reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenia zdrowotne > Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego konkubenta

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego konkubenta

Pracownik, który pozostaje w nieformalnym związku chciałby zgłosić swojego partnera oraz jego dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy konkubent może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny?

Problem

Jeden z naszych pracowników tworzy nieformalny związek ze swoją partnerką, z którą wychowuje jej dziecko z pierwszego małżeństwa. Dotychczas partnerka naszego pracownika była zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez PUP, zgłaszała też do ubezpieczenia swoje dziecko. Obecnie utraciła status osoby bezrobotnej i do ubezpieczenia chciałby ją zgłosić, razem z jej dzieckiem, nasz pracownik. Czy na wniosek pracownika możemy zgłosić jego partnerkę życiową do ubezpieczenia zdrowotnego? A jak wygląda kwestia ubezpieczenia dziecka, które partnerzy wychowują razem – pyta Czytelniczka z Iławy.

Odpowiedź

Państwa pracownik nie może zgłosić do ubezpieczenia swojej partnerki, ponieważ nie jest ona członkiem jego rodziny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu zdrowotnym. Również jej dziecko – jeżeli nie zostało przysposobione – nie może zostać przez niego zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego. Rozwiązaniem może być przystąpienie przez konkubinę Państwa pracownika do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Niestety, wiąże się to z ponoszeniem kosztów składki zdrowotnej przez osobę ubezpieczoną.

Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego nieubezpieczonych członków swojej rodziny (art. 67 ust. 3 ustawy zdrowotnej).

Redakcja poleca produkt: Ustawa zasiłkowa 2015 z komentarzem (PDF)

Kto jest członkiem rodziny?

Za członków rodziny uważani są:

● dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, uczelni lub jednostce naukowej prowadzącej studia doktoranckie – do ukończenia 26 lat, natomiast gdy posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,

● małżonek,

● wstępny pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej).

Osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia nieubezpieczonych członków swojej rodziny.

Wśród osób, których przepisy ustawy zdrowotnej uznają za członków rodziny, nie została wymieniona konkubina ani jej dziecko (przepisy przewidują wyłącznie możliwość objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jako członka rodziny dziecka obcego, dla którego została ustanowiona opieka lub które zostało umieszczone w rodzinie zastępczej).

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama