Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego konkubenta
REKLAMA
REKLAMA
Problem
Jeden z naszych pracowników tworzy nieformalny związek ze swoją partnerką, z którą wychowuje jej dziecko z pierwszego małżeństwa. Dotychczas partnerka naszego pracownika była zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez PUP, zgłaszała też do ubezpieczenia swoje dziecko. Obecnie utraciła status osoby bezrobotnej i do ubezpieczenia chciałby ją zgłosić, razem z jej dzieckiem, nasz pracownik. Czy na wniosek pracownika możemy zgłosić jego partnerkę życiową do ubezpieczenia zdrowotnego? A jak wygląda kwestia ubezpieczenia dziecka, które partnerzy wychowują razem – pyta Czytelniczka z Iławy.
REKLAMA
Odpowiedź
Państwa pracownik nie może zgłosić do ubezpieczenia swojej partnerki, ponieważ nie jest ona członkiem jego rodziny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu zdrowotnym. Również jej dziecko – jeżeli nie zostało przysposobione – nie może zostać przez niego zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego. Rozwiązaniem może być przystąpienie przez konkubinę Państwa pracownika do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Niestety, wiąże się to z ponoszeniem kosztów składki zdrowotnej przez osobę ubezpieczoną.
Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego nieubezpieczonych członków swojej rodziny (art. 67 ust. 3 ustawy zdrowotnej).
Redakcja poleca produkt: Ustawa zasiłkowa 2015 z komentarzem (PDF)
Kto jest członkiem rodziny?
Za członków rodziny uważani są:
● dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, uczelni lub jednostce naukowej prowadzącej studia doktoranckie – do ukończenia 26 lat, natomiast gdy posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
● małżonek,
● wstępny pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej).
Osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia nieubezpieczonych członków swojej rodziny.
Wśród osób, których przepisy ustawy zdrowotnej uznają za członków rodziny, nie została wymieniona konkubina ani jej dziecko (przepisy przewidują wyłącznie możliwość objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jako członka rodziny dziecka obcego, dla którego została ustanowiona opieka lub które zostało umieszczone w rodzinie zastępczej).
REKLAMA
W tej sytuacji Państwa pracownik nie może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego ani swojej partnerki, ani jej dziecka. Osoby te nie są uważane za członków rodziny ubezpieczonego i nie ma tu znaczenia fakt, że osoby te pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym. Jeśli partnerka pracownika uzyska własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (np. umowę o pracę, umowę zlecenia, działalność gospodarczą, status osoby bezrobotnej), powinna zgłosić swoje dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Jeżeli nie uzyska takiego tytułu, wówczas pozostaje jej zgłoszenie się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. To rozwiązanie niesie ze sobą obowiązek opłacania składki ubezpieczeniowej.
Zgłaszając się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, matka ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia również swoje dziecko. Nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.
Rozwiązaniem dla dziecka jest również zgłoszenie go do ubezpieczenia przez ojca lub dziadka albo babcię. Dziadkowie mogą zgłosić do ubezpieczenia swojego wnuka, jeżeli rodzice dziecka nie mają takiej możliwości (nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu ani obowiązkowo, ani dobrowolnie).
Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
Okres obowiązywania |
Podstawa wymiaru składki |
Wysokość składki |
1 lipca–30 września 2015 r. |
4066,34 zł |
365,97 zł |
Osoby, których do ubezpieczenia zgłasza płatnik (np. pracodawca, zleceniodawca), informują go o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu doubezpieczenia zdrowotnego w 7-dniowym terminie. Członkowie rodziny uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia ich do ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawca zgłasza członka rodziny na formularzu ZUS ZCNA.
Konkubenci nie są członkami rodziny w rozumieniu ustawy zdrowotnej i nie mogą być zgłoszeni przez pracowników do ubezpieczenia zdrowotnego.
Pracownik wychowuje 3-letniego syna wspólnie ze swoją partnerką, która nie ma tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (nie jest nigdzie zatrudniona). Partnerka nie może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez pracownika, gdyż nie jest uważana za członka rodziny w rozumieniu ustawy zdrowotnej. Natomiast pracodawca, na wniosek swojego pracownika, powinien zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jego syna.
Podstawa prawna:
● art. 5 ust. 3, art. 67 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 581),
● obwieszczenie Prezesa GUS z 17 kwietnia 2015 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w drugim kwartale 2015 r. (M.P. z 2015 r. poz. 642).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat