REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nauczmy się mówić o zarobkach

Paweł Drąg
Nauczmy się mówić o zarobkach
Nauczmy się mówić o zarobkach

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z podstawowych tematów tabu wśród Polaków są pieniądze. Nie potrafimy, nie lubimy i nie chcemy o nich rozmawiać. Jest to jednak o tyle uciążliwe, że w tej materii gubimy się także podczas dialogów z pracodawcami, a to często przekłada się na nasze niezadowolenie z ostatecznie wynegocjowanych warunków pracy.

Jak można mieć pretensje o coś, na co sami się zgodziliśmy? Czy najlepszym rozwiązaniem jest obrażać się lub żądać więcej już po podpisaniu umowy i skwapliwym potakiwaniu głową? Na rozmowie o pracę zazwyczaj wypowiadamy się o pieniądzach wymijająco, koncentrując uwagę przede wszystkim na prezentacji swojej osoby. - Dla kandydatów ten etap rozmowy rekrutacyjnej jest najtrudniejszy, bardzo boją się tego pytania i najchętniej uniknęliby odpowiedzi na nie. A przecież chodzi o to, aby firma do której chcą dołączyć, mogła zaoferować im satysfakcjonujące wynagrodzenie, które da argument na podjęcie nowej, innej pracy – twierdzi Marta Cichecka, project manager LSJ HR Group. 

Autopromocja

Jak wynika z doświadczeń rekruterów, potencjalni pracobiorcy decydują się na pierwszą zaoferowaną kwotę i szybko zmieniają temat, nie mając świadomości, jakie konsekwencje to za sobą niesie. - Często zaraz po wyjściu z rozmowy żałujemy, że na coś się zgodziliśmy lub że za mało powiedzieliśmy, dlatego rekruterzy drążą, podpytują i badają czy kwota jest do negocjacji, ile ktoś obecnie zarabia, a także czy na pewno będzie ona satysfakcjonująca - dodaje Marta Cichecka. Po fakcie trudno mieć pretensje do kogoś innego niż siebie. Nauka obiektywnego wyceniania własnych umiejętności i doświadczeń jest niezwykle istotna, inaczej na własne życzenie narazimy się na efekty niesprawiedliwości.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Pensja nie jest tematem ściśle tajnym

Świadomość możliwości zarobkowych w danej branży jest kluczowa podczas rozmowy o warunkach finansowych. Dzięki otwartości w dyskusji o pieniądzach i nie czynieniu z tego tabu, łatwiej możemy dotrzeć do informacji o tym, jak kształtują się zarobki na interesującym nas rynku. Nie ma to na celu przysłowiowego zaglądania innym do portfela, ale da nam zakres kwot, wśród których powinniśmy się poruszać. Dobrze rozmawiać z ludźmi, którzy pracują na podobnych stanowiskach, jak my i mają doświadczenie w negocjacjach wynagrodzenia.

Pracownik ma prawo pytać pracodawcę o wysokość zarobków osób zajmujących analogiczne pozycje w firmie. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 16 lipca 1993 r. pracodawca bez zgody pracownika nie może ujawniać wysokości jego wynagrodzenia za pracę, ponieważ stanowi to naruszenie dobra osobistego. Ustawa oznacza jedynie, że nie mamy prawa pytać o zarobki konkretnej osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobry moment na negocjacje

Rozwój i samodoskonalenie to procesy, które powinno się stale kształcić i pielęgnować, ponieważ w przypadku pracy stagnacja oznacza de facto regres. Co istotne, niezależnie od wszystkiego winniśmy stale aktualizować CV. Trochę paradoks, ale najlepszy moment na negocjacje profitów w pracy czy szukanie nowego zatrudnienia, to czas, gdy nie czujemy związanej z tym presji. Zapewnia nam to stabilna praca, która daje poczucie bezpieczeństwa. Spokojne podejście i brak przymusu mogą sprawić, że rozmowa kwalifikacyjna wypadnie dobrze i pozostawimy po sobie pozytywne wrażenie. Podobnie wygląda to w przypadku negocjacji obecnych warunków zatrudnienia. Podchodząc do rozmowy z pracodawcą z pewnym dystansem jesteśmy w stanie być rozsądniejsi, niż walcząc o pieniądze, które według nas musimy dostać. Jesteśmy wtedy racjonalniejsi i pewniejsi siebie, a to czytelny komunikat, że w takich ludzi warto inwestować.

Rekruter ma masę możliwości wybadania potrzeb finansowych kandydata. Zagadnienia mogą dotyczyć oczekiwanej pensji, możliwości negocjacji kwoty, mniejszych pieniędzy podczas okresu próbnego czy wymarzonych zarobków za kilka lat. Idealnych odpowiedzi nie ma, ponieważ wszystko zależy od wielu złożonych czynników, jak miejsce pracy, stanowisko, doświadczenie. Ważne, żeby odpowiadać szczerze i ze świadomością znajomości branży. Negocjujmy rozsądnie, znając swoje mocne i słabe strony oraz przedział kwot, w którym możemy się obracać. - Nie bójmy się tego pytania, jeśli nie padnie, poruszmy ten temat samodzielnie. Po co mamy uczestniczyć w trzech etapach, poświęcać swój czas, a na końcu dopiero dowiedzieć się, że nie jest możliwe otrzymanie pożądanych finansów. To pytanie jest ważne dla obu stron, po to, aby ocenić czy jest opcja znalezienia wspólnego, satysfakcjonującego rozwiązania - uzupełnia Marta Cichecka. 

Benefity dla pracownika, czyli dodatkowa motywacja

Wzrost świadczeń w pracy nie zawsze jest tożsame z dodatkowymi cyferkami co miesiąc na koncie. To również dodatkowe wartości, które zawsze powinniśmy wybierać personalnie pod swoje oczekiwania. Do najczęściej wybieranych opcji zaliczają się: zmiana formy umowy, dodatkowe dni wolne, elastyczne godziny pracy, które są dopasowane do sytuacji pracownika, ubezpieczenie zdrowotne, mogące obejmować także najbliższych, specjalistyczna opieka zdrowotna, czyli choćby dentysta, okulista czy laryngolog, dodatkowe ubezpieczenie, dofinansowania kursów, szkoleń, służbowy samochód, karty sportowe, dodatki na kreatywne hobby czy darmowe posiłki i napoje w godzinach pracy.

Od czego zacząć negocjacje

Przed wkroczeniem do gabinetu pracodawcy z listą oczekiwań, stosowną rozmowę warto odbyć z samym sobą. Przygotuj się do tego dobrze, ponieważ negocjacje wynagrodzenia zaczynają się od kartki papieru i ołówka w domu. Jeśli przeanalizujesz wcześniej i przekalkulujesz, jaka kwota jest dla ciebie satysfakcjonująca, to będzie ci łatwiej o tym powiedzieć i konsekwentnie trzymać się swojej decyzji.

Nie ma idealnych przemów, które sprawią, że szef zgodzi się na każde warunki, ale odpowiednie podejście jest nieocenione. Absolutna podstawa to rozpoznanie rynku i świadomość, co pracodawca może zaoferować. Jak wcześniej zostało wspomniane, musisz znać przedział kwot, wśród których możesz się poruszać. Wiedzę tę można zaczerpnąć od współpracowników czy znajomych, ale najlepszym źródłem jest Internet i szereg ogólnodostępnych stron, które stale uaktualniają możliwości zarobkowe Polaków. Do ustalonej kwoty dodaj jakieś 10% i od tego zacznij negocjacje. - W Internecie możemy znaleźć wiele tzw. raportów płacowych, które opracowywane są przez doświadczonych ekspertów. Można też skorzystać z porad profesjonalistów, osób pracujących w agencji pośrednictwa pracy, czy znajomych haerowców i dopytać o ich wiedzę na temat wynagrodzeń na danym stanowisku. Zawsze chętnie dzielimy się swoimi opiniami – uzupełnia project manager LSJ HR Group.

Druga część przygotowań to mały rachunek sumienia, czyli wypisanie swoich mocnych stron, nawiązujących do stanowiska pracy. Warto dodać tutaj wszystkie certyfikaty, kursy, szkolenia, a także osiągnięcia zawodowe i możliwości wsparcia dla firmy. Postaraj się pokazać, że twoje unikatowe cechy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zespołu. Nie tylko twoja przyszłość, ale i teraźniejszość mocno leży nie tylko w umiejętnościach perswazyjno – negocjacyjnych, ale również wypracowanemu doświadczeniu i zakresie kompetencji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Najbardziej poszukiwany zawód w Polsce! Sprawdź, kogo poszukują pracodawcy.

    Jaki zawód jest najbardziej poszukiwany w Polsce? Kogo na polskim rynku pracy brakuje nawet bardziej niż kierowców i informatyków? Kompetencje tych pracowników są niezbędne do uruchamiania nowych, dużych inwestycji.

    Pracownicy urzędów państwowych. Będą nowe przepisy o czasie pracy w urzędach

    Prezes Rady Ministrów określi w rozporządzeniu zasady ustalania przez kierowników urzędów czasu pracy urzędów, w których są zatrudnieni urzędnicy państwowi oraz inni pracownicy. Nowe przepisy mają m.in. na celu umożliwienie zastosowania bardziej elastycznych rozwiązań w zakresie organizacji pracy urzędów.

    Decyzja o potrzebie wsparcia – kto wydaje i ile się czeka?

    Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest niezbędna dla osoby niepełnosprawnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Kto wydaje decyzję o potrzebie wsparcia i ile się czeka? Gdzie złożyć wniosek?

    Pracownicy domowi i globalny kryzys opiekuńczy nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

    Rośnie globalne zapotrzebowanie na płatną opiekę, czy to nad osobami starszymi czy nad osobami niepełnosprawnymi. Coraz więcej państw na całym świecie, w tym szczególnie w UE boryka się z kryzysem opiekuńczym. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) szacuje, że kobiety stanowią trzy czwarte z 75,6 miliona pracowników domowych na całym świecie. Konieczne jest zapewnienie im ochrony w zatrudnieniu, w tym ochrony ubezpieczeniowej. MOP alarmuje o implementację przepisów. Praca domowa jest w dalszym ciągu niedoceniana i niedostrzegana oraz że w znacznej części jest wykonywana przez kobiety i dziewczęta, z których wiele jest migrantkami lub członkami społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji i które są w szczególny sposób narażone na łamanie praw człowieka i pracownika, molestowanie seksualne czy dyskryminację. Czas to zmienić!

    REKLAMA

    Kolejne podwyżki w budżetówce. Jakie będą wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych?

    Wzrosną wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników będą wynosiły od 4190 zł do 4640 zł. Natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 6000 zł do 12720 zł.

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie - przepis na sukces z 6 składników

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie nie mają łatwo. Mogą jednak przekuć swoją ponadprzeciętną wrażliwość w atut. Oto przepis na sukces dla osób wysoko wrażliwych od psycholog Aleksandry Kolińskiej. Potrzebujesz tylko 6 składników.

    Podwyżki w budżetówce. Nowelizacja przepisów o wynagradzaniu pracowników administracji rządowej i innych jednostek

    Szykują się podwyżki dla kolejnych grup pracowników budżetówki. Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o kolejnym projekcie rozporządzenia. Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    Zmotywowani do działania pracownicy to jeden z kluczowych sposobów budowania konkurencyjności na rynku

    REKLAMA

    Rozliczanie freelancera – praktyczne przykłady

    Rozliczanie freelancera przy umowie zlecenie i umowie o dzieło - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy corocznym rozliczeniu podatkowym? Jak rozliczać podatkowo freelancera z zagranicy?

    Nieobecność w pracy. Jak pracownik powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy

    Pracownik, który nie stawi się do pracy, zobowiązany jest do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Przepisy określają, jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy. Jednak pracodawca może uznać także inne przyczyny wskazane przez pracownika i usprawiedliwić jego nieobecność w pracy.

    REKLAMA