REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w związku z wojną polski rynek pracy będzie się zmieniał?

wojna ukraina rosja putin nato ue mapa inwazja flagi konflikt
wojna ukraina rosja putin nato ue mapa inwazja flagi konflikt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przed wojną wśród Ukraińców przyjeżdżających do Polski 70 proc. stanowili mężczyźni. Teraz przyjeżdżają do nas głównie kobiety z dziećmi, dlatego rynek pracy też musi się zmieniać - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Zatrudnienie uchodźców

Wiceminister rodziny odpowiadał w Sejmie na pytania posłów PiS dotyczące sytuacji na polskim rynku pracy oraz o przygotowania do zatrudnienia uchodźców w obliczu wojny na Ukrainie.

REKLAMA

Autopromocja

Stopa bezrobocia bardzo niska

Szwed zapewnił, że sytuacja na rynku pracy jest dobra, a w niektórych województwach nawet bardzo dobra. Wskazał, że obecnie stopa bezrobocia kształtuje się na niskim poziomie 5,5 proc. Wiceszef MRiPS podkreślił, że Polska ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia wśród krajów Unii Europejskiej, niższe dane mają tylko Czechy.

Wiceminister przekonywał, że stabilna sytuacja na rynku to efekt podejmowanych działań w czasie pandemii, które miały ochronić miejsca pracy. W tym celu - jak mówił - do przedsiębiorców trafiło około 200 mld zł.

Wiceszef MRiPS zwrócił uwagę, że polski rynek pracy w ostatnich latach był stale zasilany przez pracowników z Ukrainy. "To były zarówno osoby, które przyjeżdżały na tzw. oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. Zmieniliśmy zasady i ten okres wykonywania pracy, który był do 6 miesięcy, wydłużyliśmy do 24 miesięcy" - przypomniał Szwed.

Rynek pracy się zmienia

Wskazał, że przed wojną w Ukrainie pracę w Polsce podejmowali w 70 proc. mężczyźni z tego kraju. "Wojna spowodowała, że ten rynek pracy się już inaczej kształtuje. Teraz przyjeżdżają do nas głównie kobiety z dziećmi, a mężczyźni wyjeżdżają bronić swojej ojczyzny. Dlatego rynek pracy też musi się zmieniać" - zauważył Szwed.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Specustawa

Jak dodał, z tego powodu w specustawie o pomocy Ukrainie, którą obecnie zajmuje się Sejm, ujęto zmiany mające na celu ułatwienie pracy przez Ukraińców.

"Według tych przepisów, jeżeli ktoś wjeżdża do naszego kraju legalnie, to już jest na polskim rynku pracy i może ją podejmować. Nie będzie trzeba posiadać zezwolenia na pracę, pracodawca będzie tylko musiał powiadomić powiatowy urząd pracy przez nasz portal praca.gov.pl, że zatrudnił taką sobotę. Musi to zrobić w ciągu 14 dni" - przekazał Szwed.

Jak podał, według szacunków resortu, na portalu praca.gov.pl dziennie widnieje około 75 tys. ofert pracy.(PAP)

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA