Przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców do zmiany
REKLAMA
REKLAMA
Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców od dwóch lat postuluje usprawnienie procesu zatrudniania cudzoziemców w Polsce - przypomniało biuro Rzecznika MŚP. Proponuje m.in. przekazanie z Urzędów Wojewódzkich do Urzędów Pracy rozpatrywanie wniosków o zezwolenie na pracę obcokrajowców.
REKLAMA
Jak przypomniało biuro Rzecznika MŚP, już od marca 2019 r. aktywnie występuje z wnioskami o podjęcie działań dot. zaradzenia przewlekłości postępowań w sprawie zatrudniania cudzoziemców.
Zezwolenia na pracę w gestii urzędu pracy
"Kilkukrotnie występowałem do organów administracji państwowej z postulatami podnoszonymi przez przedstawicieli biznesu, by kompetencje Urzędów Wojewódzkich, związane z rozpatrywaniem wniosków o wydanie zezwoleń na pracę dla obcokrajowców, zostały przekazane Urzędom Pracy" – powiedział Abramowicz.
Zatrudnianie cudzoziemców - osobna regulacja
Jak podało biuro Rzecznika MŚP, w liście z lutego br. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informuje, że rozpoczęło pracę nad reformą rynku pracy. Przewiduje, że częścią zmian będzie wyodrębnienie z obecnie obowiązującej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przepisów dot. zatrudnienia cudzoziemców.
Pełna elektronizacja i usprawnienie procedur
Rzecznik MŚP wskazuje, że nie ma jeszcze konkretnych kierunków zmian, jednak wśród zagadnień, które zostaną uwzględnione, znajdują się m.in. poprawa efektywności obowiązujących procedur, pełna elektronizacja postępowań w zakresie legislacji pracy cudzoziemców oraz dostosowanie rozwiązań do aktualnych potrzeb zgłaszanych przez pracodawców.
Ministerstwo deklaruje, że projekty nowych rozwiązań będą konsultowane z Rzecznikiem MŚP oraz partnerami społecznymi. Niestety w piśmie nie zostały podane żadne, konkretne terminy - wskazało biuro Rzecznika MŚP.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat