Wsparcie z urzędu pracy - z jakich usług i instrumentów pomocy może skorzystać osoba niepełnosprawna?
Zwolnienie ze składek ZUS w okresie od marca do maja 2020 r. przysługuje również osobom niepełnosprawnym prowadzącym działalność gospodarczą. Co należy zrobić, aby uzyskać pomoc?
Od 1 stycznia 2017 r. każdy z rodziców opiekujących się więcej niż jednym dzieckiem z niepełnosprawnością uzyska prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Ile będzie wynosiło w 2017 r.?
Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania z tego tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne. W niektórych sytuacjach może jednak skorzystać ze zwolnienia w jej opłacaniu.
Zwrot kosztów ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyposażenia stanowiska pracy zatrudnionych osób niepełnosprawnych.
10 lipca weszły w życie zmiany w zakresie czasu pracy osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Zmiany te sa wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 czerwca 2013 roku.
Zasiłek pielęgnacyjny w 2015 r.
18.07.2014
Zasiłek pielęgnacyjny stanowi świadczenie przeznaczone dla rodzin, które zmagają się z chorobą, lub niepełnosprawnością bliskiej osoby. Pomimo podwyższenia kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, wysokość zasiłku w 2015 r. pozostanie bez zmian.
Świadczenie pielęgnacyjne 2017
13.05.2014
Od 2017 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie waloryzowana proporcjonalnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na jakiej zasadzie będzie przebiegała waloryzacja świadczenia i kto może je otrzymać?
Świadczenie pielęgnacyjne 2016
12.01.2016
Świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych od styczna 2016 r. będzie corocznie waloryzowane – jego wysokość po 2016 r. będzie zależała od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne, mimo podobieństwa nazw, stanowią dwa zupełnie inne świadczenia. Najbardziej wyraźną różnicą między nimi jest wysokość ich kwoty.
Każde orzeczenie zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wydane zarówno w stosunku do osób, które ukończyły 16 rok życia (orzeczenie o stopniu niepełnosprawności), jak i młodszych (orzeczenie o niepełnosprawności) powinno zawierać uregulowanie posiadanych uprawnień w zakresie:
Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych o niepełnosprawności orzekają zespoły powiatowe oraz wojewódzkie.
Prawna definicja niepełnosprawności
10.09.2013
Termin niepełnosprawność pochodzi z języka łacińskiego, gdzie oznacza osobę chorą, słabą, bezsilną. O niepełnosprawności możemy mówić zarówno w charakterze zaburzeń fizycznych jak także psychicznych.
Osoby niepełnosprawne stanowią niewielki procent wszystkich zatrudnionych pracowników. Jakie zmiany w ustawie o zatrudnianiu niepełnosprawnych należy dokonać, by zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych?
Przedsiębiorcy i ich pracownicy będący niepełnosprawnymi albo mający ograniczoną sprawność ruchową powinni znać swoje prawa podczas podróży samolotem. Komisja Europejska opublikowała wytyczne wyjaśniające prawa pasażerów niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej podczas podróży drogą lotniczą.