REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego konkubenta

Małgorzata Kozłowska
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego konkubenta/ Fot. Fotolia
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego konkubenta/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, który pozostaje w nieformalnym związku chciałby zgłosić swojego partnera oraz jego dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy konkubent może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny?

Problem

Jeden z naszych pracowników tworzy nieformalny związek ze swoją partnerką, z którą wychowuje jej dziecko z pierwszego małżeństwa. Dotychczas partnerka naszego pracownika była zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez PUP, zgłaszała też do ubezpieczenia swoje dziecko. Obecnie utraciła status osoby bezrobotnej i do ubezpieczenia chciałby ją zgłosić, razem z jej dzieckiem, nasz pracownik. Czy na wniosek pracownika możemy zgłosić jego partnerkę życiową do ubezpieczenia zdrowotnego? A jak wygląda kwestia ubezpieczenia dziecka, które partnerzy wychowują razem – pyta Czytelniczka z Iławy.

Autopromocja

Odpowiedź

Państwa pracownik nie może zgłosić do ubezpieczenia swojej partnerki, ponieważ nie jest ona członkiem jego rodziny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu zdrowotnym. Również jej dziecko – jeżeli nie zostało przysposobione – nie może zostać przez niego zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego. Rozwiązaniem może być przystąpienie przez konkubinę Państwa pracownika do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Niestety, wiąże się to z ponoszeniem kosztów składki zdrowotnej przez osobę ubezpieczoną.

Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego nieubezpieczonych członków swojej rodziny (art. 67 ust. 3 ustawy zdrowotnej).

Redakcja poleca produkt: Ustawa zasiłkowa 2015 z komentarzem (PDF)

Kto jest członkiem rodziny?

Za członków rodziny uważani są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, uczelni lub jednostce naukowej prowadzącej studia doktoranckie – do ukończenia 26 lat, natomiast gdy posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,

● małżonek,

● wstępny pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej).

Osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia nieubezpieczonych członków swojej rodziny.

Wśród osób, których przepisy ustawy zdrowotnej uznają za członków rodziny, nie została wymieniona konkubina ani jej dziecko (przepisy przewidują wyłącznie możliwość objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jako członka rodziny dziecka obcego, dla którego została ustanowiona opieka lub które zostało umieszczone w rodzinie zastępczej).

W tej sytuacji Państwa pracownik nie może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego ani swojej partnerki, ani jej dziecka. Osoby te nie są uważane za członków rodziny ubezpieczonego i nie ma tu znaczenia fakt, że osoby te pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym. Jeśli partnerka pracownika uzyska własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (np. umowę o pracę, umowę zlecenia, działalność gospodarczą, status osoby bezrobotnej), powinna zgłosić swoje dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Jeżeli nie uzyska takiego tytułu, wówczas pozostaje jej zgłoszenie się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. To rozwiązanie niesie ze sobą obowiązek opłacania składki ubezpieczeniowej.

Zgłaszając się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, matka ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia również swoje dziecko. Nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Autopromocja

Rozwiązaniem dla dziecka jest również zgłoszenie go do ubezpieczenia przez ojca lub dziadka albo babcię. Dziadkowie mogą zgłosić do ubezpieczenia swojego wnuka, jeżeli rodzice dziecka nie mają takiej możliwości (nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu ani obowiązkowo, ani dobrowolnie).

Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Okres obowiązywania

Podstawa wymiaru składki

Wysokość składki

1 lipca–30 września 2015 r.

4066,34 zł

365,97 zł

Osoby, których do ubezpieczenia zgłasza płatnik (np. pracodawca, zleceniodawca), informują go o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu doubezpieczenia zdrowotnego w 7-dniowym terminie. Członkowie rodziny uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia ich do ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawca zgłasza członka rodziny na formularzu ZUS ZCNA.

Konkubenci nie są członkami rodziny w rozumieniu ustawy zdrowotnej i nie mogą być zgłoszeni przez pracowników do ubezpieczenia zdrowotnego.

Pracownik wychowuje 3-letniego syna wspólnie ze swoją partnerką, która nie ma tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (nie jest nigdzie zatrudniona). Partnerka nie może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez pracownika, gdyż nie jest uważana za członka rodziny w rozumieniu ustawy zdrowotnej. Natomiast pracodawca, na wniosek swojego pracownika, powinien zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jego syna.

Podstawa prawna:

● art. 5 ust. 3, art. 67 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 581),

● obwieszczenie Prezesa GUS z 17 kwietnia 2015 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w drugim kwartale 2015 r. (M.P. z 2015 r. poz. 642).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA

  Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

  Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

  Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

  REKLAMA