REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop rodzinny - nowy rodzaj urlopu w Kodeksie Pracy

Urlop rodzinny - nowy rodzaj urlopu w Kodeksie Pracy
Urlop rodzinny - nowy rodzaj urlopu w Kodeksie Pracy
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop rodzinny - czy będzie nowy rodzaj urlopu w Kodeksie Pracy? Dla kogo jest przewidziany? Ile wynosi wymiar urlopu rodzinnego?

Urlop rodzinny w Kodeksie pracy?

Dnia 1 czerwca 2021 r. wpłynął do Sejmu Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk 1321). Następnie 23 czerwca projekt ten został skierowany do I czytania. Zakłada wprowadzenie możliwości skorzystania z nowego rodzaju urlopu przez pracownika lub czasowego zawieszenia działalności gospodarczej na opiekę nad najbliższym członkiem rodziny. Urlop miałby nazywać się urlopem rodzinnym. Przysługiwałby w wymiarze do 12 miesięcy. Można byłoby łączyć go z wykonywaniem pracy. Okres urlopu rodzinnego wliczałby się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Autopromocja

Projekt przewiduje dodanie w dziale siódmym rozdziału III pod tytułem "Urlopu rodzinne" (art. 175a - 175h).

Dla kogo urlop rodzinny?

Urlop rodzinny przysługiwałby pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy (wlicza się także poprzednie okresy zatrudnienia). Urlop ten można wziąć tylko w celu sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny.

Kto jest w tym kontekście najbliższym członkiem rodziny, nad którym ma być sprawowana opieka? Proponowane przepisy wyliczają następujące osoby:

 1. wstępni,
 2. ojczym,
 3. macocha,
 4. teściowie,
 5. zstępni,
 6. rodzeństwo,
 7. mąż,
 8. żona,
 9. osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

Dodatkowo dookreśla się, że urlop ten przysługuje tylko wówczas, gdy z powodu stanu zdrowia najbliższy członek rodziny wymaga osobistej opieki pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop wychowawczy a urlop rodzinny

Czy można skorzystać z urlopu rodzinnego na zstępnych (dzieci, wnuków), gdy jest sprawowana nad nimi opieka w ramach urlopu wychowawczego? Nie. Urlop wychowawczy na dane dziecko wykluczałby możliwość skorzystania z urlopu rodzinnego na to samo dziecko.

Wymiar urlopu rodzinnego

Zgodnie z założeniami projektu zmian w Kodeksie Pracy urlop rodzinny miałby trwać maksymalnie 12 miesięcy. Dopuszcza się możliwość korzystania z tego urlopu przez kilku pracowników, ale należy wówczas pamiętać, że łączny wymiar urlopu nie może przekroczyć owych 12 miesięcy. Co ważne, maksymalne 12 miesięcy urlopu rodzinnego odnosi się łącznie do opieki nad  wszystkimi najbliższymi członkami rodziny.

Wniosek o urlop rodzinny

Urlop rodzinny ma być udzielany na pisemny wniosek pracownika. Termin na złożenie wniosku to nie krócej niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu. Należy dołączyć do niego dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 175h. Pracodawca ma obowiązek uwzględnienia wniosku pracownika. Pracownik może także rozmyślić się i wycofać wniosek o udzielenie urlopu rodzinnego, jednak nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. Składa się w tym celu pisemne oświadczenie do pracodawcy.

Niezachowanie terminu przy składaniu wniosku skutkuje prawem pracodawca do udzielenia urlopu nie później niż z dniem upływu 21 dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli pracownik złożył wniosek np. 20 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu rodzinnego, pracodawca może udzielić mu go 1 dzień później.

Urlop rodzinny w częściach

Urlop rodzinny można wykorzystać w całości lub w częściach - maksymalnie 4 części. Liczba części uzależniona jest od liczby złożonych w tej sprawie wniosków.

Rezygnacja z urlopu rodzinnego

Pracownik ma prawo do rezygnacji z urlopu rodzinnego. Za zgodą pracodawcy może to zrobić w każdym czasie, a po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Powrót do pracy po urlopie rodzinnym

Projektodawca chroni pracownika powracającego do pracy po urlopie rodzinnym. Nakłada na pracodawcę obowiązek dopuszczenia go do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to już możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Gwarantuje się przy tym wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Ochrona przed zwolnieniem

Co więcej, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu rodzinnego wniosku o udzielenie urlopu rodzinnego aż do dnia zakończenia tego urlopu.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy dopuszcza się tylko w wyjątkowych sytuacjach, jakimi są:

 • ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy,
 • przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Zakaz rozwiązywania umowy przez pracodawcę nie biegnie wcześniej niż 21 dni przed planowanym terminem skorzystania z urlopu, nawet jeśli pracownik złożył wniosek przed 21-dniowym terminem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mmm
  2021-07-13 18:46:59
  Chyba was porabalo.same urlopy.kto bedzie pracowal.panstwo darmozjadow i leni .znowu osoby w pideszlym wieku maja pracowac a mlodzi niech sie obijaja
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Caro
  2021-07-13 19:33:00
  Kto się zdecyduje na taki urlop ? Że strachu przed utrata pracy raczej nikt.Szef powie po powrocie ze nie mógł zostawić ci wolnego stanowiska i już ma kogoś innego na twoje miejsce
  0
 • Wwww
  2021-07-13 18:49:28
  Polski ład bedzie wielkim nieładem
  0
 • Becia
  2021-07-14 07:18:55
  A ten urlop to rozumiem że bezpłatny? Tylko pracodawca będzie musiał się zgodzić, inaczej niż przy urlopie bezpłatnym. A zasiłek opiekuńczy nad dorosłym nadal tylko 14 dni, co przy zwykłym złamaniu jest niewystarczające, a o takich przypadkach jak np udar to już nawet nie mówię. No ale będzie można wtedy wziąć 12 miesięcy bezpłatnego urlopu i żyć z zasiłków OPS. Bombowy pomysł.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

REKLAMA

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

REKLAMA

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

REKLAMA