reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca 2020 r.?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca 2020 r.?

Być może dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie funkcjonował do końca 2020 r. Posłanki KO wniosły projekt ustawy przedłużający prawo do zasiłku przysługującego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka z powodu koronawirusa.

"Przygotowaliśmy projekt ustawy, który przedłuża dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca roku." - poinformowały w poniedziałek posłanki KO Marzena Okła-Drewnowicz i Aleksandra Gajewska. Zaapelowały do marszałek Elżbiety Witek o wprowadzenie projektu do porządku obrad na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Posłanki KO podczas konferencji prasowej w Sejmie zwracały uwagę, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego coraz więcej placówek - szkół, przedszkoli i żłobków, będzie ograniczała działalność z powodu COVID-19.

"Nie ma na co czekać. Premier czeka, ale pandemia nie poczeka. Dlatego przygotowaliśmy konkretny projekt ustawy, który przedłuża możliwość uzyskiwania dodatkowych zasiłków opiekuńczych do końca roku, oczywiście z możliwością przedłużenia" - poinformowała Okła-Drewnowicz.

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Wyraziła nadzieję, że projekt zostanie wprowadzony do porządku obrad na najbliższym posiedzenia Sejmu. "Wyręczamy dzisiaj rząd, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych dzieci, naszej młodzieży. A to, co jest dla nich najgorsze to ogromna niepewność. Dlatego apelujemy do pani marszałek Elżbiety Witek, aby włączyła ten projekt ustawy do porządku obrad na tym posiedzeniu Sejmu" - podkreśliła posłanka KO.

Aleksandra Gajewska dodała, że projekt ma dać zabezpieczenie rodzicom i dzieciom w sytuacji epidemii. Wyraziła nadzieję, że proponowane rozwiązanie poprze rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. "Zamiast zajmować się opowiadaniem w mediach bzdur dotyczących tabletek zmieniających płeć, które są podawane dzieciom w szkole, niech zajmie się tym, aby dzieciaki w szkole miały zabezpieczone funkcjonowanie i zaapeluje do pani minister (rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg), aby zabezpieczyła też interesy rodziny, kiedy szkoła przestanie normalnie funkcjonować" - zaznaczyła Gajewska.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od 1 do 20 września. Mogą się o niego starać rodzice dzieci do 8 lat, w razie zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu COVID-19.

Zasiłek przysługuje również wtedy, gdy nie ma możliwości zapewnienia przez wspomniane placówki opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania, np. gdy lekcje odbywają się w trybie hybrydowym – część dzieci uczy się w szkole, a część w domu. O dodatkowy zasiłek opiekuńczy można się także starać w przypadku braku możliwości opieki przez nianię.

Zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.(PAP)

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama