reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Kto może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS

Kto może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS

Osoby, które zakładają działalność gospodarczą po raz pierwszy, mogą liczyć na tzw. preferencyjne składki ZUS, czyli ulgę w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Jednakże nie wszyscy przedsiębiorcy zakładający firmę mogą liczyć na preferencyjne składki.

Osoby zakładające działalność gospodarczą po raz pierwszy lub po upłynięciu 5 lat od zakończenia prowadzenia poprzedniej, mogą liczyć na ulgę w opłacaniu składek. ZUS preferencyjny pozwala zaczynającemu karierę z biznesem przedsiębiorcy w pierwszych 24 miesiącach prowadzenia firmy zaoszczędzić środki na daninę do Zakładu, co umożliwi mu zainwestowanie większych nakładów finansowych w rozwój firmy. Korzystając bowiem z ZUS-u preferencyjnego opłaca składkę cztery razy mniejszą.

Przy czym, należy pamiętać, że nie wszyscy przedsiębiorcy rozpoczynający przygodę z biznesem mogą liczyć na preferencyjne składki – nawet jeśli spełniają kryterium przerwy między prowadzeniem działalności lub jest to ich pierwsza firma.

Polecamy produkt: Jak należy płacić składki od umów zlecenia w 2016 r. (PDF)

Dla kogo ulga w opłacaniu składek nie przysługuje

W ostatnim czasie często pracodawcy, w trosce o własne fundusze, proponują pracownikom współpracę na innych zasadach niż obecnie. Pracownik rezygnuje z dotychczasowego etatu i rozpoczyna współpracę w ramach nowo otwartej działalności gospodarczej. Niskie składki i większy dochód - złudne korzyści.

Osoby, które zakładają działalność w celu wykonywania czynności na rzecz byłego pracodawcy, u którego pracował przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym nie mogą odprowadzać preferencyjnych składek do ZUS. Ulga nie będzie przysługiwała nawet jeśli tylko część obowiązków będzie się pokrywała.

Osoba współpracująca a składki

Składki za osoby współpracujące, czyli małżonka, dzieci, rodziców, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, macochę, ojczyma jeżeli pozostają z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują z nim przy prowadzeniu działalności opłacane są tak jak za samą osobę prowadzącą działalność. Z tym wyjątkiem, że nie mają one prawa do ulgi w opłacaniu składek.

Za współpracę przy prowadzeniu działalności może zostać uznana każda pomoc przy jej wykonywaniu. Nie ma znaczenia okres, przez który taka pomoc będzie udzielana, wymiar czasu pracy, wiek osoby współpracującej, czy forma współpracy. Co oznacza, że za osobę współpracującą zostanie uznane i dziecko, z którym rodzic podpisuje umowę o pracę jak również małżonek, który nieodpłatnie wspiera partnera. Brat oraz siostra przedsiębiorcy nie są już uważane za osoby współpracujące.

Ulga w opłacaniu składek nie przysługuje także wspólnikom spółek partnerskich, jawnych i komandytowych oraz twórcom i artystom.

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zdjęcia

Kto może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS/Fot. Fotolia
Kto może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS/Fot. Fotolia

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama