REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
wiek emerytalny norwegia 2024 w norwegii emerytura minimalna po 5 latach pracy
Wiek emerytalny 2024 w Norwegii - ile wynosi emerytura minimalna? Czy po 5 latach pracy w Norwegii można mieć norweską emeryturę?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jaki jest wiek emerytalny w Norwegii? Czy po 5 latach pracy w Norwegii należy się norweska emerytura (alderspensjon)? Ile wynosi minimalna emerytura w Norwegii?

Jaki wiek emerytalny w Norwegii?

Wiek emerytalny w Norwegii wynosi 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Na wcześniejszą emeryturę można przejść w wieku 62 lat, jeśli przepracowało się 40 lat. Przy przepracowaniu mniejszej liczby lat, emerytura zostaje odpowiednio pomniejszona. Im później przejdzie się na emeryturę, tym oczywiście świadczenie będzie wyższe.

REKLAMA

Autopromocja

Minimalna emerytura w Norwegii

W Norwegii system emerytalny składa się z powszechnego, narodowego systemu ubezpieczeń (folketrygden), obowiązkowych pracowniczych programów emerytalnych (tjenestepensjon) oraz dobrowolnych prywatnych programów oszczędzania.

Wysokość emerytury uzależniona jest m.in. od długości członkostwa w folkentrygden, wysokości zarobków, stanu cywilnego, czy roku urodzenia.

Sposób naliczania emerytury w Norwegii różni się w zależności od roku urodzenia ubezpieczonego. Inne są zasady dla urodzonych przed 1954 rokiem (składki emerytalne z 20 lat najlepszych zarobków), w latach 1954-1962 (system mieszany) i po 1 stycznia 1963 roku (składki emerytalne równe 18,1% z rocznych dochodów).

Pobieranie emerytury można łączyć z dorabianiem bez ograniczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minimalna emerytura (minstepensjon) w Norwegii przysługuje w pełnej wysokości po 40 latach uczestnictwa w powszechnym systemie emerytalnym. Przewidziana jest dla tych, którzy nie wypracowali sobie emerytury zapewniającej godne życie. Minimalną emeryturę można otrzymać po minimum 5 latach pracy, ale odpowiednio pomniejszoną.

Wysokość minimalnej emerytury norweskiej zależy od tego, czy pozostaje się w związku małżeńskim, od dochodów małżonka oraz corocznie waloryzowanej z dniem 1 maja kwoty podstawowej Grunnbeløpet. O 1 maja 2024 roku stawka G wynosi 118620 NOK (norweskich koron).

Minimalna emerytura norweska w 2024 roku wynosi około 160 000 NOK rocznie, co daje 60 790,38 polskich złotych. Miesięcznie jest to około 5066,00 zł.

Emerytura w Norwegii po 5 latach pracy

To możliwe. Osoba, która przepracowała legalnie minimum 5 lat w Norwegii (miała odprowadzane składki emerytalne) i ukończyła 67 lat może liczyć na norweską emeryturę.

1 rok pracy w Norwegii może zostać zaliczony do emerytury, jeśli dana osoba pracowała również w innych krajach EOG (UE, Islandia, Liechtenstein, Norwegia) oraz w Szwajcarii.

Aby otrzymać emeryturę w Norwegii, należy złożyć wniosek o przyznanie emerytury do NAV czyli Norweskiego Urzędu Pracy i Pomocy Społecznej.
Co ważne, norweską emeryturę można pobierać w Polsce, ale przed wyjazdem z Norwegii trzeba to zgłosić do Nav, a także do Folkeregisteret czyli Urzędu Ewidencji Ludności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA