REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę, Wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PIP: brak ewidencji czasu pracy i wypłaty wynagrodzeń

Pracodawcy dopuszczają się wielu naruszeń przepisów prawa pracy - ocenia PIP. Nieprawidłowości dotyczą m.in. czasu pracy i kwestii związanych z wynagrodzeniem za pracę w godzinach nadliczbowych.

Wynagrodzenie nauczycieli od 1 września 2019 r. - nowe stawki

Znane są już nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od 1 września 2019 r. Średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 9,6 proc.

Rewolucyjne zmiany w zwolnieniach już w listopadzie 2019 r.

W listopadzie 2019 r. wejdą w życie ważne zmiany zarówno dla pracodawców jak i pracowników w związku z dalszym zatrudnianiem bezprawnie zwolnionego pracownika. Już na etapie wyroku sądu I instancji zwolniony pracownik wróci do pracy. Obecnie musi czekać na prawomocne orzeczenie.

Wyższe minimalne wynagrodzenie pracowników medycznych od lipca 2019 r.

Odmrożenie stawki bazowej w ustawie dotyczącej minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych do 4,2 tys. zł to nowa propozycja w nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Obecnie stawka bazowa wynosi 3,9 tys. zł.

REKLAMA

Jak można skrócić długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Istnieje możliwość zawarcia porozumienia, na podstawie którego strony wcześniej zakończą współpracę skracając ustawowy okres wypowiedzenia. Przedstawiamy wzór porozumienia w sprawie skrócenia okresu wypowiedzenia.

Nauczmy się mówić o zarobkach

Jednym z podstawowych tematów tabu wśród Polaków są pieniądze. Nie potrafimy, nie lubimy i nie chcemy o nich rozmawiać. Jest to jednak o tyle uciążliwe, że w tej materii gubimy się także podczas dialogów z pracodawcami, a to często przekłada się na nasze niezadowolenie z ostatecznie wynegocjowanych warunków pracy.

Zmiany w umowach o pracę na czas określony

Konieczność uzasadnienia przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony - zakłada propozycja zmian w prawie pracy. Projekt trafił do senackiej komisji.

Strajkujący nauczyciele nie otrzymają refundacji wynagrodzenia

Obchodzenie przepisu, który nie przewiduje zachowania prawa do wynagrodzenia za czas strajku, jest niezgodne z prawem - uznała Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie. Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów. Za czas strajku, nauczyciel nie otrzyma wynagrodzenia.

REKLAMA

Jakich odszkodowań od pracodawcy może żądać pracownik

Przepisy Kodeksu pracy przewidują kilka sytuacji, w których pracownikowi przysługuje od pracodawcy finansowa rekompensata w postaci odszkodowań. Odszkodowanie za nieuzasadnione lub niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony, odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia - to tylko niektóre z nich.

Kiedy pracodawca nie może rozwiązać umowy

W niektórych przypadkach, określonych w Kodeksie pracy, obowiązuje zakaz rozwiązywania umów. Kto i kiedy może liczyć na ochronę?

Wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy - zmiany w Kodeksie pracy

Czy wynagrodzenia w ofertach pracy będą jawne? Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Jak ta zmiana wpłynęłaby na rynek pracy?

Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, jeżeli pracownik wskazał błędny okres wypowiedzenia

Pracownik złożył pismo, w którym wypowiedział swoją umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony i wskazał 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Jednak temu pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Kiedy zatem rozwiąże się jego umowa: po miesięcznym czy po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia?

Jawność wynagrodzenia w ofertach pracy - zmiany w prawie pracy

Kandydaci do pracy już na etapie przeglądania ofert zatrudnienia będą znać wysokość wynagrodzenia proponowaną przez pracodawców - przewiduje poselski projekt nowelizacji kodeksu pracy.

Nowe obowiązki pracodawców zatrudniających dłużników alimentacyjnych 2019/2020

Sankcje dla pracodawcy, który nie potwierdza na piśmie umowy o pracę przed dopuszczeniem pracownika do pracy, będą wyższe od 1 grudnia 2020 r. Ponadto od 1 stycznia 2019 r. potrąceniu na spłatę należności alimentacyjnych podlega 50% kwoty diety z tytułu podróży służbowych.

Zawiadomienie komornika o zajęciu wynagrodzenia i innych wierzytelności pracownika

Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę i innych wierzytelności są inne - wynikają one z różnych przepisów prawa i ich stosowanie jest odrębne. Co pracodawca powinien zrobić w razie zawiadomienia przez komornika o zajęciu innych wierzytelności pracownika? Zobacz wzór odpowiedzi na zawiadomienie komornika.

Wynagrodzenia pracowników NBP ujawnione

Zasady wynagradzania pracowników NBP będą ustalane przez zarząd banku w drodze uchwały, która będzie jawna i publikowana w BIP. Prezydent podpisał ustawę dotyczącą jawności wynagrodzeń w NBP.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z kobietą w ciąży

Zgodnie z przepisami prawa pracy kobieta w ciąży podlega ochronie zatrudnienia. Jednakże w niektórych przypadkach pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży.

Wypłata wynagrodzenia na rachunek bankowy 2019

Od 1 stycznia 2019 r. zasadą jest wypłata wynagrodzenia na rachunek płatniczy pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy przy wypłacie wynagrodzenia na rachunek płatniczy?

Świadectwo pracy 2019 - wzór, jak wydać

Obowiązek wydania świadectwa pracy powstaje w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Jakie są zasady wydawania świadectwa pracy w 2019 roku? Przedstawiamy wzór pomocniczy świadectwa pracy i sposób jego wypełnienia.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia 2019 – wzór pisma

Rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia mogą zarówno pracodawca, jak i pracownik. W jakich sytuacjach mogą to zrobić? Przedstawiamy wzór pisma rozwiązującego umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Strategia wynagrodzeń - od czego zacząć?

Strategiczne podejście do wynagrodzeń w nowoczesnej firmie jest regułą. Jakie są trendy w zarządzaniu wynagrodzeniami?

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem 2019 - wzór pisma

Zarówno pracodawca, jak i pracownik może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Jakie są okresy wypowiedzenia umów w 2019 roku? Przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Nowe wzory dokumentów dla pracodawców i pracowników 2019

Resort pracy opublikował nowe wzory dokumentów związanych z ubieganiem się o zatrudnienie, nawiązaniem, zmianą oraz ustaniem stosunku pracy. Pomocnicze wzory dokumentów są zgodne z aktualnymi przepisami, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 r. Pobierz aktualne wzory dokumentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2019 r.

Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2019 r. świadczenie ulegnie podwyższeniu. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?

Odprawa pieniężna z tytułu zwolnień grupowych w 2019 r.

Odprawy z tytułu zwolnień grupowych w 2019 r. będą wyższe. Ich wysokość uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku.

Czy ponownie zatrudniony pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej

Aby otrzymać gratyfikację za wieloletnią pracę - nagrodę jubileuszową - pracownik samorządowy musi osiągnąć oraz udokumentować wymagany przepisami staż.

Przywrócenie do pracy pracownika w wieku przedemerytalnym - wyrok TK

Możliwość żądania przywrócenia do pracy osoby zatrudnionej na czas określony, której wypowiedziano umowę w okresie ochrony przedemerytalnej - to ważny wyrok dla pracowników, wydany przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 11 grudnia 2018 r. (sygn. P 133/15). 

Rozwiązanie umowy o pracę (art. 30) w 2019 roku

Przepisy Kodeksu pracy regulują podstawowe kwestie związane z rozwiązaniem stosunku pracy. Sposobów na rozwiązanie umowy o pracę jest kilka. Jak zatem rozwiązać umowę o pracę w 2019 roku?

Rozliczenie podróży służbowej a dostarczenie faktury z opóźnieniem

Czy pracownikowi, który rozliczył się z podróży służbowej po dwóch miesiącach od jej odbycia należy wypłacić zwrot kosztów?

Działacze związkowi na wypowiedzeniu będą mogli zarobić więcej

Działacze związkowi na wypowiedzeniu będą mogli zarabiać więcej niż przed okresem zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Przykładem może być osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło będąca działaczem związkowym. Pracodawcy RP proponują inne rozwiązanie kwestii wysokości wynagrodzenia za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.

Ustalanie regulaminu wynagradzania - mniejsza rola związków zawodowych

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 października 2018 r. (sygn. akt K 26/15) uznał, że zasady wydawania regulaminów wynagradzania są zgodne z konstytucją. Jednak uzasadnieniem decyzji w razie braku porozumienia ze związkiem zawodowym zezwolił pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia pracownikom w umowach o pracę.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony 2019 - wzór pisma

Jak wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony? Jakie są okresy wypowiedzenia w 2019 roku? Kiedy rozpoczyna się i kończy okres wypowiedzenia? Przedstawiamy wzór pisma wypowiadającego umowę na czas nieokreślony.

Przywracanie terminu przy wnioskowaniu o dofinansowanie do wynagrodzeń

Przy wnioskowaniu o zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zachodzi konieczność przywracania terminu do złożenia wniosków Wn-D i informacji INF-D-P. Przewidziano również termin do złożenia prośby o przywrócenie terminu.

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny w 2019 r. - wzór

Co do zasady umowa na okres próbny rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta. Jakie są okresy wypowiedzenia i jak prawidłowo rozwiązać taką umowę? Przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o pracę na okres próbny przez pracownika za wypowiedzeniem.

Zmiany w ustalaniu najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianach w ustalaniu najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Najważniejszą ze zmian jest rozszerzenie zakresu podmiotowego ustawy. Sprawdź, co się zmieni.

