Kategorie

Nauczmy się mówić o zarobkach

Paweł Drąg
Nauczmy się mówić o zarobkach
Nauczmy się mówić o zarobkach
Jednym z podstawowych tematów tabu wśród Polaków są pieniądze. Nie potrafimy, nie lubimy i nie chcemy o nich rozmawiać. Jest to jednak o tyle uciążliwe, że w tej materii gubimy się także podczas dialogów z pracodawcami, a to często przekłada się na nasze niezadowolenie z ostatecznie wynegocjowanych warunków pracy.
Reklama

Jak można mieć pretensje o coś, na co sami się zgodziliśmy? Czy najlepszym rozwiązaniem jest obrażać się lub żądać więcej już po podpisaniu umowy i skwapliwym potakiwaniu głową? Na rozmowie o pracę zazwyczaj wypowiadamy się o pieniądzach wymijająco, koncentrując uwagę przede wszystkim na prezentacji swojej osoby. - Dla kandydatów ten etap rozmowy rekrutacyjnej jest najtrudniejszy, bardzo boją się tego pytania i najchętniej uniknęliby odpowiedzi na nie. A przecież chodzi o to, aby firma do której chcą dołączyć, mogła zaoferować im satysfakcjonujące wynagrodzenie, które da argument na podjęcie nowej, innej pracy – twierdzi Marta Cichecka, project manager LSJ HR Group. 

Jak wynika z doświadczeń rekruterów, potencjalni pracobiorcy decydują się na pierwszą zaoferowaną kwotę i szybko zmieniają temat, nie mając świadomości, jakie konsekwencje to za sobą niesie. - Często zaraz po wyjściu z rozmowy żałujemy, że na coś się zgodziliśmy lub że za mało powiedzieliśmy, dlatego rekruterzy drążą, podpytują i badają czy kwota jest do negocjacji, ile ktoś obecnie zarabia, a także czy na pewno będzie ona satysfakcjonująca - dodaje Marta Cichecka. Po fakcie trudno mieć pretensje do kogoś innego niż siebie. Nauka obiektywnego wyceniania własnych umiejętności i doświadczeń jest niezwykle istotna, inaczej na własne życzenie narazimy się na efekty niesprawiedliwości.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Pensja nie jest tematem ściśle tajnym

Reklama

Świadomość możliwości zarobkowych w danej branży jest kluczowa podczas rozmowy o warunkach finansowych. Dzięki otwartości w dyskusji o pieniądzach i nie czynieniu z tego tabu, łatwiej możemy dotrzeć do informacji o tym, jak kształtują się zarobki na interesującym nas rynku. Nie ma to na celu przysłowiowego zaglądania innym do portfela, ale da nam zakres kwot, wśród których powinniśmy się poruszać. Dobrze rozmawiać z ludźmi, którzy pracują na podobnych stanowiskach, jak my i mają doświadczenie w negocjacjach wynagrodzenia.

Pracownik ma prawo pytać pracodawcę o wysokość zarobków osób zajmujących analogiczne pozycje w firmie. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 16 lipca 1993 r. pracodawca bez zgody pracownika nie może ujawniać wysokości jego wynagrodzenia za pracę, ponieważ stanowi to naruszenie dobra osobistego. Ustawa oznacza jedynie, że nie mamy prawa pytać o zarobki konkretnej osoby.

Dobry moment na negocjacje

Rozwój i samodoskonalenie to procesy, które powinno się stale kształcić i pielęgnować, ponieważ w przypadku pracy stagnacja oznacza de facto regres. Co istotne, niezależnie od wszystkiego winniśmy stale aktualizować CV. Trochę paradoks, ale najlepszy moment na negocjacje profitów w pracy czy szukanie nowego zatrudnienia, to czas, gdy nie czujemy związanej z tym presji. Zapewnia nam to stabilna praca, która daje poczucie bezpieczeństwa. Spokojne podejście i brak przymusu mogą sprawić, że rozmowa kwalifikacyjna wypadnie dobrze i pozostawimy po sobie pozytywne wrażenie. Podobnie wygląda to w przypadku negocjacji obecnych warunków zatrudnienia. Podchodząc do rozmowy z pracodawcą z pewnym dystansem jesteśmy w stanie być rozsądniejsi, niż walcząc o pieniądze, które według nas musimy dostać. Jesteśmy wtedy racjonalniejsi i pewniejsi siebie, a to czytelny komunikat, że w takich ludzi warto inwestować.

Rekruter ma masę możliwości wybadania potrzeb finansowych kandydata. Zagadnienia mogą dotyczyć oczekiwanej pensji, możliwości negocjacji kwoty, mniejszych pieniędzy podczas okresu próbnego czy wymarzonych zarobków za kilka lat. Idealnych odpowiedzi nie ma, ponieważ wszystko zależy od wielu złożonych czynników, jak miejsce pracy, stanowisko, doświadczenie. Ważne, żeby odpowiadać szczerze i ze świadomością znajomości branży. Negocjujmy rozsądnie, znając swoje mocne i słabe strony oraz przedział kwot, w którym możemy się obracać. - Nie bójmy się tego pytania, jeśli nie padnie, poruszmy ten temat samodzielnie. Po co mamy uczestniczyć w trzech etapach, poświęcać swój czas, a na końcu dopiero dowiedzieć się, że nie jest możliwe otrzymanie pożądanych finansów. To pytanie jest ważne dla obu stron, po to, aby ocenić czy jest opcja znalezienia wspólnego, satysfakcjonującego rozwiązania - uzupełnia Marta Cichecka. 

Benefity dla pracownika, czyli dodatkowa motywacja

Wzrost świadczeń w pracy nie zawsze jest tożsame z dodatkowymi cyferkami co miesiąc na koncie. To również dodatkowe wartości, które zawsze powinniśmy wybierać personalnie pod swoje oczekiwania. Do najczęściej wybieranych opcji zaliczają się: zmiana formy umowy, dodatkowe dni wolne, elastyczne godziny pracy, które są dopasowane do sytuacji pracownika, ubezpieczenie zdrowotne, mogące obejmować także najbliższych, specjalistyczna opieka zdrowotna, czyli choćby dentysta, okulista czy laryngolog, dodatkowe ubezpieczenie, dofinansowania kursów, szkoleń, służbowy samochód, karty sportowe, dodatki na kreatywne hobby czy darmowe posiłki i napoje w godzinach pracy.

Od czego zacząć negocjacje

Przed wkroczeniem do gabinetu pracodawcy z listą oczekiwań, stosowną rozmowę warto odbyć z samym sobą. Przygotuj się do tego dobrze, ponieważ negocjacje wynagrodzenia zaczynają się od kartki papieru i ołówka w domu. Jeśli przeanalizujesz wcześniej i przekalkulujesz, jaka kwota jest dla ciebie satysfakcjonująca, to będzie ci łatwiej o tym powiedzieć i konsekwentnie trzymać się swojej decyzji.

Nie ma idealnych przemów, które sprawią, że szef zgodzi się na każde warunki, ale odpowiednie podejście jest nieocenione. Absolutna podstawa to rozpoznanie rynku i świadomość, co pracodawca może zaoferować. Jak wcześniej zostało wspomniane, musisz znać przedział kwot, wśród których możesz się poruszać. Wiedzę tę można zaczerpnąć od współpracowników czy znajomych, ale najlepszym źródłem jest Internet i szereg ogólnodostępnych stron, które stale uaktualniają możliwości zarobkowe Polaków. Do ustalonej kwoty dodaj jakieś 10% i od tego zacznij negocjacje. - W Internecie możemy znaleźć wiele tzw. raportów płacowych, które opracowywane są przez doświadczonych ekspertów. Można też skorzystać z porad profesjonalistów, osób pracujących w agencji pośrednictwa pracy, czy znajomych haerowców i dopytać o ich wiedzę na temat wynagrodzeń na danym stanowisku. Zawsze chętnie dzielimy się swoimi opiniami – uzupełnia project manager LSJ HR Group.

Druga część przygotowań to mały rachunek sumienia, czyli wypisanie swoich mocnych stron, nawiązujących do stanowiska pracy. Warto dodać tutaj wszystkie certyfikaty, kursy, szkolenia, a także osiągnięcia zawodowe i możliwości wsparcia dla firmy. Postaraj się pokazać, że twoje unikatowe cechy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zespołu. Nie tylko twoja przyszłość, ale i teraźniejszość mocno leży nie tylko w umiejętnościach perswazyjno – negocjacyjnych, ale również wypracowanemu doświadczeniu i zakresie kompetencji.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?