REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa, Projekty ustaw

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ułatwienia w zezwoleniach na pobyt czasowy i pracę - projekt

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę będzie można uzyskać na uproszczonych zasadach. Jakie ułatwienia przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw?

Zbieg tytułów ubezpieczenia z ZUS i KRUS - projekt

Ubezpieczenia z ZUS i KRUS - powstał projekt regulujący zbieg tytułów ubezpieczenia. Głównym celem zmian jest wyeliminowanie błędów w ubezpieczeniu społecznym rolników.

Dyskryminacja płacowa - proponowane nowe środki zwalczania

Dyskryminacja płacowa jest niekorzystnym dla kobiet zjawiskiem. Chodzi o niższe wynagrodzenia kobiet w stosunku do zarobków mężczyzn na porównywalnych stanowiskach. Projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadza nowe środki zwalczania dyskryminacji płacowej. Jak oceniają je eksperci?

Urlop bezpłatny i delegacja dla niezaszczepionych pracowników

Niezaszczepiony pracownik będzie mógł zostać wysłany na urlop bezpłatny lub oddelegowany do innych zadań. Pracodawca dowie się, kto się zaszczepił, a kto nie.

Dodatkowe urlopy dla kontrolerów PIP od 2022 roku

Dodatkowe urlopy dla kontrolerów PIP od 2022 roku. Osoby wykonujące czynności kontrolne i mające co najmniej dziesięcioletni staż pracy mają dostać prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach – 12 dni – przewiduje nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, którą 14 sierpnia 2021 r. podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

Ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych - zmiany

Ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas u pracodawców. Senat zaproponował poprawki. Jakie będą zmiany?

PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

Urlop rodzinny - nowy rodzaj urlopu w Kodeksie Pracy

Urlop rodzinny - czy będzie nowy rodzaj urlopu w Kodeksie Pracy? Dla kogo jest przewidziany? Ile wynosi wymiar urlopu rodzinnego?

Strategia Demograficzna 2040 - konsultacje projektu

Strategia Demograficzna 2040 wprowadza zmiany m.in. w Kodeksie pracy w zakresie pracy rodziców. Ruszają konsultacje projektu strategii.

Kontrola trzeźwości pracowników - projekt Kodeksu pracy

Kontrola stanu trzeźwości pracowników będzie możliwa na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Znany jest projekt zmian w KP.

Prawa pracownicze marynarzy - napaść na statek

Prawa pracownicze marynarzy w przypadku napaści na statek są przedmiotem prac rządu.

Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

Kasa zapomogowo-pożyczkowa u pracodawcy - nowe przepisy

Kasa zapomogowo-pożyczkowa u pracodawcy - będą nowe przepisy. Powstał projekt ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych.

Lokalne centra pracy zdalnej - czym są?

Lokalne centra pracy zdalnej zakłada Polski Ład. Czym właściwie są? Jakie będą nowe zasady udzielania pracy zdalnej zawarte w Kodeksie pracy?

Pracodawca zbada trzeźwość pracownika - zmiany

Pracodawca zbada trzeźwość pracownika - będą nowe przepisy pozwalający pracodawcy na kontrolę stanu trzeźwości pracowników. Jakie zmiany wejdą w życie?

Emerytury stażowe - podpisy pod projektem ustawy

Emerytury stażowe - kiedy będą zbierane podpisy pod obywatelskim projektem ustawy?

Praca zdalna w Kodeksie pracy - projekt

Praca zdalna będzie uregulowana w Kodeksie pracy. Jaką definicję pracy zdalnej zakłada projekt? Co należy zawrzeć w porozumieniu lub regulaminie pracy? Jakie koszty pracy zdalnej leżą po stronie pracodawcy? Czy pracodawca może kontrolować pracę zdalną? Kto odpowiada za bhp?

Przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców do zmiany

Zatrudnianie cudzoziemców wciąż należy usprawnić. Przepisy wymagają kolejnych zmian. Urzędy pracy powinny przejąć rozpatrywanie wniosków o zezwolenie na pracę obcokrajowców. Co jeszcze może się zmienić?

Kodeks pracy 2021 - zmiany

Kodeks pracy w 2021 roku mogą czekać zmiany. Praca zdalna wymaga uregulowania przez prawo pracy. Wszystko, co musisz wiedzieć z zakresu prawa pracy w 2021 r. zawiera poniższy artykuł. Jakie są zasady wykonywania pracy w czasie kwarantanny i izolacji? Jaki jest czas pracy w 2021 r.? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie w 2021 r. i jakie są skutki prawne zmiany jego wysokości? Na czym polega rejestracja umów o dzieło? Jaka jest wysokość odpisu na ZFŚS w 2021 roku?

Urlop wypoczynkowy 2021 - ile dni, zmiany

Urlop wypoczynkowy w 2021 roku przysługuje bez zmian w dotychczasowym wymiarze. Ile dni urlopu i do kiedy wykorzystać? Co to jest urlop wypoczynkowy zgodnie z Kodeksem pracy? Czy będzie wydłużony do 35 dni? Ile wynosi wynagrodzenie za czas urlopu netto?

Strategia na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2021-2030

Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 została przyjęta przez rząd. Zakłada wzrost aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Jakie zmiany i nowości przewiduje? Ile współczynnik aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym ma wynosić w 2030 r.?

Tarcza 7.0 czyli zmiany w Tarczy 6.0

Tarcza 7.0 to inaczej zmiany w Tarczy 6.0. Co zmieniło się w kwestii dofinansowania wynagrodzeń z urzędów pracy (świadczenia na ochronę miejsc pracy) i dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności? Jakie kody PKD zostały dodane? Do kiedy wnioski? Jaki przychód stanowi warunek?

Zatrudnianie cudzoziemców 2021 - co się zmieniło?

Zatrudnianie cudzoziemców w 2021 roku zostało ułatwione. Co się zmieniło w czasie pandemii COVID-19? Czy cudzoziemcy przechodzą kwarantannę i testy na COVID-19? Co z formalnościami? Jakich obowiązków należy dopełnić po ustaniu pandemii?

Składki ZUS od każdej umowy zlecenia w 2022 r. [WYWIAD]

Składki ZUS od zlecenia w 2022 r. będą odprowadzane od każdej umowy. Co z tzw. czerwcowymi emeryturami? Jakie zmiany w zasiłku chorobowym, macierzyńskim i ochronie rentowej są przewidywane? Czy umowy o dzieło także zostaną oskładkowane? Czy ZUS opłaci składki za firmy? Czy planuje się wprowadzić dodatki dla strażaków OSP, pokrycie nieopłaconych składek opozycjonistów antykomunistycznych i wyższe emerytury dla roczników spoza 1953? Na te i inne pytanie odpowiada Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Badanie alkomatem trzeźwości pracownika - projekt ustawy

Badanie alkomatem trzeźwości pracownika jest w obecnym stanie prawnym kontrowersyjne. Pracodawcy muszą wybierać - czy naruszać przepisy o ochronie danych osobowych czy bhp. Powstał więc projekt ustawy zezwalający pracodawcy na kontrolę stanu trzeźwości pracownika pod pewnymi warunkami. W jakich przypadkach będzie można zbadać pracownika na obecność alkoholu?

6 grudnia - niedziela handlowa

6 grudnia 2020 r. będzie dodatkowa niedziela handlowa. Zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedziele i święta w grudniu powinny być tylko 2 niedziele handlowe. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa będą 3.

Praca zdalna na izolacji - projekt ustawy

Praca zdalna na izolacji będzie uregulowana prawnie. Powstał projekt ustawy dopuszczający możliwość wykonywania pracy w czasie izolacji, a więc chorym na COVID-19.

Wyższe dodatki dla pracowników socjalnych

Dodatek dla pracownika socjalnego ma być wyższy. Jaką kwotę dodatku przewidują nowe przepisy? 21 listopada przypada Dzień Pracownika Socjalnego. Minister pracy, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśla ważną rolę pracowników socjalnych w społeczeństwie. Zapowiada również ułatwienie w uzyskaniu dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Co jeszcze się zmieni?

Urlop ojcowski i macierzyński dla rodziców adopcyjnych - zmiany

Urlopy dla rodziców adopcyjnych czekają zmiany. Będą nowe zasady korzystania z urlopu ojcowskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Co się zmieni?

Nowe przepisy o pracy zdalnej w 2021 roku

Nowe przepisy o pracy zdalnej mają wejść w życie w I kwartale 2021 roku. Aktualnie czekamy na propozycje związków zawodowych i pracodawców. Jakie uwagi do nowelizacji Kodeksu pracy zostały przedstawione?

Praca zdalna: pracodawca nie będzie odpowiadał za bhp

Nowe przepisy Kodeksu pracy przewidują przeniesienie odpowiedzialności za bhp podczas pracy zdalnej z pracodawcy na pracownika. Pracodawca nie będzie więc odpowiadał za bezpieczeństwo pracownika na home office.

Praca zdalna zamiast telepracy - pozytywna opinia pracodawców

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje pracę zdalną zamiast telepracy. Dotychczas pracy zdalnej nie było w regulacji kodeksowej. Pracodawcy RP pozytywnie oceniają tę zmianę. Jakie rozwiązania przewiduje nowelizacja?

Praca zdalna w Kodeksie pracy zamiast telepracy [WYWIAD]

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed, zapowiada, że praca zdalna zastąpi w Kodeksie pracy telepracę. Na ile nowe przepisy będą podobne do tych obecnych? Jak uregulować kwestię bhp? Na te i inne pytania Łukasza Guzy wiceminister udzielił odpowiedzi w niniejszym wywiadzie.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - projekt nowelizacji

Powstał projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Praca zdalna ma zastąpić przepisy dotyczące telepracy. Zgodnie z nową definicją pracę zdalną będzie można wykonywać całkowicie lub częściowo poza siedzibą pracodawcy lub poza innym stałym miejscem jej świadczenia, określonym w umowie lub wskazanym przez zatrudniającego. Jakie rozwiązania wprowadzają nowe przepisy?