Konieczne wyższe płace i poprawa warunków zatrudnienia

Deficyty kadrowe zmuszają pracodawców do podwyższania płac i poprawy warunków zatrudnienia. Pracownicy zwracają również dużą uwagę na możliwości rozwoju w danej firmie. Cenione są również pozapłacowe benefity, jak karnet na siłownię czy prywatna opieka medyczna.

Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach ze stosunku pracy - zmiany

Pracownicy, którzy dochodzą swoich praw w sądzie pracy w sporze z pracodawcą, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nie będą ponosić kosztów sądowych - takie zmiany przewidziano w projekcie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Czy pracownikowi przywróconemu do pracy należy wystawić nową umowę o pracę

Jeżeli sąd pracy prawomocnym wyrokiem przywróci pracownika do pracy, powinien on zgłosić gotowość podjęcia pracy w ciągu 7 dni od wydania tego wyroku. Czy w związku z tym, konieczne jest podpisanie nowej umowy o pracę?

Wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy - projekt nowelizacji Kodeksu pracy

Stawki wynagrodzenia zasadniczego mają być jawne już na etapie poszukiwania pracy - takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

Brak umowy o pracę i wynagrodzenia - co ma zrobić pracownik

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, umowa o pracę powinna zostać zawarta na piśmie. Co jeśli pracodawca zatrudnił pracownika bez umowy, następnie zwolnił i nie wypłacił wynagrodzenia?

Czy z wynagrodzenia pracownika można potrącić koszty delegowania do pracy w Unii Europejskiej

Pracownik musi wyrazić pisemną zgodę na pobranie z jego wynagrodzenia konkretnej kwoty zwrotu kosztów związanych z jego delegowaniem.

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na czas określony w 2019 r.?

Okres wypowiedzenia umowy o na czas określony uzależniony jest od stażu pracy w danej firmie. Jakie okresy wypowiedzenia obowiązują przy umowie zawartej na czas określony, a jakie w przypadku umowy na okres próbny? Jak wypowiedzieć umowę na czas określony?

Jak wyliczyć wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe niepełnoetatowca

W przypadku godzin ponadwymiarowych, pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Sprawdź przykłady rozliczania wynagrodzenia.

Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę

Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia. Niemniej jednak pojęcie ciężkiego naruszenia obowiązków ma charakter raczej nieprecyzyjny i ogólny, w związku z tym generuje wiele pytań i wątpliwości, które rozstrzyga ogólna praktyka oraz orzecznictwo sądów.

Urlop okolicznościowy w 2018/2019

Urlop okolicznościowy to płatny urlop przyznawany pracownikowi z powodu wystąpienia rodzinnych okoliczności wskazanych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Jakie wydarzenia gwarantują przyznanie urlopu okolicznościowego? W jakim wymiarze przysługuje urlop okolicznościowy?

Zmiany dla zawodowych kierowców 2018 - czas pracy, wynagrodzenie

Za fałszowanie ewidencji czasu pracy lub odmowę udostępnienia jej kontrolerom zostaną naliczone kary pieniężne. Ponadto wysokie kary będą naliczane za przekroczenie 10 godzin czasu pracy w porze nocnej.

Sposób wypłaty wynagrodzenia – ważne zmiany w 2019 r.

W związku z nowelizacją Kodeksu pracy już od 2019 r. domyślnym sposobem wypłaty wynagrodzenia będzie forma bezgotówkowa – przelew na rachunek bankowy pracownika. Zmiana ta ma przede wszystkim zbliżyć rozwiązania prawne do faktycznych preferencji pracowników. Jak będzie wyglądało przejście na formę bezgotówkową? Jakie inne zmiany przewiduje nowa ustawa?

Co to jest mobbing? Jak z nim walczyć?

Ogólnie rzecz ujmując, mobbing to uporczywy i długotrwały terror psychiczny w miejscu pracy. Warto wiedzieć, że każdemu pracownikowi, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę przysługuje odpowiednie odszkodowanie. Co więcej, w przypadku gdy zachowanie pracodawcy spowodowało problemy zdrowotne pracownikowi należy się także zadośćuczynienie.

Przyczyny zwolnienia pracownika w orzecznictwie

W większości przypadków Kodeks pracy nie precyzuje jakie mogą być powody zwolnienia, a zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracodawca zobowiązany jest wskazać konkretną podstawę rozwiązania umowy. Poniżej przedstawione orzecznictwo Sądu Najwyższego z ostatnich lat rozstrzyga wątpliwe kwestie dotyczące przyczyn zwolnienia pracownika.

Kiedy zaczyna się i kończy okres wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia nie zaczyna biec od momentu złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu. Przepisy Kodeksu pracy wyraźnie określają kiedy zaczyna się i kończy okres wypowiedzenia.

REKLAMA