REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie przedsiębiorcy z opłacania składki zdrowotnej

Joana Stolarska
Zwolnienie przedsiębiorcy z opłacania składki zdrowotnej
Zwolnienie przedsiębiorcy z opłacania składki zdrowotnej
Fotolia

REKLAMA

Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania z tego tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne. W niektórych sytuacjach może jednak skorzystać ze zwolnienia w jej opłacaniu.

Tego rodzaju ulga została przewidziana dla osób z prawem do renty i emerytury, których świadczenie jest stosunkowo niskie i które z własnej działalności uzyskują niewielkie dochody. Ze zwolnienia może również skorzystać przedsiębiorca niepełnosprawny.

Obowiązek opłacania składki zdrowotnej dotyczy zasadniczo każdego przedsiębiorcy. Nawet jeśli ze względu np. na zbieg tytułów do ubezpieczeń osoba prowadząca działalność pozarolniczą jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne (nie podlega tym ubezpieczeniom), to składka zdrowotna musi zostać opłacona w pełnej miesięcznej wysokości za każdy okres rozliczeniowy. W przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana z każdego z tytułów odrębnie (art. 82 ust. 1 ustawy zdrowotnej).

Rekomendowany produkt: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)

Kamil D. jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, za wynagrodzeniem w kwocie 2780 zł brutto. Od 11 stycznia 2016 r. prowadzi również działalność gospodarczą (na podstawie wpisu do CEIDG). Ze względu na posiadanie obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego (stosunek pracy) oraz uzyskiwanie z niego podstawy wymiaru składek w kwocie nie mniejszej niż minimalne wynagrodzenie za pracę Kamil D. nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu własnej działalności. Jako przedsiębiorca obowiązkowo musi jednak opłacać składkę zdrowotną. Za styczeń 2016 r. Kamil D. powinien opłacić składkę zdrowotną w pełnej wysokości (mimo że ubezpieczeniu nie podlegał przez cały miesiąc). Sładka zdrowotna jest bowiem składką miesięczną i niepodzielną.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Składki za przedsiębiorcę na emeryturze lub rencie

Osoba z ustalonym prawem do emerytury, prowadząca działalność gospodarczą, podlega obowiązkowo wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Inaczej będzie z osobami, które prowadzą działalność gospodarczą i jednocześnie mają ustalony tytuł do renty. W takiej sytuacji o obowiązku opłacania składek z tytułu działalności będzie decydować rodzaj renty, do której przedsiębiorca ma prawo. Jeżeli jest to renta z tytułu niezdolności do pracy – z działalności musi on opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne aż do czasu ustalenia prawa do emerytury. Jeżeli pobiera rentę inną niż z tytułu niezdolności do pracy, np. rentę rodzinną – z własnej działalności obowiązkowo opłaca tylko składkę zdrowotną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za „osoby mające ustalone prawo do renty” nie uznaje się osób, które:

● pobierają rentę na podstawie przepisów prawa cywilnego (np. rentę wyrównawczą),

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Kup książkę:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

● pobierają rentę socjalną przyznawaną na podstawie ustawy o rencie socjalnej (Dz.U. z 2013 r., poz. 982 ze zm.).

Polecamy serwis: Opłacanie składek

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Przykład

Andrzej N. od 1 lutego 2016 r. prowadzi działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej. Ponadto ma ustalone prawo do renty.

Wariant I

Andrzej N. ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. W tej sytuacji z własnej działalności będzie zobowiązany opłacać składki emerytalną, rentową, wypadkową i składkę zdrowotną – dopóki nie zostanie mu ustalone prawo do emerytury. Może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Wariant II

Andrzej N. pobiera rentę rodzinną po zmarłej żonie. W tej sytuacji z tytułu własnej działalności ma obowiązek opłacania tylko składki zdrowotnej.

Wariant III

Andrzej N. pobiera rentę socjalną. Do celów ustalenia zakresu obowiązku ubezpieczeniowego Andrzej N. w ogóle nie jest traktowany jak rencista. Oznacza to dla niego obowiązek opłacania składek w pełnym ustawowym zakresie (zob. wariant I).

Zwolnienie dla emeryta lub rencisty

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca z prawem do renty/emerytury opłaca składki w pełnym zakresie, czy odprowadza tylko składkę zdrowotną, w niektórych okolicznościach jest zwolniony z obowiązku opłacania składki zdrowotnej.

Kiedy emeryt/rencista jest zwolniony z opłacania składki zdrowotnej

infoRgrafika

W poradniku „Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz ustalania podstawy wymiaru składek osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących” ZUS wyjaśnia, że:

W przypadku spełnienia któregoś z wymienionych wyżej warunków osoba mająca ustalone prawo do emerytury lub renty podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, jest natomiast zwolniona z opłacania składek na to ubezpieczenie. Oznacza to, że osoba taka jest zobowiązana do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia, jak również ma obowiązek składać co miesiąc dokumenty rozliczeniowe, w których wykazuje podstawę wymiaru składki w wysokości wynikającej z przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 81 ust. 2) oraz składkę w wysokości „zero”.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

Przykład

Karolina F. pobiera emeryturę w kwocie 1619 zł. Ponadto prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, z tytułu której uzyskuje miesięcznie przychody w wysokości 420 zł. W tej sytuacji jest ona zwolniona z obowiązku opłacania składki zdrowotnej, ponieważ spełnia warunki zwolnienia, tj.:

● pobiera emeryturę w wysokości nieprzekraczającej w miesiącu kwoty minimalnego wynagrodzenia (1619 zł < 1850 zł) oraz

● uzyskuje z prowadzonej działalności gospodarczej przychód w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury (420 zł < 440,23 zł).

Z tytułu prowadzonej działalności podlega zgłoszeniu w ZUS na formularzu ZUS ZZA. Ma też obowiązek przesyłać za siebie raporty imienne ZUS RZA z podstawą wymiaru składki zdrowotnej w wysokości 3210,60 zł (w 2016 r.), lecz zerową kwotą składki.

Zwolnienie dla niepełnosprawnego przedsiębiorcy

Zwolnienie z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne dotyczy też niepełnosprawnego przedsiębiorcy.

Kiedy niepełnosprawny przedsiębiorca jest zwolniony z opłacania składki zdrowotnej

infoRgrafika

Przykład

Alicja B. posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ze względu na spełnienie warunków do uzyskania zwolnienia, tj.:

● posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności oraz

● prowadzenie działalności opodatkowanej w formie karty podatkowej,

Alicja B. jest zwolniona z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Obniżenie składki do kwoty zaliczki na podatek

Warto przypomnieć, że niektórzy niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą skorzystać także z innej ulgi w zakresie obowiązku opłacania składki zdrowotnej. W przypadku gdy:

● osoba zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności prowadzi działalność pozarolniczą oraz

● działalność ta stanowi dla niej jedyne źródło przychodu,

składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (art. 82 ust. 10 ustawy zdrowotnej).

Ze wskazanej ulgi mogą skorzystać niepełnosprawni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Nie ma ona natomiast zastosowania do niepełnosprawnych przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej.

Podstawa prawna:

● art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 9 ust. 4c–5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 121; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 34

● art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 79 ust. 2, art. 82 ust. 1, ust. 8–10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 581; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 65

● § 1 ust. 1 pkt 3 i pkt 13, załączniki nr 3 i 13 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1844; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1996.

Zadaj pytanie na FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

  Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

  Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

  Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

  RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

  W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

  Praca zdalna znacząco zmniejsza ślad węglowy, ale tylko w określonych warunkach

  Pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54 proc. mniejszy ślad węglowy niż osoby pracujące stacjonarnie, jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Kluczowe są ich prywatne wybory dotyczące stylu życia i organizacja pracy.

  REKLAMA

  Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

  Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

  Odjechane wyjazdy integracyjne – klucz do zgranego i efektywnego zespołu

  W obliczu narastających wyzwań konkurencyjnych i szybkiego tempa zmian nowoczesne przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, jak ważne jest budowanie zespołów pracowników, które są w stanie skutecznie współpracować i dążyć do osiągnięcia wspólnych celów. Wyjazdy integracyjne stanowią jedną z nieocenionych metod kształtowania więzi między pracownikami. Ich organizacja weszła na inny poziom, gdzie ważne są kreatywne pomysły zabaw i sposoby na budowanie więzi w zespole. 

  Workation czyli pracowakacje. Sposób na przedłużenie wakacji?

  Jesień, nawet jeśli przysłowiowo złota, jest początkiem mało przyjaznej części roku. Krótkie dni, brak słońca, deszcz, chłód... Dla wielu osób jest to trudny okres, w czasie którego zmagają się z brakiem energii do pracy. Na szczęście mogą to zmienić, decydując się na pracowakacje. 

  Przemoc w miejscu pracy. Jak się przed nią bronić

  Przemoc w miejscu pracy to poważny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to zachowanie nieakceptowalne, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dlatego też istnieje konieczność wprowadzenia odpowiednich środków ochrony mających na celu zapobieganie przemocy w miejscu pracy oraz reagowanie na nią w przypadku jej wystąpienia. 

  REKLAMA

  Przemoc seksualna w miejscu pracy

  Przemoc seksualna w miejscu pracy to poważne naruszenie praw pracowniczych oraz zagrożenie ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Jest to problem o rosnącym znaczeniu, który wymaga szczególnej uwagi ze strony pracodawców i społeczeństwa. 

  Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

  Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

  REKLAMA