Zmiany w ustawie o zawodzie farmaceuty - konsekwencje

Zdaniem BCC zmiany w ustawie o zawodzie farmaceuty mogą mieć negatywne konsekwencje w postaci zachwiania systemu dystrybucji leków w Polsce. Urzędnik będzie mógł łatwiej zamknąć aptekę lub hurtownię farmaceutyczną. Co zmieni się w kwestii cofnięcia zezwolenia?

Zmiany w Kodeksie pracy - praca zdalna zastąpi telepracę

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Wiceszef MRPiPS zapowiedział, że praca zdalna zastąpi telepracę. Rozwiązanie polegające na unormowaniu świadczenia pracy na odległość ma być bardziej elastyczne.

Projekt nowej ustawy o OFE jest już gotowy

Projekt nowej ustawy o przekształceniu OFE w IKE jest już gotowy i w najbliższym czasie zostanie przedstawiony. Modyfikacji ulegną terminy wprowadzanych zmian.

Ponowne przeliczenie emerytury także dla innych roczników niż 1953?

Powstał projekt mający na celu ponowne przeliczenie wysokości emerytur także dla innych roczników niż 1953. Przepis ustawy o emeryturach i rentach z FUS traktujący o obniżeniu świadczenia emerytalnego o pobraną wcześniejszą emeryturę dotknął również inne roczniki, np. mężczyzn odchodzących na wcześniejsze emerytury branżowe (górnicy, nauczyciele, osoby pracujące w szkodliwych warunkach).

Obniżony wymiar czasu pracy z powodu koronwirusa nie obniży zasiłków - projekt

Wszystko wskazuje na to, że obniżony wymiar czasu pracy z powodu koronwirusa nie wpłynie na zaniżenie wysokości zasiłków. Rząd pracuje nad projektem dotyczącym ustalania kwoty zasiłku z uwzględnieniem wynagrodzenia w wysokości obowiązującej przed obniżeniem wymiaru czasu pracy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca 2020 r.?

Być może dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie funkcjonował do końca 2020 r. Posłanki KO wniosły projekt ustawy przedłużający prawo do zasiłku przysługującego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka z powodu koronawirusa.

Powstał projekt chroniący kobiety w ciąży przed obniżeniem zasiłku macierzyńskiego

Powstał senacki projekt chroniący kobiety w ciąży przed obniżeniem zasiłku macierzyńskiego. Chodzi o sytuację obniżenia wymiaru czasu pracy z powodu koronawirusa w czasie ciąży pracownicy, co może skutkować niższym zasiłkiem macierzyńskim.

Zróżnicowanie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika nową przesłanką mobbingu?

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym pracuje obecnie Sejm, zakłada dodanie nowej przesłanki mobbingu, a mianowicie - zróżnicowanie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika. Czy zmiana ta wpłynie korzystanie na respektowanie przez pracodawców zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie wynagrodzenia? Oto komentarz ekspertki z zakresu prawa pracy - Karoliny Czapskiej-Małeckiej.

Szersza definicja mobbingu początkiem do wyrównania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn

Zdaniem Koalicji Bezpieczni w Pracy rozszerzenie definicji mobbingu jest dobrym początkiem dla wyrównania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w Polsce. Aby jednak sytuacja na rynku pracy uległa zmianie, niezbędna jest edukacja pracowników na temat mobbingu, sposobach przeciwdziałania oraz procedur antymobbingowych.

Mobbing a różnicowanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - projekt zmian w Kodeksie pracy

Poselski projekt zmian Kodeksu pracy rozszerza definicję mobbingu. Miałoby nim być również różnicowanie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika.

Polska przeciwna dyskryminującym przepisom Pakietu Mobilności

Polska jest przeciwna dyskryminującym przepisom Pakietu Mobilności takim, jak obowiązek powrotu ciężarówek do państwa członkowskiego siedziby przedsiębiorstwa co 8 tygodni czy ograniczenie wykonywania przewozów kabotażowych w formie okresu karencji. 9 państw (Polska, Bułgaria, Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia i Węgry) skierowało wspólne pismo w tej sprawie do posłów Parlamentu Europejskiego.

Przełom w sprawie emerytur rocznika 1953

Problem emerytur osób z rocznika 1953 w końcu zostanie rozwiązany. Emeryci otrzymają zwrot różnicy pomiędzy pobieraną emeryturą, a emeryturą jaką powinni otrzymywać. Renty rodzinne ulegną ponownemu przeliczeniu, a postępowania w sprawie ponownego ustalenia wysokości emerytury zostaną zawieszone lub umorzone.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 28 czerwca 2020 r. także dla rodziców dzieci zdrowych do 8. roku życia. Ta sama data dotyczy zasiłku opiekuńczego dla rolników. Ustawa została zmieniona, a nowe przepisy obowiązują z mocą wsteczną od 25 maja 2020 r.

REKLAMA