pracy.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA