REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie cudzoziemców 2021 - co się zmieniło?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zatrudnianie cudzoziemców 2021 - co się zmieniło?
Zatrudnianie cudzoziemców 2021 - co się zmieniło?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców w 2021 roku zostało ułatwione. Co się zmieniło w czasie pandemii COVID-19? Czy cudzoziemcy przechodzą kwarantannę i testy na COVID-19? Co z formalnościami? Jakich obowiązków należy dopełnić po ustaniu pandemii?

Praca cudzoziemca w Polsce w 2021 roku

Wprowadzone w ubiegłym roku przepisy ułatwiają obcokrajowcom utrzymanie zatrudnienia w Polsce. Działają także z korzyścią dla pracodawców. Z drugiej strony wyzwaniem jest załatwianie formalności w warunkach niepewności. Co zmieniło się w 2020 roku i na jakie zmiany trzeba się przygotować teraz?

REKLAMA

Pandemia istotnie wpłynęła na rynek pracy w Polsce. Jednym z efektów są zmiany w przepisach dotyczących pracy cudzoziemców, które zostały wprowadzone w poprzednim roku w ustawie zwanej tarczą antykryzysową. Były one konieczne, by zachować płynność zatrudnienia. – W kwestii spraw związanych z zatrudnianiem cudzoziemców możemy powiedzieć, że nowe przepisy stanowią duże ułatwienie dla pracodawców, jak również dla pracowników – ocenia Małgorzata Orłowska, menedżer ds. legalizacji w spółce Sanpro Synergy z Grupy Impel.

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Najważniejsze zmiany w przepisach

REKLAMA

Zdaniem eksperta najważniejszą zmianą było przedłużenie terminów składania wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce oraz przedłużenie z mocy prawa legalności pobytu i ważności tytułów do pracy wynikających z wiz, dokumentów lub ruchu bezwizowego dla cudzoziemców, którzy w marcu, w dniu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, przebywali legalnie w Polsce. Te przepisy ułatwiły pracownikom i pracodawcom utrzymanie ciągłości zatrudnienia. Spowodowały, że zawarte umowy, w określonych przypadkach mogą być nadal wykonywane bez względu na pierwotne aspekty formalne związane z legalnością pobytu lub pracy. Jeżeli komuś w trakcie pandemii skończyła się ważność dokumentów, mógł dzięki nowym przepisom, legalnie zostać w naszym kraju i kontynuować pracę – wyjaśnia.

Istotna jest też obowiązująca od 01.12.2020 zmiana przepisów dotyczących cudzoziemców uprawnionych do wykonywania pracy bez konieczności posiadania zezwolenia. Do istniejącej listy dodano osoby posiadające wizę wydaną ze względów humanitarnych. – To pomocna dłoń wyciągnięta w kierunku przede wszystkim obywateli Białorusi. Przed zmianą przepisów posiadacze wiz humanitarnych nie mogli legalnie pracować w Polsce – tłumaczy Małgorzata Orłowska. – To samo dotyczy posiadaczy wiz z adnotacją Poland Business Harbour, którzy teraz mogą łatwiej przenosić swoje firmy z Białorusi do Polski – dodaje. Po zmianach przepisów wykonywać pracę bez zezwolenia mogą także lekarze, dentyści, pielęgniarki i ratownicy medyczni z zagranicy, którzy posiadają prawo wykonywania zawodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wprowadzono także zmiany w samym wydawaniu wiz w celu wykonywania pracy. Między innymi przed zmianą można było je uzyskać w konsulacie polskim znajdującym się wyłącznie na terenie kraju pochodzenia. Teraz można się o nie ubiegać także w kraju pobytu czasowego. – Zmiany związane z wizami stanowią również dostosowanie polskich przepisów do zmian we wspólnotowym kodeksie wizowym – mówi Małgorzata Orłowska. Przykładowo: określono termin wydawania wiz krajowych do 15 dni kalendarzowych z możliwością przedłużenia do 60 dni w uzasadnionych przypadkach, a także wprowadzono obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego lub podróżnego ubezpieczenia medycznego.

Poza tym rozszerzono formularz wniosku o wydanie wizy w celu wykonywania pracy o informacje na temat zezwolenia na pracę. – To niestety może spowodować, że okres oczekiwania na wizę znacznie się wydłuży. Wcześniej cudzoziemcy składali wnioski o wizę, nie mając jeszcze pozwolenia na pracę, ale wiedząc, że pracodawca jest w trakcie jego pozyskiwania. Teraz ze złożeniem wniosku o wizę trzeba czekać do momentu otrzymania zezwolenia na pracę – tłumaczy ekspert.

Kwarantanna i testy

Na skalę i płynność zatrudnienia obcokrajowców w Polsce mocno oddziałują także przepisy związane z koniecznością odbywania kwarantanny po przekroczeniu granicy lub koniecznością okazania negatywnego wyniku w kierunku SARS-CoV-2. Te zmieniają się dynamicznie. Obecnie, osoby z negatywnym wynikiem nie muszą poddawać się kwarantannie, ale to może się zmienić w każdej chwili. Nie wiadomo, jakie zasady będą obowiązywały w kolejnych miesiącach, co znacznie utrudnia planowanie i podejmowanie decyzji o przyjeździe do Polski. – To także niekomfortowa sytuacja dla pracodawców, którzy pozostają w niepewności. Pamiętajmy, że konieczność kwarantanny i wykonania testu to koszty, które musi ponieść albo pracodawca, albo pracownik – zauważa Małgorzata Orłowska. – Na rynku pracy wciąż panuje duża niepewność. Co więcej, obcokrajowcy często nie wiedzą, jakie przepisy obowiązują w danym momencie i jakie należy załatwiać formalności związane z legalizacją pobytu i pozwoleniami na pracę – podkreśla.

Formalności

Niepewność i obawa o przyszłość, a także utrata pracy, były główną przyczyną wyjazdu części obcokrajowców z Polski w 2020 roku. Takie wnioski znajdują się w raporcie „Ukraińcy na polskim rynku pracy – doświadczenia i perspektywy” przygotowanym przez Grupę Impel na podstawie wyników badania ankietowego przeprowadzonego w okresie sierpień – wrzesień 2020. Gdy okazało się, że pandemia potrwa dłużej niż zakładano, zaczęły się powroty do byłych pracodawców lub poszukiwanie nowych. – Przepisy tarczy wyszły wtedy obcokrajowcom i pracodawcom naprzeciw. Nowe zasady pozwoliły pracownikom i pracodawcom utrzymać płynność pobytu i zatrudnienia. Z drugiej strony pojawił się problem niezrozumienia reguł wynikających z przepisów, szczególnie dla cudzoziemców, którzy przyjechali do Polski w ramach ruchu bezwizowego, już w trakcie trwania epidemii. W efekcie część obcokrajowców postępuje niewłaściwie i zderza się z przykrymi konsekwencjami. W praktyce oznacza to sporą rotację cudzoziemców pomiędzy pracodawcami w poszukiwaniu zajęcia, a to z kolei powoduje duże zamieszanie w procesie legalizacji ich pobytu i pracy. Wydłużone procedury w urzędach wojewódzkich sprawiają, że takie osoby nie mają udokumentowanej podstawy pobytu, co uniemożliwia pracodawcy ich legalne zatrudnienie – dostrzega Małgorzata Orłowska.

Obowiązki po ustaniu epidemii

Nie sposób przewidzieć, w jakim zakresie i kiedy będą zmieniały się przepisy, ale pewne jest, że w momencie odwołania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, obcokrajowcy będą mieli tylko 30 dni na złożenie wszystkich niezbędnych wniosków związanych z zalegalizowaniem pobytu i pracy. – Może zdarzyć się też tak, że osoby pracujące na podstawie obowiązujących przepisów tarczy, będą musiały wyjechać – przestrzega Małgorzata Orłowska.

Aby do tego nie doszło, warto składać stosowne dokumenty w urzędach już teraz. Po pierwsze dlatego, że te instytucje działają w reżimie sanitarnym, przez co terminy są wydłużone. Po drugie dlatego, że po ustąpieniu pandemii i ponownym otwarciu urzędów w trybie stacjonarnym, mogą one przechodzić oblężenie. – Lepiej nie zwlekać, wprawdzie dokumentów nie można złożyć osobiście, ale można je wysłać pocztą lub złożyć online – zaleca Małgorzata Orłowska.

Czasowe zamknięcie konsulatów spowodowało, że coraz więcej Ukraińców przyjeżdża do Polski w ramach ruchu bezwizowego. Ten krótki pobyt determinuje ich zwiększone zainteresowanie kartą pobytu czasowego, bo wszyscy obcokrajowcy, którzy przyjechali do Polski po 14 marca w ramach ruchu bezwizowego i chcący przedłużyć legalny pobyt, muszą złożyć wnioski o zezwolenie na pobyt czasowy. W przeciwnym razie po upływie 90 dni ich pobyt stanie się nielegalny. – Z naszych obserwacji wynika, że w czasie pandemii liczba złożonych wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę wzrosła, bo jest to sposób na to, żeby legalnie pozostać i pracować w Polsce – informuje Małgorzata Orłowska.

Praca Ukraińców w Polsce

Obywatele Ukrainy są najliczniejszą grupą cudzoziemców pracujących w Polsce. Według oficjalnych statystyk w naszym kraju mieszka ich nawet 2 mln. Badanie przeprowadzone przez Grupę Impel pokazało, że 67% Ukraińców jest zadowolonych z życia w Polsce. 41% chce zostać tu na stałe. Ukraińcy najczęściej podejmują pracę długoterminową – 54%. Wśród dokumentów upoważniających ich do przebywania na terenie naszego kraju największą popularnością cieszy się karta pobytu – 48%. W mniejszym stopniu wiza (31%) i paszport biometryczny (21%).

Cały raport do przeczytania i pobrania TUTAJ.

Źródło: IMPEL

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA