REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUS

Obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUS/Fot. Fotolia
Obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUS/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników spoczywa szereg obowiązków wobec ZUS. Po pierwsze, pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę muszą być zgłoszeni w ZUS do ubezpieczeń. Przedsiębiorca powinien więc wiedzieć, jakie dokumenty oraz w jakich terminach należy dopełnić formalności wobec Zakładu.

Przedsiębiorca jako płatnik obowiązany jest zgłosić do ubezpieczeń społecznych osoby uzyskujące przychody z następujących tytułów:

Autopromocja
 • stosunku pracy,
 • stosunku pracy nakładczej,
 • stosunku członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, 
 • umów agencyjnych i umów zlecenia oraz innych umów o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz z tytułu współpracy z osobami wykonującymi pracę na podstawie wyżej wspomnianych umów,
 • z pozarolniczej działalności oraz z tytułu współpracy z osobami prowadzącymi tę działalność (członkowie rodziny współpracujący z przedsiębiorcą),
 • z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym albo pobierania zasiłku macierzyńskiego, z wyłączeniem osób, którym zasiłek macierzyński wypłaca ZUS.

Jeżeli zatem zatrudniasz w swojej firmie albo współpracujesz z osobą z którejś z wymienionych kategorii, jesteś w stosunku do niej płatnikiem składek.

Rekomendowany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet

Zgłoszenie do ubezpieczeń i wymagane dane

Zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych dokonuje się w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczenia.

Prawdziwość danych zawartych w zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych osoba zgłaszana potwierdza własnoręcznym podpisem, z wyłączeniem osób zgłaszanych do ubezpieczeń społecznych z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym albo pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku przekazywania do ZUS zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych w postaci dokumentu elektronicznego, zgłoszenie w postaci dokumentu pisemnego z własnoręcznym podpisem osoby zgłaszanej płatnik przechowuje przez okres 5 lat.

Zobacz: Składki ZUS przedsiębiorcy w 2015 r.

Powyższe oznacza, że jako płatnik musisz uzyskać podpis ubezpieczonego, a następnie przechowywać taki dokument w swoim archiwum dla celów dowodowych. Taki dokument zwiększa Twoje bezpieczeństwo w przypadku nieprawidłowości danych ubezpieczonego przekazanych do ZUS.

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych zawiera dane, których część jako pracodawca posiadasz, resztę musisz uzyskać od ubezpieczonego:

 • numer PESEL, a w razie gdy ubezpieczonemu nie nadano numeru PESEL – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu,
 • nazwisko,
 • imię pierwsze i drugie,
 • datę urodzenia,
 • nazwisko rodowe,
 • obywatelstwo i płeć,
 • tytuł ubezpieczenia,
 • stopień niepełnosprawności,
 • posiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty,
 • adres zameldowania na stałe miejsce pobytu,
 • adres zamieszkania, jeżeli jest inny niż adres zameldowania na stałe miejsce pobytu,
 • adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres zameldowania na stałe miejsce pobytu i adres zamieszkania.

Zobacz: Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla przedsiębiorców i ojców - uchwalenie przez Sejm

Kody tytułów ubezpieczeń

Zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych dokonuje się na drukach ZUS ZUA. Należy wybrać jeden z kodów tytułu ubezpieczenia:

 • dla pracowników właściwymi kodami są zaczynające się od cyfr „01"; przykładowo jeśli pracownik podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, należy wybrać kod „01 10",
 • dla osób wykonujących pracę nakładczą właściwymi kodami są zaczynające się od cyfr „02",
 • dla członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielczych kółek rolniczych właściwymi kodami są zaczynające się od cyfr „03",
 • dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub umów o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, właściwymi kodami są zaczynające się od cyfr „04"; przykładowo jeśli taka osoba podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, właściwym kodem jest „04 11",
 • dla osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność właściwy jest kod „05 11" w przypadku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu albo „05 45", jeśli osoba taka nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu,
 • dla osób przebywających na urlopie wychowawczym albo pobierających zasiłek macierzyński właściwym jest kod zaczynający się od liczby „12".

Przedsiębiorca jest obowiązany składać co miesiąc, do 15. dnia następnego miesiąca deklaracje na formularzu ZUS DRA za miesiąc poprzedni. Obowiązku tego nie mają przedsiębiorcy zatrudniający wyłącznie osoby współpracujące, za które opłacają składki w minimalnej wysokości.

Zobacz: Czy przedsiębiorcy przysługuje urlop?

Źródło: www.biznes.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA